Ustavni sud Srbije usvojio je ustavne žalbe dvojice nekadašnjih pripadnika Državne bezbednosti Milana Radonjića i Ratka Romića, optuženih za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije, pošto je utvrdio da im je povređeno pravo na ograničeno trajanje pritvora, pa je njihova odbrana zatražila ukidanje pritvora.
Oni su od jula u kućnom pritvoru sa elektronskim nadzorom.
Njihov zajednički branilac, advokat Zora Dobričanin Nikodinović, rekla je danas na suđenju da je u svojoj odluci Ustavni sud konstatovao da je rešenjenima Specijalnog suda iz 2015. godine, kao i rešenjima Apelacionog suda u Beogradu iz 2015. godine protivno Ustavu Srbije okrivljenima produžavan pritvor.
Na taj način su im povređena ustavna i zakonska prava na ograničeno trajanje pritvora, rekla je Dobričanin Nikodinović podnoseći ovu odluku sudskom veću kojim presedava sudija Snežana Jovanović kao dokaz.
S druge strane, pravni zastupnik porodice Ćuruvija Slobodan Ružić rekao je novinarima ispred zgrade Specijalnog suda da posle uvida u pisanu dokumetaciju koja je najavljena za mart, sledi iznošenje završnih reči u procesu.
Upitan kada se očekuje kraj procesa, odnosno izricanje presude, Ružić je odgovorio: "To bi moglo da bude na proleće".
Na današnjem ročištu u Specijalnom sudu svedočio je Nenad Radović koji je rekao da nikada nije bio u obezbeđenju Dnevnog telegrafa i da se bavio trgovinom auto delovima.
Sud je naložio odbrani da utvrdi identitet tog svedoka, odnosno da li je Nenad Radović koji je došao u sud ista osoba koja je bila i član redakcijskog obezbeđenja Dnevnog telegrafa.
Slavko Ćuruvija je ubijen 11. aprila 1999. u Svetogorskoj ulici Beogradu, a optuženi su tokom prethodnih ročišta odbacili bilo kakvu povezanost s tim zločinom.
Za ubistvo su optuženi bivši načelnik Državne bezbednosti (DB) Radomir Marković, nekadašnji načelnik beogradskog centra DB Milan Radonjić, bivši glavni inspektor Druge uprave DB Ratko Romić i pripadnik rezervnog sastava DB Miroslav Kurak, koji je u bekstvu.
Po optužnici, Ćuruviju je ubio Kurak, a saučesnik mu je bio Romić, koji je, kao i Radonjić, uhapšen januara 2014. godine.
Marković u zatvoru služi kaznu od 40 godina zatvora, a Kurak je u bekstvu i za njim je raspisana međunarodna poternica.
Radonjić i Marković se terete za podstekavanje na teško ubistvo, a Romić i Kurak za teško ubistvo u saizvršilaštvu.
Prema optužnici, Ćuruviju je 11. aprila 1999. godine ubio Miroslav Kurak, a saučesnik mu je bio Ratko Romić koji je drškom pištolja udario Ćuruvijinu prijateljicu Branku Prpu u glavu.
Kako se navodi u optužnici, Ćuruvija je ubijen zbog "javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga, radi očuvanja postojeće vlasti".
Ubijen je u dvorištu ispred ulaza u zgradu, gde su se nalazile prostorije marketing službe Dnevnog telegrafa.
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!