Građani Aleksinca, Bajine Bašte, Beograda, Valjeva, Velikog Gradišta, Ivanjice, Kruševca, Novog Sada, Niša, Požege i Požarevca - opština koje su odabrane u analizi Istraživačkog centra za odbranu i bezbednost iz Beograda - gotovo su jednoglasni - žele da se građani Srbije redovno obučavaju za ono što im je ustavno pravo i obaveza, ali i čast - odbrana zemlje.

Obavezna vojna obuka za muškarce suspendovana je u Srbiji (ne i ukinuta) 1. januara 2011. godine, ali Srbi nisu zaboravili šta je popularno "služenje vojnog roka".

Anketa - Obavezno služenje vojnog roka
Ilustracija MONDO 

Tako se i danas naklonost ka vojsci pokazuje u gotovo svim anketama građana, a to potvrđuje i najnovije istraživanje Istraživačkog centra za odbranu i bezbednost.

U anketi na terenu, u kojoj je učestvovalo 1.117 nasumično izabranih ispitanika oba pola, za vraćanje "vojnog roka" izjasnilo se njih 74 odsto, dok je protiv 26 odsto.

Večinski stav "za" iskazan je i kada se gleda prema polovima, gde nema velike razlike u procentima. Kod žena je odnos 75 prema 25, a kod muškaraca 77 prema 23.

Prevelikih odstupanja nema ni kada se anketirani razdele prema starosti, gde odskače samo generacijska grupa od 30 do 39 godina. Srednje doba je reklo "za" u odnosu tek nešto ispod 70 odsto.

U dodatnoj onlajn anketi, u kojoj su mogli da učestvuju svi posetioci sajta centrovog onlajn magazina Odbrana i bezbednost, izjasnilo se još 1.382 građana, sa odnosom 68 odsto "za" i 32 odsto "ne" uvođenju obaveznog vojnog roka.

PROFESIONALCIMA U VJ SVAKA ČAST, ALI...

"Svaka čast profesionalnoj Vojsci Srbije, ali 10.000 do 30.000 vojnika ne može da odbrani niti jednu zemlju, pa ni Srbiju. Ako zatreba, svi ćemo ratovati u odbrambenom ratu i zbog toga je potrebna obuka kroz obavezno služenje vojnog roka", istakao je na promociji istraživanja nekadašnji načelnik srpske Vojne Akademije, general-major u penziji Vidosav Kovčević.

undefined Vojska

Plenković: Vojni rok nema veze sa Srbijom

A nije samo Srbija u problemu, već cela Evropa koja većinski sprovodi ponajpre američki koncept profesionalne vojske. I tamo sve više jača glas o proširenju vojne obuke na opštu populaciju, jer s jedne strane imate malobrojne profesionalne vojske po zemljama EU, a već na Bosforu Tursku, koja sama ima milion vojnika.

Vučić: Modernizacija, a ne obavezna vojska

"Ako bi krenuli, do Berlina nema ko ozbiljan da ih zaustavi", pomalo karikira problem general Kovačević.

Nedavno je bila vest da se u Švedskoj građanima deli brošura o bezbednosti i postupanja u slučaju vanredne situacije i ratnog stanja, a ta mirna nordijska zemlja je ove godine vratila delimičnu vojnu obavezu (ukinutu kao opštu za muškarce 2010.).

A, podsetimo, Švedska je poslednji put ratovala (ako se ne računa mirna kapitulacija u Drugom svetskom ratu) s carskom Rusijom u tzv. Finskom ratu 1809. godine.

Srbija (odnosno njeni građani) je, s druge strane, samo u poslednjih 20 godina ratovala četiri puta, a ovde se i dalje zazire od "vraćanja JNA".

Da, kako je rekao general Kovačević, "nema ničega značajnijeg od slobode i pripreme za njenu odbranu" slažu se i u Ministarstvu odbrane, koje je na skupu predstavljao državni sekretar Aleksandar Živković.

"Dvostruki je značaj ovakvog istraživanja. Pokazuje visoko interesovanje građana i svet za potrebu obuke za bezbednost ali i poverenje u samu Vojsku Srbije, kao nosioca te obuke", kaže Živković, koji podseća da je Ministarstvo već iniciralo reformu redovnog obrazovanju osnovnim i srednjim školama, kako bi se i među najmlađe uvelo određena obuka iz bezbednosti.

Ministarstvo odbrane je u sklopu organizacijskih promena početkom ove godine formiralo novi sektor - Sektor za civilnu odbranu i pripreme odbrane - u cilju unapređenja obuke građana za odbranu zemlje.

Takođe, u sladu sa Zakonom o odbrani i Zakonom o vojnoj, radnoj i materijalnoj obavezi, prvi put organizuje jedanaestodnevna obuka vojnih obveznika, starijih od 30 godina i prevedenih u rezervni sastav, koji nisu odslužili vojni rok.

Dok se, eventualno, ne vrati vojna obuka, iz Ministarstva odbrane pozivaju sve zainteresovane mladiće i devojke da se prijave za dobrovoljno služenje vojnog roka u Vojsci Srbije.

DOBROVOLJNO U GARDI: Čast je služiti otadžbini

MONDO/Stefan Stojanović Garda Vojska Srbije

Na pitanje u anketi MONDO 2016. godine vaši odgovori su bili slične "frekvencije" kao u ovom istraživanju:

Anketa - Obavezno služenje vojnog roka
Ilustracija MONDO 

Šta kažete danas?

Da li ste za uvođenje obavezne vojne obuke?