• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zaključci EU o Srbiji: Status kvo o Kosovu neodrživ

Izvor Tanjug

Ministri spoljnih i evropskih poslova EU usvojili su danas zaključke o Srbiji i drugim zemljama u procesu proširenja, a odluka o otvaraju pristupnih pregovora sa Albanijom i Severnom Makedonijom prolongirana je najkasnije za oktobar.

 EU  - Srbija - zaključci Izvor: MONDO/Stefan Stojanović



Savet EU u svojim zaključcima o Srbiji naglašava da trenutni staus kvo u dijalogu Beograda i Prištine nije održiv i da je "neophodno da se dijalog nastavi što pre".

Od Beograda se očekuje da napravi dalji napore i doprinese uspostavljanju "pogodnog okruženja za vođenje dijaloga" što, prema tekstu dokumenta, uključuje "međunarodno i regionalno angažovanje" i "uzdržavanje od poteza koji mogu biti protumačeni kao provokacija".

Ministri EU naglašavaju da sveobuhvatni pravnoobavezujući sporazum mora da reši "sva otvorena pitanja u skladu sa međunarodnim pravom, EU standardima i da doprinese regionalnoj stabilnosti".

Savet izražava žaljenje što nije bilo napretka na prvom mestu u izradi statuta Zajednice srpskih opština, ali ni i u punoj primeni zajedničkog upravljanja prelazima, energetskom sporazumu, a konstatuje se da nije došlo ni do otvaranja za saobraćaj mosta u Kosovskoj Mitrovici.

Han: Početak jula nova šansa za dijalog


U usvojenim zaključcima ministri su pohvalili, ali ohrabrili Srbiju da nastavi sa preduzimanjem daljih evroinetgracionih koraka, nastavi postignuti napredak u oblasti ekonomskih reformi, kao i jačanja saradnje u regionu.

"Srbija je nastavila da radi na usklađivanju svog zakonodavstva sa standardima (EU) u mnogim oblastima. Napredak u oblasti vladavine prava, osnovnih prava kao i noramlizacija odnosa Srbije sa Kosovom ostaju osnova i odrediće tempo pristupnih pregovora", navodi se u zaključcima.

Srbija se kroz ministarkske zaključke poziva da se fokusira na ubrzanje reforme u oblasti vladavine prava sa posebnim fokusom na nezavisnost i efikanost sudstva i borbu protiv korupcije i pranja novca.

Istovremeno, vlasti u Srbiji su pozvane da obezbede uslove za slobodu izražavanja i nezavisnost medija.

Kajl Skot: Sad je najbolji trenutak za Kosovo


Ministarski zaključci pozivaju i na puno poštovanje fundamentalnih prava u Srbiji, uklučujući prava najranjivijih grupacija i nacionalnih manjina.

Kroz zaključke se podseća i na važnost rešavanja slučajeva ratnih zločina pred domaćim sudovima, kao i na punu saradnju sa Tribunalom u Hagu.

Beograd je i ovom prilikom pohvaljen zbog nastavka svog angažovanja u regionalnim inicijativama i pozvan da nastavi dosadašnje napore na jačanju dobrosusedskih odnosa.

Pozitivno je ocenjen i dalji napredak Srbije u oblasti ekonomskih reformi.

Ministri EU pozvaju Srbiju da uskladi svoju trgovisnku i energetsku politiku sa EU standardima, sa posebnim fokusom na tržište gasa.

I ove godine Savet EU ponavlja potrebu da Srbija tokom svog procesa pristupnja EU nastavi usklađivanje spoljne i bezbednosne politike, ali i vizne politike sa EU.

Istovremeno, Savet EU pozdravlja aktivno učešeće Srbije u operacijama i misijama u okviru Zajedničke bezbednosne i odbrambene politike.

Kada je reč o otvaraju pristupnih pregovora sa Albanijom i Severnom Makedonijom, u zaključcima se kaže da "imajući u vidu ograničeno vreme koje je na raspolaganju i važnost tog pitanja, Savet će se vratiti na tu temu kako bi se donela jasna i sadržajna odluka što je pre moguće, a najkasnije do oktobra 2019. godine.

Evropski komesar za pristupne pregovore Johanes Han kaže da manjina zemalja članica nije mogla trenutno da podrži preporuku Komisije za otvaranje pregovora sa Skopljem i Tiranom.

On je upozorio da odlaganje i nedonošenje odluke o zemljama koje su ispunile sve što je od njih traženo, dovodi u pitanje kredibilitet EU i njen uticaj i podsticaj na Zapadnom Balkanu.

”Proširenje je strateški investicija u mir, demokratiju, prosperite i bezbednost Evrope. Neodlučnost i nerešavanje nisu opcije, ubeđen sam da će sve zemlje članice moći da daju jasne procene na osnovu našeg izveštaja”, poručio je Han.

On je prethodno upozorio da nedonošenje pozitivne odluke u situaciji kada su Skoplje i Atina postigli istorijsko pomirenje i kompromis oko imena, ne šalje dobar signal ni Beogradiu i Prištini koji se takođe kroz zaključke EU pozivaju da nastave dijalog i dođu do sveobuhvatnog pravno političkog sporazuma.

Komentari 9

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Zapadni balkanac

Neka vam cveta Junajt Jurop ko naša SFRJ!

unutrašnji dijalog

@Zapadni balkanac ... Potreban uvažen visoki diplomata koji će voditi "diplomatiju posredovanja" u pregovorima Srbije i Kosova(!)? Spominje se Ričard Holbruk koji je bio učesni Dejtonskih pregovora Izgleda da će novi diplomata posrednih biti ječi od posrednika EU - a svi rade za isti cilj: Medjunarodno-pravnu legalizaciju otimanja KiM od Srbije, odnosno legalizaciju Briselskog sporazuma kojim je Kosovo dobilo sve atribute Albanske države, samo da udje u UN. Predmet sporazuma je odredjivanje STATUSA KS: Albanska muslimanska država??? Samo se to krije od srpskog naroda dok se ne odradi posao do kraja

Potencio zahebant

Širite bratstvo i jedinstvo i ne brinite!živela FNRJ EU,SFRJ EU,SRJ EU......

special image