• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Ekonomist": OVO je pravi plan za Kosovo

Izvor Tanjug

Britanski "Ekonomist" navodi - moguće da je "pravi plan" predsednika Srbije Aleksandra Vučića i kosovskog predsednika Hašima Tačija da Srbija prizna nezavisnost Kosova, a da, zauzvrat, sever Kosova dobije autonomiju unutar te teritorije.



U tekstu pod nazivom "Lideri Kosova i Srbije razgovaraju o razmeni teritorije" podseća se da je s završetkom rata u Jugoslaviji hiljade ljudi ostalo u zemljama, koje ne smatraju svojim, da su mnogi "mirotvorci" upozoravali da bi prekrajanje granica samo vodilo ka dodatnim sukobima, te da je posledica da oko 120.000 Srba živi na Kosovu, pretežnom naseljenom Albancima, a 60.000 Albanaca u "Preševskoj dolini", području juga centralne Srbije.

Velika Britanija, inače, protivi se, kako nedavno saopštio ambasador te zemlje u Srbiji, bilo kakvoj promeni granica u vezi sa rešavanjem pitanja Kosova i Metohije.

"Ekonomist" napominje da su pojedini lokalni lideri već dugo zainteresovani za razmenu teritorije, ali da su EU i Amerika donedavno obeshrabrivale tu ideju.

Vučić Kifu: Srbija ne prihvata da bude ponižena

Međutim, konstatuje list u tekstu objavljenom na svom portalu, situacija se promenila.

"Kažu da Federika Mogerini želi da se sporazum o srpskom priznanju Kosova postigne do kraja njenog mandata visoke predstavnice EU za spoljnu politiku naredne godine, a razmena teritorija mogla bi da bude jedan od načina", ističe "Ekonomist".

Navodi i da se, prema rečima savetnika američkog predsednika za nacionalnu bezbednost Džona Boltona, ni Amerika više ne protivi toj ideji.

"Srpski i kosovski zvaničnici takođe žele da ubrzaju stvari pre evropskih parlamentarnih izbora u maju naredne godine, jer bi mogla da ih dočeka Komisija, koja je više populistički nastrojena i koja je protiv proširenja", spekuliše dalje list.

Ocenjuje i da su više od mesec dana Tači i Vučić davali "dvosmislene izjave" o mogućem sporazumu.

"Očigledna razmena je sever Kosova, naseljen Srbima, za srpsku Preševsku dolinu, ali je lokalno stanovništvo podeljeno po pitanju toga da li bi to trebalo, ili da li će se, desiti", tvrdi list.

Tvrdi i da mnogi analitičari veruju da Tači i Vučić zapravo nemaju nameru da menjaju granice, već da se pripremaju za sporazum po obrascu koji bi podrazumevao da sever Kosova dobije autonomiju u okviru te teritorije, u zamenu za to da Srbija prizna nezavisnost Kosova.

"Iako će obe strane mrzeti dogovor, bar bi njihovi lideri mogli da kažu da su sačuvali dragocenu teritoriju", smatra list.

"Ekonomist" se, međutim, pita šta će se dogoditi s obližnjom Makedonijom, gde četvrtinu stanovništva čine Albanci, ako se granice zaista prekroje na Kosovu.

"I šta sa Bosnom, gde Milorad Dodik, lider lokalnih Srba koji želi nezavisnost od Bosne, kaže - namerno se koristeći dvosmislenim jezikom, da bi Srbi u regionu trebalo da obeleže ono što je njihovo i ono što pripada njihovim susedima?", pita se list.

Navodi i da je gradonačelnik Bujanovca Šaim Kamberi, komentarišući rizik od izbuijanja sukoba, rekao da "nismo mi ti koji otvaraju Pandorinu kutiju. Mi smo kutija!"

"Ekonomist" navodi da je tekst objavljen u evropskom delu štampanog izdanja, pod naslovom "Pandorina kutija".

Komentari 46

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Jovan Repac Predsednik Plandista

Dzaba sve kad je 2:0 ,3:0, ma 5:0 za nas.

Mare

Rešenje za Kosovo i Metohiju mora biti prihvatljivo za obe strane, jedino na taj način će se sačuvati mir i stabilnost.

Jovan

Važno je da rešenje za Kosovo i Metohiju donese bolje uslove života Srbima koji i dalje tamo žive.

special image