Odnosi Velike Britanije i Rusije nisu bili lošiji još od vremena Hladnog rata nakon Drugog svetskog rata.

Britanska premijerka Tereza Mej prenela je javnosti odluke britanskih vlasti povodom trovanja bivšeg ruskog špijuna Sergeja Skripalja i njegove kćerke Julije, za koje optužuje Rusiju, a najvažnije su:

-
prekid diplomatskih odnosa na najvišem nivou;

- proterivanje 23 ruskih diplomata iz Britanije za koje se sumnja da su špijuni (ovo je najveće proterivanje stranih diplomata u poslednjih 30 godina). Imaju nedelju dana da napuste Britaniju;

- povučen je poziv šefu ruske diplomatije Sergeju Lavrovu da dođe u Britaniju u zvaničnu posetu;

- Britanski zvaničnici, ali i članovi kraljevske porodice neće prisustvovati Svetskom prvenstvu u fudbalu u Rusiji na leto ove godine.

"Ujedinjeno Kraljevstvo je želelo da se odnosi normalizuju. Tragično je što se predsednik Rusije Vladimir Putin ponaša ovako kako se ponaša", izjavila je Tereza Mej, dodajući da britanski saveznici podržavaju ove odluke, koje za cilj imaju što hitnije sazivanje Saveta bezbednosti UN.

Ona je najavila i nove anti-špijunske zakone.

"Velika Britanija je sazvala hitnu sednicu SB UN kako bi informisala njene članice o istrazi o napadu uz pomoć nervnog gasa u Solsberiju“, navodi se u saopštenju spoljnopolitičkog resora Ujedinjenog Kraljevstva.

Rok koji je britanska premijerka Tereza Mej dala Moskvi da objasni zašto je bivši dvostruki agent Sergej Skripalj otrovan "ruskim nervnim agensom" na teritoriji Velike Britanije već je prošao.

Moskva poručuje da neće odgovarati na zahteve dok ne dobije uzorke otrovai dok ne usledi međunarodna procedura tokom istrage.

Ruska ambasada u Britaniji planira i da zatraži konzularni pristup Juliji Skripalj, koja je otvrovana zajedno sa svojim ocem, bivšim špijunom Sergejom Skripaljem, javio je Rojters pozivajući se na neimenovani izvor Interfaksa.

POGLEDAJTE FOTOGRAFIJE:

undefined rusija

Ruska agencija TASS je prenela reči portparola Kremlja da Moskva nema nikakve veze sa trovanjem Skripalja nervnim gasom u Britaniji i poručio da Rusija ne prihvata jezik ultimatuma.

"Stav Moskve je dobro poznat, London je o tome obavešten diplomatskim kanalima - Moskva nema nikakve veze s događajem u Velikoj Britaniji", rekao je Peskov novinarima.

Upitan da li Moskva strahuje da će se naći u međunarodnoj izolaciji zbog slučaja Skripalj, Peskov je odgovorio da se Kremlj nada da će "prevladati zdrav razum".

Dokaz za trovanje - Putin se osmehnuo!? (VIDEO)

Predsedavajući Spoljnopolitičkog komiteta ruskog parlamenta Konstantin Kosačev rekao je da britanske optužbe na račun Rusije zbog trovanja nekadašnjeg špijuna predstavljaju pokušaj Londona da popravi svoj međunarodni položaj.

Kosačev je britanske akcije osudio kao "zlobne i cinične" i dodao da optužbe na račun Rusije predstavljaju "prljavu igru" s ciljem da se "povrati pozicija Londona kao ključnog globalnog igrača".

Prema njegovim rečima, Rusija nema nikakav motiv za trovanje, a Velika Britanija nije iznela nijedan dokaz o ruskoj umešanosti.

"Šerlok Holms se prevrće u grobu", dodao je Kosačev.

Britanska premijerka Tereza Mej optužila je u ponedeljak Rusiju da stoji iza napada.

Skripalj (66) i njegova kćerka Julija (33) nađeni su u bez svesti 4. marta na klupi u engleskom gradu Solsberiju.

Oboje su od tada u bolnic. U kritičnom stanju je i jedan policajac koji se našao na licu mesta kada su oni pronađeni.

U Londonu je pre dva dana nađen mrtav i ruski biznismen Nikolaj Gluškovkoji je bio blizak saradnik preminulog ruskog tajkuna Borisa Berezovskog. Istraga u ovom slučaju je u toku.

Ne zna se da li je njegova smrt povezana sa slučajem Skripalj.