Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je u razgovoru sa evropskim komesarom Johanesom Hanom izrazio očekivanje da u najavljenoj strategiji o proširenju EK, u skladu sa izjavama Žana Kloda Junkera, bude jasno da će se mogućnost zemalja kandidata da postanu članice EU meriti prema zaslugama i onome što su učinile.

"Očekujemo da bude potvrđena ta pozicija Srbije, kao što je bila naglašena poslednji put u izjavama Junkera ", rekao je Vučić novinarima u Davosu.

Predsednik Srbije je dodao da je u razgovoru sa Hanom bilo reči o svim temama, od dijaloga Beograda i Prištine, vladavine prava, ekonomskih rezultata Srbije, do nove strategije EK.

Kako je rekao, najveći deo razgovora je bio o odnosima Beograda i Prištine, jer je to, kaže, uvek najteža tema.

Upitan da li, kada je reč o odnosima Beograda i Prištine i novoj strategiji, naš uspeh zavisi od uspeha u dijalogu sa Prištinom i šta je tu uspeh, Vučić je rekao da u to nema nikakve sumnje, te da je to nešto o čemu oni govore već više godina.

"I slušate pridike i svi znaju o Srbiji šta bi i kako bi, a da pri tome nisu, bar neki od njih, pažljivo ni saslušali ni pročitali šta su uslovi", primetio je predsednik.

Ponovio je da će od nas svakako tražiti pravno obavezujući dokument kojim će biti jasno da smo normalizovali odnose sa Prištinom, ali da to, istakao je, ne mora da znači priznanje.

Vučić i sa Tačijem u Davosu, drugi susret sa Ramom

"Oni bi bili srećni kada bi to postojalo. Mi to ne možemo da učinimo, ali oni traže nešto što bi značilo da to sve može da funkcioniše i da ne postoje veliki problemi u budućnosti", rekao je predsednik Srbije.

Kako je primetio, njegova je obaveza da im kaže da "nas teraju od stola" time što neke od njihovih država članica govore i time što govore predstavnici Prištine.

"Govore samo da je jedino moguće priznanje. Ako je to tako, onda nemojte ni mi vas da mučimo, ni vi nas, jer se to na takav način neće dogoditi", poručio je.

Srpska strana, istakao je, traži da to bude sporazum "kojim obe strane neće biti zadovoljne ili kojim će obe biti pomalo zadovoljne", a da nije moguće i realno i da se neće dogoditi da jedna strana dobije sve u skladu sa interesima najmoćnijih zapadnih zemalja, a da druga strana ne dobije ništa.

To je, kaže, rekao i evropskom komesaru Hanu i svima drugima.

"Video sam da su neki drugi reagovali na to kada sam rekao - ako je to to, onda hvala i doviđenja. Pa kažu - doviđenja. Pa super, kažite nam to i nema nikakvih problema. Samo nam to kažite. I kažite vi iz Prištine da ustvari nećete dijalog, nego da hoćete ucene, a kažite vi drugi da takođe nećete dijalog nego da samo hoćete ispunjavanje svojih političkih ciljeva i interesa", rekao je Vučić.

Ako je dijalog samo da priznamo Kosovo - doviđenja

Upitan da li evropski komesar Johanes Han govori o priznanju Kosova kada priča s njim Vučić je rekao da nije tako.

"On je vrlo normalan, racionalan i odgovoran čovek. On zna koliko je to teško pitanje za nas, kao što nije lako ni za Prištinu. On ima i drugačiji i objektivniji pristup", objasnio je Vučić.

Na pitanje o čemu se govorilo na skupu "Evropa u svetu iz ugla Zapadnog Balkana" u Davosu, na kojem je učestvovao, kazao je da ne može da govori jer je sastanak bio održan pod pravilima "čethauz ruls".

"Po listi prisutnih mogli ste da vidite koliko je bio interesantan i važan skup. Tu je bilo od predsednika, premijera Češke, Slovenije, Hrvatske, Makedonije, iz našeg regiona, do ministara spoljnih poslova Španije, Francuske, Danske Holandije, i mnogih drugih zemalja, do ministarke odbrane Nemačke", objasnio je on.

Vučić je rekao da je bilo i mnogo predstavnika iz drugih delova sveta, pred kojima je imao kao jedini iz našeg regiona priliku da govori.

"Govorio sam o našim odnosima sa Prištinom, situaciji u regionu, miru stabilnosti i evropskom putu Srbije, o problemima sa kojima se suočavamo na dnevno-političkom nivou. Bilo je zapaženo, a šta su drugi govorili - mislim da svi gledaju sa većim optimizmom, pre svega što se tiče ekonomije. Među učesnicima je i šefica MMF-a Kristin Lagard", dodao je on.

Kako je rekao, s većim optimizmom gledaju na ekonomiju, a kao jedini problem za ekonomiju vide političke prepreke.

"Neki su pohvalili srpske ekonomske mere, govorili o značajnom smanjenju nezaposlenosti. Nije to više najvažnija tema u Srbiji, a pre četiri godine to je bila tema broj jedan. Danas je životni standard glavna tema i mislim da ljudi vide da se i po pitanju plata i penzija ostvaruje ono što smo govorili", rekao je Vučić.

U tom je kontekstu naveo da je prosečna plata u decembru bila 460 evra, ali i dodao da je decembarska plata veća zbog bonusa, te da očekuje da je prošlogodišnja prosečna plata između 425 i 430 evra.

Do kraja godine, kako je dodao, uz nova povećanja očekuje da bude blizu 500 evra.

Odgovarajući na pitanja novinara, Vučić je rekao da ovo nije bio dan u kojem se razgovaralo o politici, te da su predstavnici Srbije u dva navrata pričali i sa Kristin Lagard na zatvorenim skupovima o ekonomiji.

"I kako su ekonomski izgledi za naredni period bolji i za našu zemlju, region i Evropu, sa tim ima mnogo manje problema nego u prošlosti i vidi se dobra perspektiva", rekao je Vučić.

Kad je reč o politici, kako je naveo, očigledno je da imamo mnogo prepreka, a politika je ta koja može uvek da pomogne još bržem ekonomskom razvoju ili da napravi probleme u budućnosti.

"Zato je politika važna", zaključio je Vučić.