Razlog je odbijanje italijanskog predsednika da prihvati Paola Savonu za ministra ekonomije, kojeg su predložili krajnje desničarska Liga i Pokret pet zvezdica.

Italijanski predsednik Serđo Matarela je, pošto mu je Đuzepe Konte vratio mandat, izjavio da nije mogao da podrži formiranje vlade kao i da će vrlo brzo odlučiti da li će biti novih izbora.

Matarela je, u međuvremenu, pozvao bivšeg visokog zvaničnika Međunarodnog monetarnog fonda Karla Kotarelija na razgovor u ponedeljak, saopšteno je iz njegove kancelarije.

Takav potez nagoveštava da bi Matarela mogao od Kotarelija da zatraži da bude na čelu tehnokratske vlade, navodi Rojters.

Većna političkih partija u Italiji ranije je saopštila da neće podržati tehnokratsku vladu u parlamentu i da će insistirati na raspisivanju prevremenih izbora na jesen, ukoliko na čelo ne dođe koaliciona vlada, podseća Rojters.

Italija dobija "antievropsku vladu", mandat Konteu



Prema njegovim rečima, izbor ministra ekonomije šalje poruku o vladi, a izbor Paola Savone, koga su predložili krajnje desničarska Liga i Pokret pet zvezdica, značio bi izlazak Italije iz Evrozone.

Matarela je saopštio da je članstvo u evrozoni fundamentalno za Italiju i da on mora da nastavi da čuva ušteđevinu Italijana, prenosi Rojters.

Lider Pokreta pet zvezdica Luiđi di Majo rekao je da je odluka italijanskog predsednika da odbaci predlog za ministra ekonomije neshvatljiva.

Di Majo, takođe, smatra da bi Matarelu trebalo opozvati zbog "izdaje države".

"Bili smo na nekoliko koraka od formiranja vlade, i zaustavljeni smo jer je u našem kabinetu bio ministar koji je kritikovao EU", rekao je Di Majo u intervjuu za televiziju RAI.

Lider Pokreta pet zvezdica rekao je da želi da "ova institucionalna kriza bude izvedena pred parlament, a predsednik ispitan" i dodao da bi se u tome pozvali na član 90 ustava.

Prema tom članu, objašnjava Rojters, svi članovi parlamenta glasali bi o predsedniku zbog izdaje ili napada na ustav.

Ukoliko bi prosta većina njih glasala za to, Ustavni sud bi onda bio pozvan da odluči o tome da li da smeni Matarelu ili ne.

"Prvo bi trebalo da aktiviramo član 90 i onda imamo izbore jer je neophodno da se kriza iznese pred parlament", rekao je Di Majo, a prenodi Ansa.

Istovremeno je lider "Lige" Mateo Salvini izjavio da bi u Italiji trebalo da se održe novi opšti izbori.

"Italijani su na prvom mestu, njihovo pravo da rade, budu bezbedni i srećni. Nedeljama radimo danonoćno kako bi smo formirali vladu koja štiti interese italijanskih građana. Međutim neko kaže NE (pod nečijim uticajem). Nikada više nećemo biti robovi, Italija nije kolonija", rekao je Salvini, prenosi Ansa.

Ovim povodom oglasio se i bivši premijer i lider partije "Forca Italija" Silvio Berluskoni rekavši da je neodgovorno raspravljati o smeni predsednika.

"U ovakvom vremenima, svačija dužnost je da brani najpre ušteđevinu Italijana, brani naše porodice i kompanije. Pokret Pet zvezdica koji govori o smeni je neodgovoran, kao i uvek", rekao je Berluskoni, prenosi Ansa.

Dodao je i da njegova stranka čeka odluku šefa države, kao i da je spremna za nove izbore.