• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EU "popušta" oko Kosova!?

Izvor Tanjug

U predlogu nove Strategije proširenja na Zapadni Balkan, koja će danas biti usvojena u Strazburu, ne pominje se 2019. godina kao vremenski okvir za uspostavljanje sveobuhvatne normalizacije odnosa Srbije i Kosova, saznaje Tanjug.


Prema nezvaničnim informacijama, umesto toga se podvlači da bi dve strane trebalo što pre da zaključe sveobuhvatni, pravno obavezujući sporazum o normalizaciji odnosa, što znači da je Evropska komisija odustala od vremenskog "oročavanja", odnosno ograničavanja te obaveze.

Pored ove, druga "novina" u odnosu na prvobitni tekst Strategije, odnosno nacrt tog dokumenta, je odnos prema Kosovu.

Prema informacijama koje su diplomatski izvori preneli Tanjugu u Briselu, finalni tekst Strategije o proširenju predviđa da Kosovo može da napreduje na svom evropskom putu "kroz implementaciju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju" i to kada "to dozvole objektivne okolnosti".

Ovakva promena rečnika, tačnije pristupa Evropske komisije, u diplomatskim krugovima u Briselu za Tanjug se ocenjuje kao spuštanje ambicija koje su ranje postojale o "napretku Kosova na EU putu".

Španija stopira sve? Kosovo NIJE država

U pitanju je činjenica, na koju se pozivala i Španija, da je Kosovo stupanjem na snagu Sporazuma o stabilizaciji i asocijaciji zapravo došlo do kraja svog trenutno mogućeg evrointegracionog puta.

Za svaki sledeći korak Kosova ka EU biće neophodan konsenzus svih zemalja članica o statusu Kosova kao nezavisne države.

Takvog konsenzusa nema i pitanje je da li će i kada biti postignut.

Mimo ovoga, u skladu sa ranijim procenama i očekivanjima, Srbija dobija konkretan vremenski okvir za ulazak u EU - do 2025. godine.

Berlin suzdržan: Ta 2025. za Srbiju nije "garant"

Iako u Evropskoj komisiji naglašavaju da se strategija odnosi na ceo region Zapadnog Balkna, očekuje se da samo Srbija i Crna Gora, koje se precipiraju kao lideri procesa evrointegracija, dobiju jasan rok mogućeg ulaska u EU:

VELIKI ISKORAK...

Strategija za prijem Srbije i drugih zemalja Zapadnog Balkana u članstvo Evropske unije, čije se usvajanje očekuje danas, dobro je za ceo region i ovo je veliki iskorak Brisela, izjavila je danas ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović. Ona je rekla da zbog toga što još uvek nije moguće imati uvid u ceo tekst, ne mogu se iznositi krajnji stavovi, ali je ocenila da ukoliko se u strategiji pominje godina, to je, kaže, veliki iskorak same EU jer bi to bio prvi put da se pominje određena godina za ulazak Srbije u EU.

"Uz snažnu političku volju, ispunjavnje održivih reformi i trajna rešenja u sporovima sa susedima, Crna Gora i Srbija bi trebalo da budu spremne za članstvo do 2025. godine", navodi se u tesktu Staregije u koju je Tanjug imao uvid.

Druge zemlje regiona nisu dobile konkretne vremenske rokove, ali je Evropska komisija iznela svoje namere da svaka od njih napreduje na putu ka EU.

Albaniju i Makedoniju, ukoliko ispune neophodne uslove, na prvom mestu iz oblasti vladavine prava, odnosno pitanja imena u sporu Makedonije sa Grčkom, Evropska komisija namerava da preporuči za otvaranje pregovora.

Bosni i Hercegovini se takođe otvara šansa da postane zemlja kandidat za članstvo - uz "trajne napore i angažman".

U Briselu ovakvo "odustajanje" Evropske komisije od konkretnih datuma, sem kada je u pitanju vremenski okvir za pristupanje Srbije i Crne Gore EU, vide kao potez koji bi trebalo da da dovoljno podstreka za napredak, ali i da ne bude ograničavajući faktor ili faktor kontraproduktivnog pristiska.

"Cilj proširenja jeste da se zemlje koje žele članstvo na kvalitativnom nivou transformišu u članice koje imaju održivu i funkcionalnu demokratiju i ekonomiju i kao takve budu u mogućnosti da doprinesu Uniji. Ako postavljanje datuma ide na štetu tog cilja, to će doneti više štete nego koristi, ne samo politici proširenja, već i zemljama u procesu evrontegracija", upozoravaju evropski analitičari. Evropska komisija bi u svojoj novoj strategiji trebalo da posebnu pažnju stavi na reformu vladavine prava u regionu, kao na "najhitnije pitanje za Zapadni Balkan".

Nezavisan i efikasan pravosudi sistem, borba protiv korupicije i organizovanog kriminala i jake demokratske insitucije države kljuć su za ulazak zemalja Zapadnog Balkana u EU.

Jačanje ekonomije, potpomognuto strukturnim reformama u toj oblasti, takođe se vidi kao neophodno da bi zemlje Zapadnog Balkana "bile potpuno spremne da uđu" i da "doprinesu rastu EU privrede".

Strategija bi trebalo da najavi i "postepeno povećanje" predpristupnih ( IPA) fondova za Zapadni Balkan do 2020. godine.

Tagovi

Komentari 24

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Milan

Svakodnevno se previše govori o ulasku u EU i samo govori,kombinuje,a glavni zadatak države Srbije i njenih institucija je u jedinstvu,slozi i privrednom,vojnom i kulturnom razvoju i jačanju. Ta usvojena Strategija za proširenje na Zapadni Balkan je još jedna od priča puna neizvesnosti,obećanja i pretnji. Pa ko je razbio SFRJ,izazvao krvav rat i na kraju mučki bombardovali Srbiju,oteli KiM i tamo ko bajagi stvorili neku državu koja ne funkcioniše i gde vlada kriminal.Pa da li smo mi kao narod ,bar, malo se nešto naučili? To govori da radikalno moramo pre svega menjati sebe,svoju strategiju i politiku u celini.Imperativ mora biti na miroljubivoj politici,dobrim odnosima i saradnji sa svim zemljama ,a pre svega sa susedima i SAD,Rusijom,Kinom,Njemačkom,Francuskom i drugima.Hrvatska će sve učiniti da se ne reši granični spor sa Srbijom u cilju da je spreči za ulazak u EU i do 2025 naći će puno razloga da nas ucenjuju i postave nove zahteve, kao i priznanje Kosova.G.Vučiću je najteže, koga smatram istinskim patriotom i velikim borcem za državu Srbiju.On je veliki državnik i veoma mudar političar i Srbi i svi građani Srbije trebaju da budu ponosni,a istorija će posvedočiti njegovu mudrost i dalekovidnost.

deda

pravno obavezujuce je i da se parafira da nece biti promena silom vec mirnim putem, na primer, nama dovoljno

Realnost

LJUDI ZAPITAJTE SE,OSAMNAEST GODINA NAS VOZAJU?,TURSKU JOS VISE SADA JE NETREBA KAZU OTVORENO JELI TREBA DALJE DA PISEM???,PAMETNOM DOSTA,ALI GORE OD TOGA STO NAS NECE,JE STO NAS HUSKAJU NA NOVE RATOVE JER AKO RESIMO ULAZAK U EU,VISE NEMA RATNOG PROFITERSTVA,A TO NEODGOVARA NI ZAPADU NAZALOST NI MOSKVI!!To je 100%

special image