DW se poziva na izvore u Briselu i navodi da je to deo strategije EU da pojača kontrole granica i poveća broj deportacija.

Komesar EU za izbeglice Dimitris Avramopulos za hamburški list Abendblat tvrdi da su odgovarajući sporazumi već postignuti sa Srbijom, Albanijom i Makedonijom, prenosi DW, ali naglašava da je to "novost koja do sada nije potvrđena u Beogradu".

Beč pregovara da sve migrante smeste na Balkan!?

"Tokom jula je evropski komesar za susedstvo Johanes Han potvrdio da se pregovara o pristupu Fronteksa teritoriji Srbije i Makedonije, ali to je sada, prema tvrdnjama iz Brisela, i završeno. Daleko od očiju i ušiju javnosti", ocenjuje DW.

U analizi DW se konstatuje da o toj temi "u Srbiji ima malo reči, a još je manje jasno šta bi to trebalo da znači".

U tekstu DW podsećanje da su maju 2017. "Večernje novosti" pisale kako je "Srbija odbila ponudu Fronteksa za zaključenjem sporazuma prema kojem bi službenici ove agencije imali imunitet u Srbiji", ali i da se vlada u Beogradu oglasila spremnom "da nastavi pregovore kako bi se osoblju Fronteksa olakšao operativni rad u Srbiji".

Do sada su fronteksovci u regionu bili na granici Grčke i Makedonije, te Hrvatske i Srbije, podseća DW i navodi kako bi, prema novom planu, jedinice Fronteksa bile opremljene za oko dve milijarde evra i avionima, brodovima, oružjem.

"U praksi bi to, kako prenose izbori u Briselu, izgledalo tako da neka članica EU, koja očekuje pristizanje velikog broja izbeglica, zatraži pomoć Fronteksa koji bi onda mogao da preuzme kompletnu proceduru odluke o azilu pri čemu ipak zvanična konačna odluka ostaje u nadležnosti suverenih država. Taj skupi sport bio bi plaćen iz briselske kase", ocenjuje DW.