• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bitka u Beogradu: Protiv ambrozije, uz pomoć nauke

Izvor Tanjug

Grad Beograd je ove godine po prvi put sistemski pristupio suzbijanju ambrozije, poručeno iz Uprave grada.

Zamenik gradonačelnika Beograda, Andreja Mladenović, i gradski menadžer ,Goran Vesić, danas su obišli dve lokacije na Novom Beogradu, na kojima su primenjene mere suzbijanja ambrozije.

Reč je o neuređenoj površini na uglu ulica Dr Ivana Ribara i Vojvođanske i njivi iza balona teniskih terena u Vinogradskoj ulici.

Ko donese stabljiku s korenom...

Ambrozija se može uništiti hemijskim tretmanom, košenjem i čupanjem gde dolazi do potpunog uništavanja ambrozije, naveo je Mladenović i apelovao na sve sugrađane da se uključe u akciju suzbijanja ambrozije. "Mi smo, kao Grad Beograd, za sledeću godinu planirali da uradimo jednu širu akciju i da predvidimo sredstva gde ćemo otkupljivati svaku stabljiku ambrozije od građana jer jedino kada se ona iščupa iz zemlje problem je u potpunosti rešen", dodao je Mladenović.

"Ambrozija je novi, moderni uzrok velikih zdravstvenih problema koje imaju naši sugrađani. Mi smo ove godine pristupili organizovanom i sistemskom uništavanju ove korovske biljke", naglasio je Mladenović.

Navodeći da je Skupština grada Beograda usvojila program za monitoring prostora na kom se nalazi ambrozija i suzbijanje te korovske biljke, on je rekao da je taj program stručno urađen i predložen od strane gradskog Sekretarijata za zdravstvo.

"Taj program je uradio gradski Zavod za biocide i medicinsku ekologiju. Skupština je usvojila taj program i predvideli smo budžetska sredstva, 15 miliona dinara za suzbijanje ambrozije", naglasio je Mladenović.

Aktivnosti su išle u dva pravca, rekao je on i dodao da je prva aktivnost bila monitoring.

"Mi smo uradili monitoring na blizu 140 hektara površina u gradu, što javnih što privatnih, gde smo utvrdili prisustvo ambrozije. Tretiranje ambrozije je bilo na blizu 30 hektara", rekao je on.

Kako je rekao, najveći problem predstavljaju površine koje nisu javne, jer tu Grad Beograd ne može da pristupi uništavanju ambrozije.

A NA PRIVATNIM POSEDIMA

"Ono što mi radimo je dobro, ali nije dovoljno. Mi tretiramo samo javne površine, a postoji mnogo privatnih površina koje mi nemamo pravo da tretiramo i to je nešto što ćemo morati da rešavamo sledeće godine na drugi način", rekao je Goran Vesić.

PAŽNJA: Ambrozija napada

On je naglasio da su u posao suzbijanja ambrozije uključene i gradske opštine.

"Gradski Zavod za biocide i medicinsku ekologiju je snimio apsolutno sve površine, čak i privatne, na kojima se nalazi ambrozija", rekao je Vesić i naveo da su snimljeni materijali dostavljeni gradskim opštinama na osnovu kojih je inspekcija vlasnicima tih parcela naložila da pokose ambroziju.

Kako je dodao, u mnogo slučajeva vlasnici parcela su poslušali zahtev inspekcije i pokosili ambroziju.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

jeca

Ja koliko znam ambrizija cveta od pocetka avgusta. Podavismo se načisto a vi dve parcele poprskali za 2 miliona dinara.... Uzmite one aparate od mladog pronalazaca za suzbijanje ambrozije koje su dokazale da su delotvorne a ne jos da nas trujete sa pesticidima koji su pretpostavljam razredjeni sa vodom. Prvo trebate sve da pokosite pa onda da prskate dok jos nije procvetala, ovako samo bacate pare

special image