Taj list piše da će EU kao uslov postaviti rešavanje otvorenih pitanja o granicama između Hrvatske i Srbije, ali i Hrvatske i Crne Gore. Ta pitanja bi trebalo da se reše, kako navodi "Jutarnji" do 2023. i ona su uslov da Crna Gora i Srbija dotada zaključe pregovore o članstvu u EU i postanu punopravne članice do kraja 2025.
Za Srbiju je, piše list, važna i poruka da će morati da reši odnose s Kosovom putem pravno obvezujućeg dokumenta, za koji se u ovom dokumentu kaže da je ključan za stabilnost celog regiona i evropsku perspektivu.
U dokumentu su navedeni indikativni koraci za dovršetak članstva Crne Gore i Srbije u EU do 2025. godine. Do kraja 2019. godine te bi države trebale biti fokusirane na ispunjenje prelaznih mera iz područja vladavine prava.
Srbija ih ima čak 50, a nakon što se potvrdi njihovo ispunjenje, EU će odrediti mere za zatvaranje tog poglavlja.
Osim toga, do kraja te godine Srbija mora ispuniti i prelaznu meru iz poglavlja 35 koje, iako se zove formalno “ostala pitanja”, sadrži uslov sveobuhvatne normalizacije odnosa s Kosovom.
BiH bi do 2019. godine trebala dobiti status kandidata, naravno, ako do tada dovrši postupak slanja odgovora iz upitnika i Komisija završi svoj deo posla. Albanija će, ispuni li uslove, i Makedonija ako reši pitanje imena s Grčkom, te 2019. godine imati zamah u pregovorima o članstvu.
Godina 2023. spominje se kao godina u kojoj bi Crna Gora i Srbija trebale da zaključe pregovore o članstvu, a Bosna i Hercegovina ih otvori.
Godine 2024. potpisao bi se Ugovor o pristupanju između EU i Crne Gore, kao i EU i Srbije, na predlog Evropske komisije i uz davanje pristanka Evropskog parlamenta. Taj bi ugovor bi trebalo da ratifikuju sve države članice na vreme da bi te dve države ušle u EU do kraja 2025. godine.
Iako je iz dokumenta vidljivo da su indikativni rokovi za dovršetak procesa integracije u članstvo u EU jasno navedeni samo za Crnu Goru i za Srbiju, jer su u ovom trenutku vodeći u tom procesu, u istom se nacrtu navodi da je ta perspektiva otvorena za sve “partnere” iz regije te da i dalje ostaje zasnovana na individualnim zaslugama.
U dokumentu se namerno ne spominje “šest država”, nego “šest partnera”, zbog Kosova koje još nije priznalo pet država članica Europske unije, piše “Jutarnji list.”
Pomenuti dokument je zapravo strategija Evropske komisije nazvana "Verodostojna perspektiva proširenja za Zapadni Balkan", u kojoj se navodi da EU ne želi da uveze granične sporove između država regiona.
Ovaj nacrt u koji je "Jutarnji list" imao uvid, još je zaštićeni dokument, a konačna verzija trebalo bi da se usvoji i objavi u februaru sledeće godine, kako je najavio u svom godišnjem govoru o stanju Unije predsednik EK Žan Klod Junker.
Partizan izgubio uz zvuk sirene! Opet nije ušla kada je bilo najvažnije, serija poraza sve duža!
Crvena zvezda razbila Albu u Pioniru: Morala je da pobedi i uradila je to furiozno!
Evroliga brutalno kaznila Crvenu zvezdu: Posle kritika udarac po džepu za klub, Drčelića i trojicu košarkaša!
Zvezdu samo gol deli od dna tabele: Ovako izgleda plasman u Ligi šampiona posle četiri kola!
Makron uputio dramatičan apel evropskim liderima: Oglasio se dan nakon pobede Trampa na izborima