Za sada neidentifikovana osoba, napunila je auspuh bagera barutom i ručno pravljenim gelerima, što je izazvalo eksploziju na gradilištu mini-hidrielektrane u selu Rakita u Opštini Babušnica, gde mesecima traju protesti nezadovoljnih meštana zbog tog postrojenja.
Radnik Milorad Jovanović je samo pukom srećom izbegao povrede, saopštilo je Nacionalno udruženje malih hidroelektrana.
"Bilo je strašno, snažna eksplozija me je gotovo pokosila, od detonacije još ne mogu dobro da čujem, jer mi i dalje bubnji u ušima. Prvo se čula jaka detonacija, a onda je počela da leti kiša gelera oko mene, legao sam na zemlju i srećom nije me pogodio nijedan. Još ne mogu da se smirim, jer se pitam šta još treba da se desi radnicima koji su zaposleni na gradilištu, treba li neko od nas da izgubi život i da li bi onda prestao ovaj govor mržnje i poziv na linč kojem smo izloženi", rekao je ovaj radnik.
On i kolega mašinista su rano jutros pregledali bager, jer nije bio u funkciji tokom zime, sačekali su da se zagreje kako bi ga prevezli preko ulice. U tom momentu Milorad Jovanović je krenuo do magacina koji se nalazi prekoputa i tu ga je zadesila detonacija.
Policija je takođe bila na gradilištu, jer je najavljen nastavak radova i policajci su bili prisutni u momentu kada se desila eksplozija. Potom su došli i forenzičari iz Pirota i uzeli uzorke gelera. U prisustvu policije je otvoren auspuh i nađeno je još ručno pravljanih gelera.
Reka u Rakiti je samo jedna od mnogih reka u Srbiji gde su napravljene ili se prave mini-hidroelektrane, protiv kojih su mnogi stručnjaci digli glas, a Šumarski fakultet izradio studiju o njihovoj nekorisnosti, tačnije štetnosti po živi svet i prirodu, uopšte. U tom selu meštani mesecima protestuju i traže od države da zaustavi gradnju ovog postrojenja.
Šef gradilišta Igor Živković kaže da radnici rade konstantno pod pretnjama, prošle godine je bilo paljeno gradilište, dva puta je potapano, čak je i postavljena bomba na vrata investitora, zapaljen je jedan agregat, meštani su ulazili neovlašćeno na gradilište...
"Postavlja se pitanje šta je još potrebno da se desi pa da vinovnici i organizatori budu procesuirani? Pogledajte samo dokle je doveo govor mržnje. Stradaće neko nevin ko je došao ovde da zaradi svoju platu. Ne razumem dokle će to da ide. Imamo sve potrebne dozvole za rad, ali i dalje nas deo meštana sabotira", kaže Živković.
Investitor mini-hidroelektrane, advokat Goran Belić okarakterisao je ovo kao "pokušaj ubistva".
"Neophodna je reakcija nadležnih organa, jer organizacija 'Odbranimo reke Stare planine' podstiče meštane na vršenje krivičnih dela, koji za štetu mogu da imaju uništavanje ne samo imovine, već i života", rekao je Belić.
Ministar za zaštitu životne sredine Goran Trivan nedavno je ponovo najavio izmene Zakona o zaštiti prirode, kojima će biti delimično zabranjena gradnja MHE. To "delimično" znači da će predloženim izmenama biti zabranjeno da se MHE grade u zaštićenim područjima, a da bude nastavljena izgradnja MHE u nezaštićenim područjima, u skladu sa propisima.
"Ideja je da oni koji su u skladu sa propisima tu već izgradili MHE nastave da rade, ako su gradnju obavili na tehnički ispravan način, a ako nisu, da to isprave. Oni koji tek žele da grade, moći će to i dalje da rade u nezaštićenim područjima, a mi bismo zaštitili prirodu od daljeg devastiranja ovakvom izgradnjom MHE", rekao je Trivan pre nekoliko dana za "Kurir".
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina