• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Na ove fakultete u Srbiji je najveća navala

Izvor mondo.rs

Budući studenti do sutra mogu da predaju dokumenta za upis na fakultet, a prorektor za nastavu Univerziteta u Beogradu Petar Bulat izjavio je da, tradicionalno, najviše interesovanje vlada za Fakultet organizacionih nauka (FON).

 Fakulteti u Srbiji - evo gde je najveća gužva za upis Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović
ilustracija
Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

Bulat je, međutim, rekao za RTS da je ove godine prijatno iznenađenje interesovanje studenata za Stomatološki, Mašinski i Matematički fakultet.

On je rekao da je najveći broj prijavljenih kandidata u odnosu na broj raspoloživih mesta na Stomatološkom fakultetu.

"Tu je više od tri kandidata za jedno mesto", rekao je Bulat.

Pored Stomataloškog fakulteta, kako je naveo, pozitivno iznenađenje je i Mašinski fakultet, koji je po interesovanju budućih studenata gotovo u rangu sa Elektrotehničkim fakultetom.

On smatra da je za to najzaslužnija promocija i prilagođavanje programa.

"Ove godine discipline koje vode nekim konkretnim zanimanjima dominiraju. To su tehničke i biomedicinske nauke", rekao je Bulat, ocenivši da je veliko interesovanje za Matematički fakultet ove godine prijatno iznenadenje.

Bulat je dodao da je, kao i prethodnih godina, Fakultet organizacionih nauka vodeći po ukupnom broju prijavljenih kandidata.

"Ali ako gledamo broj kandidata koji se prijavio u ukupnom broju, ako zanemarimo broj raspoloživih mesta, onda je opet Fakultet organizacionih nauka na prvom mestu - nepunih 2.000", naveo Bulat.

Budući studenti su, dodao je, tradicionalno zainteresovani i za Medicinski fakultet, Farmaciju i Elektrotehnicki fakultet.

Na Univerzitet u Beogradu, istakao je, biće primljeno skoro 9.600 studenata na budžet, a oko 15.000 ukupno.

Bulat je naveo da će najtraženiji fakulteti vrlo malo ili nimalo povećavati kvote s obzirom na to da su kvote određene akreditacijom fakulteta, kadrom i prostorom kao i da sam proces nadležne institucije strogo prate.

On je upozorio da se rezultati prijemnog ispita neće priznavati na drugom srodnom fakultetu.

Cene prijemnih ispita kreću se od četiri, pa do 14.000, 15.000, kao i prethodnih godina, a prorektor za nastavu BU smatra da su visoki troškovi nekih prijemnih ispita opravdani.

Kao primer najskupljeg prijemnog ispita navodi DIF, koji je u obavezi da organizuje program fizičke spremnosti, što, kako navodi, opravdava taj trošak.

Student tvrdi: Proganja me uprava Pravnog fakulteta


Ukazuje i da je novo da je od 31 fakulteta, pet fakulteta podiglo cene školarine, ali navodi da je rast cene na nekim fakultetima zanemarljiv.

"Troškovi života rastu, troškovi akreditacije porasli su nekoliko puta u odnosu na prethodni period. S druge strane, mi govorimo o samofinansirajućim studentima koji iduce godine mogu postati budžetski", zaključio je Bulat.

Komentari 17

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Istinoljubivi

Svi ovi brucoši koji trče za indexom treba da znaju da su nepotrebni i da samo služe potkusurivanju kao i održavanju fakulteta tj.gde bi država sa armijom nepotrebnih profesora ali neko pomodarstvo ili šta ih tera na studije, ne znam,ali bi nastao veliki problem za državu kad bi mladi shvatili da diplome fakulteta nisu budućnost u ovoj zemlji.

S10

Ko moze, treba studirati u EU. Srbija je "zemlja trećeg sveta"

Penzos

Deco, sta god da zavrsite (drzavno privatno) bez jake veze u drzavnom sektoru NE PRIMAJU, prosek je nebitan... privatniku nije potrebna skola vec radna snaga

special image