• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Da li ste ikada videli Roma, radnika u pekari?

Izvor MONDO/Fonet

Privrednici ne žele da zapošljaju Rome na mestima na kojima bi oni bili vidljivi. Primer za to su pekare, butici u kojima praktično nema Roma, verovatno zbog njihovog fizičkog izgleda, kažu iz Roma centra.


Kao što su u društvu najvidljiviji Romi prosjaci, a najmanje vidljivi Romi intelektualci, tako su u oblasti zapošljavanja najvidljiviji Romi u komunalnim službama, a najmanje oni obrazovani, koji rade kao inženjeri, lekari ili ekonomisti, što otežava borbu protiv diskriminacije, izjavio je FoNetu program menadžer Roma Centra Slavoljub Đorđević.

Na osnovu Izveštaja o sprovođenju Zakona o zabrani diskriminacije u Šumadijskom upravnom okrugu, koji je uradio kragujevački Roma Centar, može se zaključiti da najviše primera diskriminacije ima prema pripadnicima nacionalnih manjina i etničkih zajednica, a među njima najviše pritužbi za diskriminaciju podneli su pripadnici romske zajednice.

Đorđević je istakao da se na osnovu tog izveštaja vidi da diskriminaciju prema romskoj zajednici najčešće čine državni i lokalni organi vlasti, navodeći kao jedan od primera i Skupštinu grada Kragujevca.

U delu u kome se dobijaju različiti dokumenti nema ni jedne zaposlene Romkinje ili Roma, rekao je Đorđević, dodajući da je nekada opravdanje moglo biti da nema dovoljno kvalifikovanih, obrazovanih i školovanih Roma za obavljanje tih poslova, ali da je danas situacija potpuno drugačija.

On je istakao da su česti činioci radne diskriminacije Roma i privrednici koji takođe nerado zapošljavaju pripadnike te populacije.

Privrednici ne žele da zapošljaju Rome na mestima na kojima bi oni bili vidljivi. Primer za to su pekare, butici u kojima praktično nema Roma, verovatno zbog njihovog fizičkog izgleda, rekao je on.

Đorđević je istakao da je tokom 2011. Poverenik primio ukupno 349 pritužbi, dok je u 2016. taj broj iznosio 1.346.

Mali Romi najviše izloženi diskriminaciji

Taj podatak govori da se diskriminisani ljudi ohrabruju i sve više podnose prijave, ali mislim da to još uvek nije dovoljno, rekao je Đorđević.

On je izjavio da su prilikom rada na izveštaju prikupljeni podaci Policijske uprave, Osnovnog javnog tužilaštva, Osnovnog i Višeg suda u Kragujevcu, kao i Poverenika za zaštiti građana i zaštitu ravnopravnosti, ali da se ispostavilo da lokalne institucije uglavnom ne vode evidenciju o diskriminaciji.

Komentari 60

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Viki

Sad smo u 2020oj. Slika se menja jer sam vidjala Rome u pekarama, prodavnicama. Videla sam medicinske sestre. A ima ih i u drugim profesijama. Mislim da se sve vise Romi skoluju i bivaju prihvaceni.

Loto

U Maxiju u Mesari. U sudu u Bg higijenicarku, u GSB peru buseve od naših sra.. a.... Itd. SRAM VAS BILO

Baki

Nisam ali bih voleo. Pekarski posao je težak i puno se radi. Većina Roma ne želi da radi......za siću.

special image