• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Istorijski potez: Si može da vlada DOŽIVOTNO

Izvor Beta

U Kini je danas odobren ustavni amandman koji predsedniku te zemlje omogućava da doživotno bude na funkciji.


Svekineski narodni kongres sa oko 3.000 delegata odobrio je ustavni amandman. Za predlog je glasalo 2.958 delegata, dvoje je bilo protiv, tri uzdržana a jedan glas je bio poništen, prenela je agencija AP.

Ustavnim amandmanom izbrisna je stavka prema kojoj predsednik može da ima samo dva uzastopna mandata od pet godina.

Predlog je naišao na kritike među liberalnim aktivistima koji promenu vide kao vraćanje na eru Mao Cedunga, čija je politika vladavine jednog čoveka dovela Kinu do gladi, haosa i konačno političke stagnacije.

Ustavnim amandmanom koji je danas odobren u Kini oboren je sistem koji je 1982. uveo nekadašnji kineski lider Deng Sjaoping kako bi sprečio da neko doživotno vlada, odnosno diktaturu, piše AP.



Rezultati glasanja objavljeni su oko 15.50 po lokalnom vremenu na ekranu u sali Svekineskog narodnog kongresa.

"Ustavni amandman je odobren", saopšteno je u sali nakon čega je usledio aplauz.

Kineska agencija Sinhua prenela je da je u pitanju prvi ustavni amandman u poslednjih 14 godina.

AP navodi da predsednik Kine Si Đinping nije pokazivao emocije i da je ostao na svom mestu kako bi odslušao izveštaj o radu Kongresa.

Centralni komitet Komunističke partije Kine predložio je da se iz Ustava izbriše stavka prema kojoj predsednik može samo da ima dva uzastopna mandata od pet godina.

Prethodno je Centralni komitet KPK predložio da "misao Si Djinpinga" bude upisana u Ustav. Njegovo ime i misao upisani su u oktorbu u Program KPK, što je simboličan čin koji aktuelnog lidera stavlja u istu ravan s legendarnim liderom partije Mao Cedungom. ;

Tagovi

Komentari 8

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Serbia forever

To je dokaz da demokratija nije stabilna u Kini, ali ako ekonomija napreduje, koga briga za demokratiju, koja retko gde postoji!

Luka

Jakim zemljama poput Danske, Svedske, Nemacke, Svajcarske itd je svejedno ko je predsednik, jer postoji siatem u koji moraju da se uklope, i ne pitaju se mnogo kao jedinka, a u divljim zemljama, kao sto je i nasa izmedju ostalog, ko god dodje na vlast menja i oblikuje zemlju kako se njemu svidja, amandmani, zakon, ustav, nista nije problem...

Serbia forever

@Luka Ko odredjuje sistem? Opet neko, ko može da vlada ceo život! Kina nije tako dugo ekonomski stabilna, da ih ne bi bila briga, ko je predsednik. Zato je u Kini i Rusiji veoma bitno ko je predsednik, jer se sve može veoma brzo urušiti, usled velikog uticaja sa strane!

special image