Vučić kaže da je veoma ponosan na zemlju iz koje dolazi, jer je u Azerbejdžanu pokazano ogromno poštovanje i istakao da je predsednika Ilhama Alijeva pozvao da poseti Srbiju i očekuje ga u martu ili aprilu iduće godine.

"Veoma sam ponosan na zemlju iz koje dolazim, što je na ovakav način pokazano poštovanje prema njoj, našim građanima. Naši domaćini su do svakog detalja brinuli da poštovanje pokažu, od predsednikovog automobila, koji su dobili do sada samo predsednici Rusije i Turske, Vladimir Putin i Redžep Tajip Erdogan, preko potpuno od svakog saobraćaja očišćenih ulica, do toga da samo imali veoma dug razgovor u četiri oka sa predsednikom Ilhamom Alijevim", rekao je on u izjavi novinarima u Bakuu.

U predsedničkoj palati Zaguljba u Bakuu održena je i plenarni sastanak delegacija Srbije i Azerbejdžana, kojim su predsedavali predsednici Aleksandar Vučić i Ilham Alijev, a srpski predsednik ukazao je na rastući potencijal saradnje dve zemlje.

Predsednik Srbije je, u uvodnom govoru, rekao da srpske kompanije, snaženjem naše ekonomije, koja je u prva tri meseca zabeležila najviši rast u poslednjoj decniji od 4,5 odsto, imaju veću mogućnost za saradnju sa azerbejdžanskim kompanijama.

Vučić, koji je čestitao Alijevu na ubedljivoj pobedi na izborima, poželevši mu uspešan mandat i blagostanje građanima Azerbejdžana, kazao je da ceni njegove napore i želju da sačuva nezavisnost svoje zemlje, i da je u teškim, ponekad smutnim globalnim vremenima, vodi putem mira, putem ekonomskog prosperiteta i održavanja političkih prijateljstava sa svima koji takvu politiku podržavaju.

„To nije uvek lako, a Srbija je jedna od zemalja koja tu politiku prepoznaje i koja takvu politiku izuzetno poštuje", poručio je Vučić.

On je čestitao i na 100. godišnjici postojanja Demokratske republike Azerbejdžan i kazao da je Srbija iskreno prijateljska zemlja Azerbejdžanu, kao i da delegacija u Bakuu oseća kao kod najbližih prijatelja.

Izrazio je uverenje da dve zemlje imaju prostora za saradnju, da postoji mnogo toga što su interesi Azerbejdžana koji mogu da se ostvare u Srbiji, kao i mnogo toga što su interesi Srbije u Azerbejdžanu.

Takođe je čestitao Alijevu na tome što je Azerbejdžan u nenaftnom sektoru uspeo da podigne rast na 3 odsto, što je ogroman uspeh za tu zemlju.

Srbija ima veliki značaj za Azerbejdžan, visoko cenimo politiku Aleksandra Vučića, rekao je danas novinarima u Bakuu predsednik Azerbejdžana Ilham Alijev, sumirajući sadržaj razgovora sa šefom srpske države, u kojem je konstatovano da postoji veliki prostor za razvoj saradnje dve zemlje, bez otvorenih pitanja.

Azerbejdžan, rekao je Alijev, pridaje veliki značaj poseti predsednika Srbije i veruje da će ona dati dobre rezultate.

"Posle ove posete dinamika odnosa biće jača", ističe Alijev.

Upravo potpisani Zajednički akcioni plan, prema njegovim rečima, je opširan dokument, veoma važan i sadrži sva značajna pitanja odnosa dve zemlje.

"U međunarodnim organizacijama smo podrška jedni drugima. Po pitanju teritorijalnog integriteta i celovitosti se uvek podržavamo i smatramo da se konflikti moraju rešavati u skladu sa međunarodnim pravom i Rezolucijama SB UN", rekao je Alijev u obraćanju novinarima posle susreta sa Vučićem.

On je takođe rekao da visoko ceni to što Vučić brani nezavisnu politiku svoje zemlje.

"Vaš narod vas podržava i mi možemo samo tome da se radujemo. Za Azerbejdžan Srbija ima veliki značaj. Važna je obostrana volja a ona postoji", zaključio je Alijev.

Kada je reč o ekonomiji, Alijev je rekao da ceni korake koji se preduzimaju ali da smatra da današnja razmena između dve zemlje ne odgovara potencijalima.

"Pokazatelji su niski ali ovi sporazumi će doprineti da se to promeni ", kaže on. 

Ukupan izvoz Srbije u Azerbejdžan u prošloj godini iznosio je svega 4,6 miliona dolara.

Na listi zemalja u koje Srbija izvozi, Azerbejdžan je na 77. mestu, a podaci pokazuju da je pre pet godina robna razmena dve zemlje bila oko 42,2 miliona evra.

Prema podacima Privredne komore Srbije (PKS) izvoz u Azerbejdžan u prva tri meseca ove godine beleži rast i iznosi 2,3 miliona dolara, što je 129 odsto više nego u istom periodu prethodne godine kada je iznosio milion dolara.

S druge strane, uvoz beleži pad od 86,7 procenta u prva tri meseca ove godine i iznosi 32 hiljade dolara, dok je 2017. godine, uvoz u istom periodu bio 241 hiljada dolara. Podaci Ministarstva finansija Srbije kažu da sa Azerbejdžanom posluje 39 preduzeća u Srbiji, a ukupna neto ulaganja državljana Azerbejdžana u našu zemlju u periodu 2010-2017/9 godine, iznosila su 2,882 miliona dolara i ova zemlja se nalazi na 56. mestu po visini investicija u Srbiji.

Inače, Azerbejdžan u svet najvise izvozi sirovu naftu, gas, ulja, i ulja dobijena od bituminoznih minerala.

Glavna izvozna tržišta za azerbejžansku robu su Italija gde se plasira sirova nafta, odnosno 17 procenata azerbejddžanskog izvoza, Turska 12 posto u koju izvoze prirodni gas, aluminijum, čelik, Kina, Izrael i Nemačka.

Plenarnom sastanku prethodio je sastanak u četiri oka dva predsednika.

Posle plenarnog sastanka biće potpisano više dokumenata, a Vučić i Alijev će se obratiti medijima.

Predsedniku Srbije je ispred predsedničke palate Zaguljba na obali Kaspijskog jezera priređen svečani doček, uz vojne počasti i intoniranje himni dve države.

Sa srpskim predsednikom u Bakuu su i potpredsednica Vlade i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović, ministarka pravde Nela Kuburović, ministar zdravlja Zlatibor Lončar i rudarstva i energetike Aleksandar Antić, u skladu sa sadržajem posete, koji jeste politički, ali, budući da dve zemlje nemaju otvorena pitanja, pre svega ekonomski.

Srpski predsednik imaće i sastanak sa azerbejdžanskim premijerom Novruzom Mamadovom, saopštila je predsednikova Služba za saradnju s medijima.

U utorak, drugog dana posete, predsednik Vučić sastaće se sa predsednikom Narodne skupštine Republike Azerbejdžan Oktajom Asadovom, kao i sa azerbejdžanskim privrednicima.

Tokom boravka u Bakuu predsednik Vučić prisustvovaće otvaranju "Centra za srpski jezik i kulturu", gde će mu biti uručen počasni doktorat Azerbejdžanskog univerziteta za jezike, dodaje se u saopštenju.

Azerbejdžan želi da ulaže u Srbiju