Nestvarno lepo i nestvarno moguće za Srbiju - od rugla na ulazu u Đerdapsku klisuru i nacionalni park izuzetnih prirodnih odlika, za četiri godine izgrađeno je pravo čudo.
Rekontrukcija cele tvrđave ovih dana privodi se kraju, već dve godine radi pristanište za brodove, a sam okolni prostor uređen je, uredan, čist...
Zelena trava kao ispred Bakingemske palate, moderan i prostran vizitorski centar već su postali, zajedno sa najvećim biserom - srednjovekovnom tvrđavom, omiljeno mesto na Dunavu stranaca iz Australije, Amerike i Velike Britanije koji na velikim rečnim kruzerima pristižu u ovaj kraj.
"Plan je da se od sledeće turističke sezone, koja za nas kreće sredinom marta, pusti cela tvrđava u pogon za posetioce, kada očekujemo i mnogo veći broj turista", kaže za MONDO Iskra Maksimović, direktorka preduzeća Tvrđava Golubački grad.
A već je Golubac postao pravi hit za rečne kruzere koji nam dovode posetioce iz anglofonih zemalja. Ove godine ih je pristalo 30, a očekuje se da će ih biti ukupno 45. Na svakom od njih do 180 ljudi.
I kao potvrda naše priče - dok smo sa domaćinima u turističkom kompleksu razgovarali, doplovio je luksuzni kruzer "Emerald Sun". Grdosija od stakla i čelika kao da je u nekom čudnom vremeplovu iz budućnosti stigla u idilični prizor zamrznut u vremenu viteštva...
Britanski parovi, uglavnom sredovečni ili vremešni, očarani su onim što vide - najviše samom tvrđavom, ali i Dunavom koji je na tom mestu najveći i najlepši. Naime, baš na ovom mestu je najšira tačka Dunava od ukupno 6,5 kilometara, a ujedno i ulaz u Đerdapsku klisuru.
Ni mi iz Beograda ne možemo da se otrgnemo nesvakidašnjem utisku - i za nas je Dunav na ovom mestu neprepoznatljiv - ne samo da je veliki kao more, već je i tirkizno plav!
3D, HOLOGRAMI, ALI I GOLUBAČKA "LJUTA"...
Turisti koji dođu u ovaj kompleks imaju priliku da obiđu prvi deo kule i ulazni portal u tvrđavu, pošto rekonstrukcija svih njenih delova još nije završena. Rok za završetak radova je kraj ovog meseca, a otvaranje celog kompleksa očekuje se sledeće godine.
Deo posetilaca koji pristignu rečnim krstaricama autobusima odatle odvoze i do obližnjeg Viminacijuma, a u samoj tvrđavi pored priče o istoriji i arheologiji, gostima nude i "srednjovekovne programe" uz hranu i piće iz ovog kraja Srbije.
"Ponuda se zasniva na medu, siru, srednjovekovnom hlebu, suvom voću...U zemljoradničkoj zadruzi Golubac za nas prave hleb nam po specijalnom receptu - bez kvasca. Sir je domaći, vino iz Negotina, iz Rajačkih pimnica, a rakija dobra - iz Golupca", kažu nam zaposleni u tvrđavi.
Samo ulaznica u kompleks i priča vodiča sada košta 200 dinara po osobi, a ceo "srednjovekovni program" naplaćuje se 500 dinara.
Očekuje se i da sledeće godine u Golubac uplovi barem dva ili tri puta više kruzera nego sad.
Cene će se, kažu u ovom preduzeću, naravno povećati, kada se otvori cela tvrđava. Tada će u glavnom objektu - palati - biti glavni izložbeni prostor tvrđave na oko 800 metara kvadratnih. U njemu će biti najsavremenije tehnologije - 3d projekcije, hologrami, interaktivni displej...U njoj će, posle konzerviranja, biti izloženo i arheološko blago među kojim i 10.000 vrhova strelica, različitih oružja, đuladi...svega nađenog u tvrđavi koja je bila vojno utvrđenje.
Plan je, kažu, i da se ponuda obogati penjanjem na okolne vidikovce sa kojih se pruža još lepši pogled na tvrđavu, ali za uređenje staza potrebno je još novca, pa će ta priča još malo da sačeka.
Svi radovi na ovom objektu koji su počeli 2014. godine rade se sredstvima dobijenim iz IPA fondova EU ukupne vrednosti više od osam miliona evra.
Sredstva su dobijena za rekonstrukciju i pravljene turističkog prostora i cele infrastrukture - vodovoda i kanalizacije, pravljenje obaloutvrda, kao i izmeštanje puta. U okviru projekta izmešten je i tunel koji je ranije išao direktno kroz tvrđavu.
Projekat bi trebalo da bude okončan do 31. oktobra ove godine i do tog roka moraju da se potroše sve pare - ako se to ne dogodi - vraćaju se EU.
Za sada je ostalo da se završe - palata u okviru tvrđave, staze, bravarija, stepenište, kao i platforme u cilju da se omogući barem delimično i prilaz osobama sa invaliditetom.
NADA ZA GOLUBAC I CEO KRAJ?
Golubac je jedna od najsiromašnijih opština u Srbiji i turizam je velika šansa za grad.
Ipak, infrastruktura u gradu je veoma loša, postoji samo jedan hotel i privatni smeštaj, a i put je u lošem stanju.
Postoji bojazan, kažu nam meštani, da će ljudi dolaziti u tvrđavu, ali da će "gomila para proći pored njih".
Golubac je poznat i kao gastarbajterski kraj, a veliki broj mladih i sada se po završetku školovanja odlučuje da ode u Beograd ili u neku od zemalja EU.
Meštani se nadaju da će tvrđava i turizam zaustaviti takve trendove.
U nadi da će se situacija na terenu značajno promeniti na dobrom talasu koji nosi obnovljeni Golubački grad, zabeležili smo i kako sada izgleda put kod Golupca:
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Obradović izašao pred Grobare, pa čuo šta mu skandiraju: Podigao prst i tražio samo jedno, pogledajte