Slučaj ubistva poznate britanske novinarke nikada nije zaključen, a jedna od teorija glasi da je njeno ubistvo naručio Željko Ražnatović Arkan.
"Dejli mejl" je ponovo ovu priču stavio u fokus uradivši intervju sa Srbinom koga je britanska policija sumnjičila za njeno ubistvo.
On je u tekstu nazvan kao "Milan Mitrović".
"Mitrović" koji je četiri puta bio u zatvoru, a prvi put opljačkao u 17. godini, nikada do sada nije o tom slučaju govorio u javnosti.
Kao motiv za njeno ubistvo navodi se osveta zbog toga što je Velika Britanija uzela učešće u ratu na Kosovu 1999. godine, odnosno bombardovanja SR Jugoslavije.
"Mitrović" koji ima oko 60 godina, a koji je rođen u Engleskoj, rekao da je ume da koristi vatreno oružje, kao i da su ga u jednom trenutku priveli detektivi Skotland jarda i osumnjičili ga da je upravo on plaćeni ubica koji je likvidirao Dando.
Za ubistvo Dando bilo je oko 1.400 osumnjičenih, a njih dvadesetak je bilo jugoslovenskog porekla.
U jednom trenutku istražitelji su razgovarali i s čovekom koji je navodno bio pripadnik "Crne ruke", organizacije koja se navodno nalazila iza zavere za ubistvo austrogarskog prestolonaslednika Franca Ferdinanda, koje je poslužilo kao povod za izbijanje Prvog svetskog rata.
Džil Dando je 6. aprila 1999. godine pozivala na pomoć u rešavanju humanitarne krize na Balkanu.
"Ovog uskršnjeg vikenda uverili smo se se da se Balkan suočava s humanitarnom krizom. Hiljade ljudi beže s Kosovo napuštajući svoje domove i dolaze na granice susednih zemalja... Ovo je masovni egzodus, reč je oko 600.000 ljudi", rekla je tada Dando objavljujući apel za pomoć tokom koga je prikupljeno 54 miliona funti..
Zapad tada još uvek nije pripremljen za tragediju na Balkanu. Tako su 24. marta NATO borbeni avioni počeli da bombardaju Srbiju tokom vladavine bivšeg predsednika Slobodana Miloševića.
NATO bombe pogodile su zgradu Radio-televizije Srbije 24. aprila, u kome je ubijeno 17 radnika.
Samo dva dana kasnije ubijena je Džil Dando ispred svoje kuće u Fulamu u Londonu.
Da li su ova dva događaja povezana?
Samo nekoliko sati od njenog ubistva ova moguća veza sa Srbijom bila je razmatrana u svetskim medijima.
Ovu teoriju dodatno je podgrejala i činjenica da je dan kasnije voditelju vesti na kanalu BBC Toniju Holu telefonom upućena pretnja smrću, a muškarac koji ga je zvao navodno je imao istočno evropski akcenat.
"Vaš premijer Toni Bler ubio je 17 nevinih mladih ljudi", rekao je anonimni glas. "On ih je izmasakrirao, a mi ćemo vratiti istom merom. Prva osoba (Džil Dando) bila je juče. Sledeći će biti gospodin Hol", rekao je glas nakon čega je Hol dobio policijsku zaštitu.
Par dana kasnije, 28. aprila 1999. godine, "Dejli mejl" je na naslovnoj strani objavio tekst "Da li je Džil ubio srpski plaćenik?".
Džil je navodno i dve nedelje pre smrti dobila anonimnu pretnju koja je stigla iz "srpskog izvora", a u kojoj je zaprećeno da više nikada ne moli za pomoć Kosovu.
Upravo je "srpska veza" oslobodila lokalnog seksualnog manijaka kome se 2001. godine sudilo zbog njenog ubistva. On je bio jedina optužena osoba u ovom slučaju. Beri Džordž je oslobođen krivice u ponovljenom postupku 2008. godine.
Advokat Majkl Mensfil kazao je tada sudu da je Nacionalna obaveštajna služba za kriminal imala dosije u kome se ukazuje da je likvidacija Dando bila zapravo odmazda za napad na Radio-televiziju Srbije.
On je naveo da je nakon bombardovanja RTS-a "zloglasni srpski vladar rata" Željko Ražnatović Arkan tražio da se "smakne" generalni direkotr BBC-a Džon Brt. Međutim, on je odmah dobio zaštitu, a sledeća meta, navodi, bila je Džil Dando.
Mensfil je rekao da je identifikovan jedan ubica koji je iz Jugoslavije, a koji je došao u Veliku Britaniju brodom, iz Nemačke, preko Francuske.
U februaru 2009. godine stigla je dojava da jedan Srbin u kafiću Portobelo u Beogradu priznao da je ubio Dando, nakon čega su mu navodno okupljeni aplaudirali. Reč je upravo o čoveku s početka priče - "Milanu Mitroviću".
"Mitrović" i Arkan bila su dvojica Srba koji su se i 2014. godine dovodili u vezu s ubistvom Dando.
Arkan je likvidiran u holu hotela Interkontinental u Beogradu, devet meseci nakon ubistva Džil Dando, 15. januara 2000. godine.
Mrtav čovek ne može da priča priče, ali "Mitrović" je i dalje živ, piše Dejli Mejl.
"Mitrović" je bio sin srpskih rojalista koji su pobegli iz Jugoslavije u Veliku Britaniju kada su Titovi komunisti preuzeli kontrolu na kraju Drugog svetskog rata. "Mitrović" koji je rođen u Velikoj Britaniji, tečno govori i srpski jezik.
On je kriminalom počeo da se bavi rano, a bio je uključen i u trgovinu oružjem i to tokom rata ranih devedesetih godina prošlog veka. U Bosni se borio na strani Srba.
"Balkan je u to vreme bio Divlji Zapad", rekao je "Mitrović" za Dejli Mejl.
"Srpska enklava (Republika Srpska Krajina) bila je u to vreme jedno od najopasnijih mesta na planeti. Ali, to je bilo dobro vreme da se obogatiš, pa je tako nekima to bio dobar rat", dodao je.
On je rekao da je jednom upoznao Arkana, u jednom baru u Beogradu. "On je čuo za mene", rekao je Mitrović.
"Niko se u tom delu sveta nije kretao bez njegovog znanja, a ja sam bio dosta upadljiv - Britanac koji je došao na Balkan tokom devedesetih. Njegov posao je bio da zna sve šta se dešava, kao i ko je došao u njegovu zemlju", rekao je "Mitrović".
"Susret je bio opušten, ali sam znao da me proverava. Pričali smo o fudbalu i o politici. Znao sam i da je nekada pljačkao banke. Jugoslovenska mafija imala je interes u celoj Evropi", kazao je "Mitrović".
Arkanova paravojna formacija "Tigrovi", prema pisanju Dejli mejla, počinila je više ratnih zločina na prostorima Hrvatske i Bosne.
"Fotografisani su kako ubijaju nenaoružane civile", piše Dejli Mejl, dok "Mitrović" navodi da je reč o jednom "časnom čoveku" i "nacionalnom heroju koji je prikazan kao babaroga".
"Mitrović" je rekao da ga Arkan nije unajmio da likvidira britansku novinarku.
"Nakon tog susreta nikada više nisam video Arkana", kazao je Mitrović.
Kaže da je znao da je zvanično bio umešan u ubistvo Dando kada je su mu inspektori Skotland jarda došli na vrata 2009. godine. Nakon dva dana detektivi su ga ispitivali.
On je priznao da je bio u baru Portobelo u Beogradu, ali je rekao da mu niko nije aplaudirao kada je ušao tamo, kako je prethodno navedeno.
Pitali su i ga gde je bio 26. aprila 1999. godine. "Pokazao sam im svoj pasoš. Bio sam u Makedoniji kada je Dando ubijena, a ne u Londonu".
Očigledno, to je bio dovoljan dokaz za Skotland jard.
Tokom istrage ubistva policija je ispitala Džona Simpsona, takođe novinara BBC-a, koji je u aprilu bio u Beogradu odakle je izveštavao o bombardovanju.
On se navodno sreo s Arkanom baš na dan kada je ubijena Dando. Kaže da mu je Arkan rekao da nikada nije čuo za Dando i da ga nije zanimalo njeno ubistvo.
Za mesec dana navršava se tačno 20 godina od ubistva Džil Dando.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji