To je, istakao je, nešto što se ne radi prijateljima.

"Uprkos tome, Srbija želi dobre odnose sa svim državama u regionu radi mira i stabilnosti. Time Srbija želi da smiri novonastalu situaciju sa Makedonijom koja se ne zasniva na pretpostavkama, već na nedvosmisleno utvrđenim radnjama koje govore o pojačanom ofanzivnom delovanju prema Srbiji", rekao je potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova.

Novo otkriće o "problemu Makedonija"

On je, gostujući u Jutarnjem programu Pinka, rekao da će sve što se dogodilo poslednjih dana biti predmet razgovora sa našim diplomatama, ali i sa kolegama u Makedoniji. Najavio je da će predsednik Srbije Aleksandar Vučić sutra razgovarati telefonom sa premijerom Makedonije Zoranom Zaevom i da će se on čuti sa svojim kolegom Nikolom Dimitrovim. I premijerka Srbije Ana Brnabić će, kaže, imati priliku da se sretne sa Zaevim na jednom međunarodnom skupu ovih dana.

"Mi se trudimo ra razgovaramo, ali da zaštitimo interese svoje zemlje i ne ugrozimo mir i stabilnost u regionu. To o čemu govirimo, svima da bude jasno, nije ništa što bi spadalo u domen nekih pretpostavki već postoje nedvosmisleno utvrđene radnje koje govore o veoma pojačanom i izuzetno ofanzivnom delovanju prema institucijama i Republici Srbiji i osoblju Ambasade u celini u Skoplju", rekao je.

Podsetio je da Makedonija ima problem i da definitivno nije razrešila pitanje imena države.

Na poruku makedonske vlade da će se oni po pitanju kandidature Kosova za članstvo u Uneskou voditi stavovima većine država članica EU, Dačić je napomenuo da, ako bi Srbija imala stav Evropske unije, onda bi svakako mogla da poništi raniju odluku i prizna Makedoniju pod imenom pod kojim ona sedi u Briselu - a to je BJRM.

OVO je razlog frke s Makedoncima?!

Ministar je kazao i da ničeg nema čudnog u tome što će Makedonija podržati članstvo Kosova u Uneskou, ali je, citirajući nemačku kancelarku Angelu Merkel, ukazao "da se to ne radi prijateljima".

Ne želeći da iznosi detalje, Dačić je istakao da Srbija nikada ne bi postupila na način na koji jeste da ne postoje nedvosmisleno utvrđene činjenice.

Iako su, kaže, i ranije postojala obaveštajna delovanja, u poslednjem periodu došlo do naredbe da se ta delovanja pojačaju.

Ne brine ga to što će prisluškivati njegov telefon jer, napominje, on to što priča telefonom govori i javno.

"Ali to može imati teške posledice po naše državne interese, jer cilj takvog delovanja je da dođe do svakakvih lažnih optužbi da od Srbije preti opasnost i da Srbija želi da inscenira neke sukobe u Makedoniji", naveo je Dačić i istakao da je situacija zapravo "sasvim obrnuta".

Vučić: Ofanzivno delovanje protiv države Srbije!

Srbija je, ističe, izražavala prijateljske odnose, čak i na našu štetu, i mi nismo ničim uticali na promenu tih odnosa.

Dačić je pojasnio i da nije pravilo da zemlje koje su priznale kosovsku nezavisnost podržavaju i članstvo Prištine u Uneskou, a kao primere je naveo Poljsku, Japan, Republiku Koreju, Peru, Egipat, Svazilend...

ZANIMLJIVA REAKCIJA ZAPADA...

Objasnio je da potezi Srbije vode ka smirivanju situacije i dodao da će se ambasadorka u Skoplje vratiti najverovatnije u septembru, a da će predsednik Vučić sutra telefonom razgovarati sa premijerom Makedonije Zoranom Zaevim.

Dačić je ispričao i da je dobio zanimljivu reakciju jedne zapadne zemlje na odluku Srbije da povuče osoblje Ambasade u Skoplju koji mu je, kako kaže, rekao: "Pa dobro to svi rade. Hoće da kaže da je to normalno".

Osoblje ambasade u Makedoniji stiglo u Beograd

Nije normalno, jasan je Dačić istakavši da Srbija ništa ne radi protiv Makedonije.

"Zato to nije normalno. Nikakva opasnost Makedoniji ne preti sa severa. Niti osporavamo njihov jezik, priznali smo ih pod ustavnim imenom, ne osporavamo njhovu naciju, to što crkve imaju problem nije pitanje države i nemamo nikakve teritorijalne aspiracije", rekao je Dačić i ponovio da se to ne radi prijateljima tim pre što su naši narodi veoma bliski.

Osvrnuvši se na one koji kritikuju odluke vlasti koja se, kako je istakao, ponaša veoma odgovorno s ciljem da zaštiti interese zemlje, Dačić je poručio da ovakve odluke treba ostaviti van politizacija.

"Lako je tvitovati, pisati saopštenja i lajkovati na društvenim mrežama sa udaljenih toplih mora", rekao je Dačić i dodao da šest godina nije išao na godišnji odmor.