Na današnji dan kada je Velika Britanija prema prvobitnom planu trebalo da napusti Evropsku uniju, kao posledicu referenduma pre gotovo tri godine, premijerka Tereza Mej ponovo je pretprela poraz u britanskom palamentu.
Njen plan o sporazumnom izlasku iz EU nije dobio većinu tokom današnjeg glasanja (treći put!), a Tereza Mej je posle glasanja rekla da će posledice biti "ozbiljne", kao i da sad osnovni scenario postaje Bregzit bez sporazuma 12. aprila.
Na to ukazuju i u Evropskoj komisiji.
"Na Ujedinjenom kraljevstvu sada je da pre ovog datuma navede kojim pute dalje. Scenario 'bez sporazuma' za 12. april je sada verovatni scenario. EU... je sada u potpunosti spremna za scenario 'bez sporazuma' u ponoć 12. aprila", naveo je portparol Evropske komisije.
Kako će se završiti ova (nepromišljena) britanska avantura, teško je reći, ali jasno je da će posledice biti ogromne, ne samo po britansko Ostrvo, već i po čitavu Evropu.
Neposredno uoči novog glasanja u donjem domu britanskog parlamenta, hiljade ljudi koji su protiv odlaganja britanskog napuštanja Evropske unije, marširalo je centrom Londona.
Ovaj protest, koji su pratili uzvici: "Zbogom EU", "Otići znači otići", "Pustite nas da se oslobodimo", bio je odgovor na prošlonedeljni, masovan protest protivnika Bregzita (Brexit).
Današnje demonstracije predvodio je Najdžel Faridž, glavni zagovornik Bregzita, za koga se smatra da je učino više od bilo koga u vršenju pritiska na prethodnu britansku vladu da raspiše referendum o članstvu u EU.
Nakon što su britanski poslanici odbacili sporazum o Bregzitu i britanska funta je pala je danas posle podne u odnosu na dolar i evro. Funta je danas oko 15.50 vredela 1,2998 dolara, dok je njena ;vrednost u četvrtak uveče bila 1,3044 dolara. Jedan evro je iznosio 86,36 penija, a sinoć se menjao za 86,03 penija.
Izlazak Velike Britanije iz EU prati mnogo nerešenih pitanja i nepoznanica, od trgovinskih i carinskih sporazuma, granica, viznog režima, radnih dozvola, ali i pitanja bezbednosti.
Prava noćna mora bi mogla da nastane za građane EU u Britaniji i Britance koji žive u Evropi, i njihove radne i boravišne dozvole.
U Briselu kažu da će zemlje članice individualno odlučivati kako tretirati britanske građane u smislu prava, zdravstvene zaštite i drugih socijalnih prednosti koje sada uživaju kao građani EU.
Valja napomenuti da su Škotska i Severna Irska na referendumu o EU bili većinski za opstanak Britanije u zajednici evropskih naroda, dok su Engleska i Vels većinski bile za izlazak.
Jedno od glavnih pitanja je šta će se desiti na prostoru između Severne Irske i Republike Irske, gde danas ne postoji vidljiva granica.
Republika Irska je još ranije saopštila da će poštovati pravila jedinstvenog tržišta EU.
Glavni pregovarač EU Mišel Barnije kaže da je glavni cilj pregovora o Bregzitu bio "kontrola štete".
"Dve godine vodimo pregovore koji su u svojoj suštini negativni. Nema nikakve dodatne vrednosti u Bregzitu. Tu su svi gubitnici. Obostrana šteta bi, međutim, u slučaju izlaska bez sporazuma bila još veća", rekao je Barnije.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Mondo ukrštenica za 23. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti
Fenerbahče otpustio Bobana Marjanovića? Povratak u Evropu pretvara se u katastrofu!