Za smenu Rahoja glasalo je 180 poslanika, dok je 169 bilo protiv, a jedan je bio uzdržan.

Do smene na vlasti došlo je posle prošlonedeljnih presuda za korupciju nekim bivšim članovima Rahojeve konzervativne Narodne partije.

U Španiji glasanje o nepoverenju ne znači samo smenu premijera već i izbor novog zbog čega je Socijalistička partija, kao druga vodeća stranka na izborima održanim 2016., predložila Sančesa kao kandidata.

Posle glasanja, Rahoj (63) je prišao Sančesu (46) i pružio mu ruku, prenosi AP.

Sančes će, kako se očekuje, preuzeti dužnost u ponedeljak i imenovati svoj kabinet sledeće nedelje.

On postaje sedmi španski premijer od povratka te zemlje demokratiji krajem 70-tih godina nakon Frankove diktature.

Španski premijer neće na samit zbog Tačija?

Međutim, odlazak Rahoja sa vlasti posle šest godina vodi jednu od četiri vodeće evropske ekonomije u neizvesnu političku budućnost, ocenjuje Rojters.

Sančes je juče rekao da će pokušati da ostane na čelu vlade do kraja mandata aktuelnog parlamenta 2020. godine. Međutim, nije izvesno koliko će njegova administracija sa samo 84 socijalista u parlamentu koji broji 350 poslanika, moći da potraje, navodi Rojters.



Rahoj je u prethodnom periodu odbijao da podnese ostavku nakon što je njegova Narodna partija dobila ogromnu novčanu kaznu zbog uzimanja mita.



U poslednjem obraćanju na funkciji premijera Rahoj je uoči glasanja u parlamentu rekao da je ponosan na ono što je učinio.

"Čast mi je da ostavim Španiju boljom nego što sam je dobio. Hvala svim Špancima i srećno", rekao je Rahoj, preneo je AP.

BIOGRAFIJA NOVOG PREMIJERA

Lider socijalista Pedro Sančes je danas ušao u istoriju postavši prvi španski političar koji će zameniti jednog premijera putem glasanja o nepoverenju u parlamentu.

To bi već samo po sebi bilo značajno, ali pobeda lidera socijalista nad njegovim starim rivalom, konzervativcem Marijanom Rahojem posebna je iz još dva razloga.

Do danas, Sančes nije bio ni poslanik, a pre samo dve godine pretio mu je preuranjeni kraj političke karijere. Ipak, upornost mu se isplatila, a mediji govore o njegovom spektakularnom povratku.

Sančes je došao na čelo socijalista 2014. godine kao skoro potpuni neznanac, navodi BBC. Fotogenični ekonomista i bivši košarkaš pridobio je poverenje partijskih kolega obećanjem da će ujediniti podeljenu stranku i vratiti socijaliste na vlast.

Ipak, nakon toga je doživeo dva izborna poraza 2015. i 2016. godine kada je izgledalo da je Sančesova politička karijera završena.

Na kraju je bio primoran da podnese ostavku nakon što je odbio da podrži Rahojev ostanak na vlasti kako bi se izbegli novi izbori.

Ipak, 2017. godine ponovo dolazi na čelo socijalista, da bi danas ovaj umereni, ali ambiciozni Madriđanin postao novi premijer Španije uprkos činjenici da njegova partija ima manje od četvrtinu poslanika u Kongresu.

Sančes je rođen u Madridu 1972. godine, a Socijalitičkoj partiji priključio se 1993. Nakon studija ekonomskih i poslovnih nauka na madridskom Komplutense univerzitetu, doktorirao je na Slobodnom univerzitetu u Briselu, a radio je i u Evropskom parlamentu.

Godine 1999. bio je šef kabineta visokog predstavnika UN za Bosnu tokom sukoba na Kosovu, piše "Gardijan".

Bio je angažovan i kao konsultant za strane kompanije, ekonomski savetnik u svojoj stranci a pet godina je bio i gradskom veću Madrida.

Govori španski, engleski i francuski.

Oženjen je i ima dve ćerke.