"Uočavamo napore da se u praksi primeni princip koji je proklamovan i koji je ispravan - jednaka plata za isti rad. Pregledom predloženih koeficijenata, vidi se napor da se identifikuju zajednički poslovi i da se vrednuju istim koeficijentom, odnosno budućom platom", izjavio je član Fiskalnog saveta, Vladimir Vučković.

Pomenutih 400.000 zaposlenih je oko 85 posto ukupno zaposlenih na nivou opšte države, ocenili su danas predstavnici Fiskalnog saveta.

U sektoru zdravstva i u kulturi se, prema ocenama FS, primećuje odgovarajuće razvrstavanje poslova, te su tako lekari specijalisti svrstani u najviši 11. platni razred koji je predviđen za stručne poslove, dok se naniže nižu ostali poslovi u zdravstvu, od lekara opšte prakse do medicinskih sestara i tehničara.

Brnabić: Od 1. januara platni razredi

Sektor prosvete je, prema ocenama FS, uspeo da se izbori za prilično visok položaj u hijerarhiji poslova u budžetskom sektoru, budući da su nastavnici u osnovnom i srednjem obrazovanju većim delom u istoj grupi sa lekarima opšte prakse.

"To bi bilo odstupanje u odnosu na praksu koju smo uočili u drugim zemljama, a u kojima lekari opšte prakse imaju preko 30 odsto vrednije radno mesto od nastavnika, odnosno koeficijent im je znatno veći", kaže Vučković.

Međutim, pojedini delovi državnog sektora su, kako ocenjuju u FS, još uvek van sistema platnih razreda, poput sektora bezbednosti (policija i vojska).

Za sada se, prema ocenama predstavnika Fiskalnog saveta, kasni sa planovima za ovaj sektor, a nepoznat je katalog radnih mesta, u kojoj platnoj grupi će se zaposleni naći i koliki koeficijent će dobiti.

Opravdano bi bilo, poručuju iz FS, da se za uporediva mesta odredi isti koeficijent kao za sve.

U predstojećem budžetskom procesu, važno je plate povećavati po radnim mestima, a ne linearno po sektorima, zaključak je FS.