Gruevski: Srbija nema veze sa mojim odlukama
MONDO portal / Marko Čavić 

Nikola Gruevski je pobegao u Mađarsku da bi izbegao zatvorsku kaznu na koju je osuđen zbog korupcije.

U prvom intervjuu za neku inostranu televiziju od dobijanja azila u Mađarskoj, Gruevski je za Pink tv objasnio da je do Budimpešte stigao iz Tirane, preko Crne Gore i Srbije.

"Kao što je poznato, prevoz su mi obebedile mađarske diplomate. Kada sam stigao u ambasadu u Tirani, potražio sam politički azil, zbog političkih problema. Posle izvesnog perioda bio sam primljen u ambasadu, gde su me obavestili da će mi obezbediti prevoz do mađarske granice, gde će mađarske imigracione vlasti odlučiti hoće li mi odobriti azil ili ne. Dobio sam azil, politički azil zbog političkih problema", precizan je Gruevski.

Objasnio je i da je Mađarska članica EU i NATO i da je dobijanjem azila sada zaštićen od daljeg političkog progona.

Precizira da poseduje ličnu kartu za strance i pasoš koji dobijaju azilanti.

"Ja sam slobodan čovek u ovoj zemlji", rekao je Gruevski.

Ocenio je da je politički progon prema njemu, kako je rekao, velika sramota za Makedoniju.

Ne zna kako u takvoj zemlji može da funkcioniše demokratija, ako se zna da je bivšem premijeru te zemje azil zbog političkih problema dodelila zemlja koja je članica EU.

Govoreći o aktuelnoj političkoj situacij u Makedoniji, Gruevski, inače, veliki protivnik tzv. "tiranske deklaracije", objašnjava da ne krivi albanski narod u Makedoniji.

Tzv. "tiranskom platformom" je bilo predviđeno da albanski bude uveden kao drugi zvanični jezik u Makedoniji, što je i učinjeno, a Gruevski o tome kaže da prirodno albanski narod ima svoje potrebe: standard, bolji život, demokratiju, pravdu...

"Međutim, njihovi političari imaju druge planove i smatraju da će preko njih ostvariti odrešeni istorijski uspeh za Albance u Makedoniji", uveren je Gruevski, koji je i bivši lider sada pojedinačno najuticajnije opozicione partije - VMRO-DPMNE.

Neprihvatljiv mu je, međutim, pokušaj da se statistički prikaže da u Makedoniji ima više Albanaca, nego Makedonaca.

"Istorijski gledano Balkan je uvek bio 'bure baruta', ali ja nemam nista protiv Albanaca. Verovatno kroz istoriju i oni su imali svoje žrtve, međutim ideja da se pokaže da su bili brojniji od Makedonaca u Makedoniji predstavlja istorijsku greške i nerealnost" , naveo je Gruevski.

Prema njegovim rečima, i Goce Delčev, kada bi se sada pojavio, brzo bi postao meta progona i morao bi da napusti zemlju.

Ali, ako bi se Delčev pojavio sa svojim sledbenicima, četnicima, odnosno komitama, Gruevski kaže da misli da bi u tom slučaju aktuelni premijer Zoran Zaev trebalo da napusti Makedoniju.

Delčev je bio revolucionar i vođa tajne makedonsko-odrinske revolucionarne organizacije, kasnije preimenovane u Revolucionarna organizacija, (VMRO).

U Makedoniji se smatra jednim od najvećih etničkih makedonskih revolucionara, a u Bugarskoj ga smatraju Bugarinom.