Korišćenje plastičnih kesa biće zabranjeno u Beogradu od 1. januara 2020. godine, odlučili su danas odbornici Skupštine grada.
Prema odluci, trgovci su dužni da izbace iz upotrebe plastične kese na mestu prodaje, u svim maloprodajnim objektima, kao i u uslužnim i drugim delatnostima na teritoriji grada, radi sprečavanja, odnosno smanjenja stvaranja komunalnog otpada, zbog njihove štetnosti po životnu sredinu.
Istovremeno, trgovci su u obavezi da preduzimaju mere prevencije stvaranja komunalnog otpada, predviđanjem alternativnih rešenja za plastične kese.
Kese koje trgovci budu stavljali na raspolaganje potrošačima na mestu prodaje moći će da budu papirne, uz naknadu ili bez, a mogu kupcima da obezbede i torbe za kupovinu, takođe, sa ili bez naknade.
Pošto će se odluka primenjivati od prvog dana 2020. godine, maloprodajni lanci će imati rok od 15-ak meseci da joj se prilagode, što je, smatraju u Gradu, više nego dovoljan rok.
Ističu i da je upotreba plastičnih kesa u prestonici smanjena za 60 odsto od kada su tgovinski lanci počeli da ih naplaćuju.
Odluka predviđa i novčane kazne za one koji je ne budu poštovali i to od 150.000 dinara za pravno lice, a 25.000 dinara za odgovorno lice u određenom objektu.
Kazne za preduzetnike koji se ogluše o novi propis biće 75.000 dinara, dok će fizička lica platiti prekršaj 25.000 dinara.
Kako se navodi u obrazloženju, plastičnim kesama je potrebno oko 500 godina za razgradnju. One završavaju na dviljim deponijama, rasute po zelenim i drugim površinama grada.
Da bi se permanentno zagađenje sprečilo, odnosno smanjilo na najmanju moguću meru, neophodno je zabraniti korišćenje plastičnih kesa i uvesti druga, ekološki prihvatljiva resenja.
Dodaje se i da će Grad Beograd kod Ministarstva životne sredine inicirati hitno donošenje podzakonskih akata, radi uređenja oblasti upravljanja otpadom u celoj Srbiji.
Predsednik parlamenta Nikola Nikodijević za Tanjug je prethodno rekao da je Grad ranije postigao dogovor sa velikim trgovinskim lancima da se plastične kese naplaćuju, kako bi se njihova upotreba smanjila i iznosi podatak da je u prestonici sada u opticaju 60 odsto manje plastičnih kesa.
Dodaje da grad želi da napravi korak dalje i bude inicijator promene niza zakona, ali i da sopstvenim primerom pokaže kako se u praksi čuva životna sredina, budući da su plastične kese jedan od najvećih zagađivača životne sredine.
"Naravno, za borbu za očuvanje životne sredine i prirodnih resursa u gradu trebaće nam dosta vremena. Dajemo više od godinu dana vremena da se priviknemo na tu odluku kada bude stupila na snagu", rekao je on.
Partizan izgubio uz zvuk sirene! Opet nije ušla kada je bilo najvažnije, serija poraza sve duža!
Navijač u dresu Barselone ušao na Marakanu: Delije sa kapuljačama mu odmah prišle, evo kako se sve završilo
Da li je vreme za alarme u Partizanu? Četiri uzastopna poraza u Evroligi, a najteže tek dolazi
"Došli su na odmor, ali idu kući sa porazom" Trener Pariza peckao Grobare zbog poraza za infarkt
Ovako je Partizan izgubio utakmicu u Parizu: Katastrofalna greška Marinkovića na 100 sekundi do kraja!