On je to ocenio povodom najave Crne Gore da će usvojiti Zakon o slobodi veroispovesti, koji predviđa prisvajanje imovine SPC u toj državi, a što je izazvalo negodovanje Beograda.

Dimić potez Podgorice vidi kao ''politički inženjering'' iza kojeg stoje sitni interesi vladajuće političke elite u Crnoj Gori i njen pokušaj da iz teške situacije u kojoj se nalaze Srbija i srpski narod, izvuče određenu korist i poveća ''veoma ugroženu popularnost''.

''Činjenica da se 70 odsto pravoslavnog stanovništva Crne Gore izjašnjavalo protiv secesije zajedničke države sa Srbijom u predvečerje montiranog referenduma, ukazuje da je u pitanju političko nasilje koje se nastavlja'', rekao je Dimić u izjavi za Tanjug.

Upitan da li je namera političkog vrha u Podgorici da se odrekne svega zajedničkog što je u verskom, civilizacijskom, kulturnom smislu pripadalo identitetu nekada jednog, a danas dva naroda, kaže da takva tendencija očigledno postoji, ali napominje da je ''istorija đavoljska stvar'' i da se sa njom ne treba svađati.

Vučić Crnoj Gori: Odustanite, nemojte da kvarimo odnose

''Ono što se dešava u Podgorici vodi ka satiranju crnogorske države, a Crna Gora i njeni čelnici, pre svega Milo Đukanović, prelaze crtu koja ih i u političkom i istorijskom smislu vodi ka ponoru'', kaže Dimić.

Smatra da takvi potezi donose crnogorskoj državi i njenom rukovodstvu sitnu korist na kratki rok, ali istovremeno zaoštravaju frontove koji već postoje u Crnoj Gori i prete da destabilizuju taj prostor.

Prema njegovim rečima, krajnji ishod svega biće novo sukobljavanje unutar crnogorskog društva i srpskog etničkog prostora.

''Taj sukob i sabijanje negativnih i pozitivnih energija je neizbežan, a može se očekivati da će u nekom drugom istorijskom trenutku istorija ''eksplodirati u lice''. Kad se to desi nekom narodu i državi, obično provocira velike nesreće'', naveo je Dimić.

Crna Gora - istoričar Dimić o Podgorici i SPC
MONDO/Nikoleta Vukčević 

Ocenio je da poslednjim potezom Podgorica pojačava zavisnost od zapadnih centara moći i upozorio da dodatna podeljenost unutar crnogorske države slabi poziciju pravoslavlja u Crnoj Gori ''stešnjenog'' između katoličanstva i islama.

On je naveo da je SPC u Crnoj Gori kroz istoriju bila na udaru Rima, Beča, Moskve i Zagreba odakle se, kaže, uticalo na formiranje crnogorske nacije i crkve.

''Sada se verovatno svi ti centri ponovo upliću, a uz njih treba dodati Vašington i London. Sve vodi ka tome da se umanji moć Srbije u ovom trenutku'', smatra Dimić.

Dodaje da Podgorica političko nasilje sprovodi Podgorica na mig zapadnih centara moći u trenutku kada je, kaže, stepen zaoštravanja dešavanja na Balkanu vidljiv i golim okom.

''Pitanje autokefalnosti crnogorske crkve može da bude deo samo strategije i plana onih koji teže da budu gospodari Balkana, a ne volje korumpiranog, jadnog i istrošenog rukovodstva neke od balkanskih država'', zaključio je Dimić.