Grčka vlada optužuje desničarsku opoziciju da želi da monopolizuje demonstracije najavljene za sutra u Atini, čiji organizatori obećavaju da će taj protest biti ravan gigantskim skupovima kada je kriza među susedima bila na vrhuncu, početkom 90-ih godina.
Organizatori protesta koji će se održati u nedelju, 4. februara, najavljuju učešće više od milion ljudi, "trostruko više" nego pre dve nedelje u Solunu.
U Solunu, glavnom gradu grčkog regiona Makedonije, na protestu o "grčkosti Makedonije" masa je bila mnogo veća nego što se očekivalo - bilo je "više od 90.000 ljudi", rekla je policija, a organizatori da ih je bilo i svih 400.000.
Grčka vlada je za rešenje spora, koji datira iz 1991. godine, unapred prihvatila "složen naziv" "Severna Makedonija" ili "Nova Makedonija", da bi se ta država razlikovala od istoimenog regiona na severu Grčke.
Međutim, tome su se suprotstavile mnoge organizacije, uključujući grčku dijasporu, sveštenstvo i male stranke krajnje desnice ili levičarskih nacionalista.
Pod parolom "Makedonija je grčka" skup će se održati na centralnom atinskom Trgu Sintagma, pred Skupštinom Grčke, gde su bile i nasilne demonstracije kada je finansijska kriza Grčke bila na vrhuncu (2010-2014).
"Ovo je prvi put posle nekoliko godina da će biti masovnog mitinga, posle velike mobilizacije tokom krize", rekao je Manos Papazoglu, profesor političkih nauka na Univerzitetu Peloponeza.
Centar Atine biće podvrgnut drastičnom planu policijskog obezbeđenja, uz totalno zatvaranje saobraćaja u nedelju od šest ujutro do ponoći, navode vlasti.
Već 21. januara, najmanje šest visokih zvaničnika glavne opozicione partije desnice, Nove demokratije (ND), kao i neonacističke "Zlatne zore", prisustvovalo je demonstracijama u Solunu, za koji se tvrdilo da su bile nestranačke.
U Atini su razna udruženja pozvala migrante da se sklone i budu oprezni tokom sutrašnjih demonstracija.
"SVEŽE SEĆANJE NA JUGOSLOVIJU"
Jedan od najavljenih govornika na protestu, kompozitor Mikis Teodorakis (92), prenosi Dojče vele.
Teodorakis , kojeg Dojče vele naziva ikonom grčke levice, poručio je da je "sveže sećanje na Jugoslaviju", a da će Grčka biti "sledeća žrtva".
On je u poslednje vreme na meti kritika zbog izjava koje su ocenjene kao antisemitske, a komentatori u Grčkoj se čude i njegovom učešću na "patriotskom" skupu.
Demonstracije protiv kompromisa oko imena Makedonije, nastavak su protesta na tu temu, kao i da su zbog imena severnog suseda već padale vlade, a i sada je protest ventil za nagomilano nezadovoljstvo.
U vreme vlade Aleksisa Ciprasa, kao da je prihvaćeno da Makedonija ima pravo na naziv u kojem se ta reč pominje. Posle pregovora pod pokroviteljstvom UN, grčka Vlada, navodno prihvata moguće kompromisno ime "Gornja Makedonija".
Ta mogućnost kompromisa ponovo izvodi nezadovoljne na ulice.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji