• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Patrijarh: Srbi i Crnogorci jedan narod

Izvor Tanjug Izvor Fonet Izvor mondo.me

Patrijarh Srpske pravoslavne crke Irinej poručio je danas na Cetinju da su Srbi i Crnogorci jedan narod, a iako su podeljeni, ne znači da su razdeljeni.

 Patrijarh Irinej danas u Crnoj Gori Izvor: MONDO/Nikoleta Vukčević
Izvor: MONDO/Nikoleta Vukčević


"Treba jedni druge da pomažemo i da budemo narod kakav gospod i naša istorija očekuju i žele", poručio je Irinej, koji je u Crnu Goru doputovao sa patrijarhom Antiohije i celog istoka, Jovanom X.

On je novinarima na Cetinju rekao da mu je drago što je u Crnoj Gori, odakle je, kako je dodao, i njegova majka poreklom.

Irinej je naveo i da njegov gost patrijarh antiohijski u Crnu Goru doneo blagoslov i želju da u "našem narodu vladaju mir, ljubav i sloga".

"Mi smo jedan narod, iako smo podeljeni, to ne značni da smo razdeljeni", naveo je patrijarh srpski.

Arhiepiskop cetinski i mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije pozvao je danas medije u Crnoj Gori da ne stvaraju i ne potenciraju deobe i mržnju, tamo gde ona ne postoji, te poručio da je uloga Crkve da sjedinjuje.

"Crkva je ona koja sjedinjuje, to je uloga crkve već 2.000 godina i nemojte da na osnovama crkve stvarate mržnje", poručio je Amfilohije, povodom pisanja pojedinih medija da je patrijarhu SPC Iineju zabranjen ulaz u Crnu Goru.

Mitropolit je rekao da su u Ostrog danas pozvani i predsednik i premijer Crne Gore, ali da su odgovorili da ne mogu zbog ranije isplaniranih obaveza.

"Vidite koliku pratnju je država dala crkvenim delegacijama, to je potpuno normalno", rekao je Amfilohije.

Komentarišući izjavu patrijarha Irineja da je položaj crkve u Crnoj Gori danas gori nego u vreme okupacije Osmanlija, a da je položaj Srba kao u vreme NDH-a, Amfilohije je naveo da je to patrijarh SPC saopštio u kontekstu proterivanja sveštenstva SPC.

Amfilohije kaže da za 30 monaha, monahilja i sveštenika SPC, nije odobren boravak u Crnoj Gori.

"Nikada to u Crnoj Gori nije bilo da se izbacuju sveštenici, to je on rekao, zato što to danas rade neki koji ne vole crkvu, ili stvaraju neku lažnu crkvu", kazao je mitropolit, preneo je portal RTCG.

Patrijarsi su oko 11 sati stigli na Cetinje, gde su u Cetinjskom manastiru služili svečanu doksologiju, nakon koje je Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije pozdravio goste.

U pratnji patrijarha Irineja je mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije. U Podgoricu su doputovali i episkopi šumadijski Jovan i valjevski Milutin.

Dve crkvene delegacije nakon Cetinjskog manastira posetiće manastir Ostrog, a potom i saborni hram Hristovog Vaskrsenja u Podgorici, gde će im u 16 časova takođe biti priređen svečani doček.

Ovo je prvi put u istoriji da patrijarh antiohijski posećuje Crnu Goru.

Inače, Antiohijsku crkvu su osnovali apostoli Petar i Pavle. Nakon stradanja svetog Arhiđakona Stefana u Jerusalimu, verni onoga vremena su, po blagoslovu apostola Petra, stigli u Antiohiju i tamo osnovali Crkvu 47. godine po Rođenju Hristovom.

Upravo u Antiohiji su vernici po prvi put nazvani hrišćanima.

Od tada do danas ova Crkva dala je mnoge svetetilje, ispovednike, podvižnike, bogoslove i mučenike.
Među njima najpoznatiji su sveti apostol Luka, sveti Ignjatije Bogonosac, sveta Tekla, sveti Jefrem i Isak Sirin, sveti Jovan Damaskin.

Patrijaršija Antiohijska danas ima jurizdikciju u Antiohiji, Siriji, Arabiji, Kilikiji, Iveriji, Mesopotamiji i na celom Istoku, kako i stoji u tituli patrijarha Jovana X, a njegovo sedište je u Damasku.

Kako se radi o veoma stradalnoj crkvi izloženoj kontinuiranim progonima, veliki broj vernika je emigrirao, što je Antiohijsku crkvu učinilo najbrojnijom Pravoslavnom crkvom u dijaspori, naročito u Severnoj i Južnoj Americi.

Ovo je još jedna istorijska poseta predstojatelja neke pomesne Pravoslavne crkve Crnoj Gori, čime se pravoslavnim vernicima i pravoslavnim eparhijama u Crnoj Gori i Mitropolitu crnogorsko-primorskom Amfilohiju ukazuje dostojanstvo, poštovanje i veliki ugled u pravoslavnom svetu, preneo je podgorički portal In4s.

Tagovi

Komentari 22

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Montenegro

Jeli bata Risto kao predstavnik strane crkve u Crnoj Gori objasnio ciji je Cetinjski Manastir i ko je Ivan Crnojevic, i uopste kakve veze ima njegova crkva sa Crnom Gorom. Je li im (njegovim gostima) objasnio kako su devetstoavadesete uz pomoc strane sile oterali Crnogorsku Crkvu, kao i pre toga Crnogorskog Kralja Nikolu. Na kraju kako se to zove, okupacija tudje zemlje, ili gostovanje. Debeo obraz svasta radi.

Serbia forever

@Montenegro Crna Gora je teritorija, a narod je Srpski! Mitropolit Amfilohije je rodjen na toj teritoriji, pa nije nikako mogao biti ubačen sa strane! SPC je 1918godine imala preko 600 godina postojanja i autokefalnosti na teritoriji CG! Crnogorsku skupštinu su činili ljudi rodjeni isključivo u CG, a kralj Nikola je pobegao iz te CG kod ćerke, kad je počeo rat, pa mu je skupština zbog izdaje i bežanja, zabranila povratak na vlast! To su istorijske činjenice, može svako da ih pročita, ali to ne opravdava pisanje gluposti, zbog neznanja!

Đoka

Mene ugnjetavaju crnogorci na rukovodećim položajima u Srbiji.

special image