Četvrte u Evropi 2013. Osme na svetu 2014. ŠAMPIONKE Evrope 2015. Treće na Olimpijskim igrama 2016.
Fantastičan ciklus ženske košarkaške selekcije Srbije prekinut je iznenadnim povlačenjem Marine Maljković sa pozicije selektora, početkom 2017.
Sa novim strategom Stevanom Karadžićem, donekle izmenjenim, a i ne toliko spremnim i motivisanim sastavom, srpske gracije nisu uspele da prođu ni u četvrtfinale prethodnog Eurobasketa. Samim tim su ostale bez učešća na šampionatu sveta 2018.
Kako je pre tridesetak godina otpevao Branimir Džoni Štulić, "ispada se vrlo lako, al' se zato teško uspinje".
Shvatili su u Košarkaškom savezu Srbije da niko ne može da predvodi reprezentaciju kao Marina i ona je posle godinu dana odsustva vraćena na kormilo, sa zadatkom da okupi najbolje što je ostalo od ekipa iz Budimpešte i Rija, da popuni neizbežne rupe novim snagama i da pred domaću publiku na Evropskom prvenstvu izvede ponovo jak i moćan tim.
Rezultat njenog angažmana u prethodnih godinu i po je aktuelni sastav u kome je osam osvajača olimpijske bronze (Sonja Petrović, Saša Čađo, Nevena Jovanović, Jelena Milovanović - udata Bruks, Dajana Butulija, Aleksandra Crvendakić, Dragana Stanković i Ana Dabović) i šest nekadašnjih evropskih prvaka (Petrović, Čađo, Jovanović, Milovanović, Butulija, Dabović).
Milica Dabović i Daniel Pejdž su završile karijeru, a za ovo prvenstvo nije pozvana prekaljena Tamara Radočaj. I to je to, ostale igračice kojih nema, bile su u manjim ulogama, pa te promene ne bi trebalo da se preterano osete.
SASTAV
3. Maja Miljković (31, 175) plejmejker. Klub: Kajzeri.
5. Sonja Petrović (30, 188), krilo. Klub: Đirona.
6. Saša Čađo (29, 178), bek. Klub: Mersin.
8. Nevena Jovanović (28, 179), bek. Klub: Budimpešta.
9. Jelena Milovanović Bruks (30, 190), centar. Klub: Šopron.
10. Dajana Butulija (33, 176), bek. Klub: Lubin.
11. Aleksandra Crvendakić (23, 188), krilni centar. Klub: Šopron.
13. Nikolina Milić (25, 189), centar. Klub: Gernika.
14. Dragana Stanković (24, 196), centar. Klub: Bidgošč.
20. Aleksandra Stanaćev (24, 167), plejmejker. Klub: Zamarat.
23. Ana Dabović (29, 189), bek. Klub: Burž.
24. Maja Škorić (29, 185), krilo. Klub: Miškolc.
Ostaje da se vidi koliko će se na rezultat Srbije odraziti objektivne okolnosti, kao što su:
- manjak centimetara i mišića u reketu;
- hronične povrede koje vuku neke od ključnih igračica;
- pauza koju je Jelena Bruks napravila zbog porođaja (Miljana Bojović takođe je trebalo da igra na EP kao novopečena mama, ali se povredila na jednom od poslednjih treninga);
- diskontinuitet nastupa na velikim takmičenjima.
Na temu "nekad i sad" srpske reprezentacije, Marina Maljković nedavno je govorila u našem košarkaškom podkastu "Šesta lična".
"Devojke su 2015. bile mlađe u svakom smislu. Bile su nesvesne kvaliteta protivnica. Pobeđivale smo mnogo jače od sebe - Francusku, Tursku, Belorusiju, pa onaj senzacionalni meč sa Australijom na Olimpijskim igrama... Nismo dozvoljavale sebi pomisao da nekoga ne možemo da pobedimo", ispričala je selektorka.
"Sada je situacija drugačija, ljudski. Naš kapiten Jelena je postala majka, Sonja je na pragu udaje za veslača Miloša Vasića, sada su to ozbiljne žene, a moja obaveza je da ih dovedem na isti nivo želje da uradimo nešto za Srbiju. Ne treba trošiti reči koliko bi to bilo lepo, s obzirom na to da smo domaćini, ali treba videti šta je realno", dodala je Maljković.
Pored medalje, ulog na prvenstvu koje počinje u četvrtak popodne su OI u Tokiju 2020. Samo šampion izvadiće direktnu olimpijsku "vizu", dok će ekipe koje zauzmu od drugog do šestog mesta ići u dodatne kvalifikacije.
Španija bez fenomenalne Albe Torens brani zlato iz Praga, "srebrne" Francuskinje žele da se napokon popnu na vrh, Belgija je došla na šampionat kao treća u Evropi i četvrta na svetu, jake su i Ruskinje, Slovenija preti iz drugog plana...
Grupa D u Zrenjaninu, gde će igrati Srbija, sa Belgijom, Rusijom i Belorusijom je nesumnjivo najkvalitetnija na Eurobasketu.
Do prvog mesta i direktnog plasmana u četvrtfinale biće teško doći, ali ne i nemoguće. To nagoveštavaju dobri rezultati u pripremnom periodu, tokom kog su Marinine izabranice "tukle" Francusku i Tursku, a izgubile od Rusije.
Ako ne uspemo, makar treba biti drugi ili treći, pa ući u baraž protiv neke od ekipa iz C grupe (Niš), u kojoj su Turska, Italija, Slovenija i Mađarska. Bio bi to prvi eliminacioni meč na turniru, na početku "nokaut" faze u Beogradu, u "Štark areni".
"O Areni ne razmišljamo. Dug je put do nje i jako težak... Fokus nam je na mečevima u Zrenjaninu. Moramo da idemo postepeno, jer u našoj, kao i u drugim grupama, ima selekcija koje mogu da iznenade. Ljudi će biti iznenađeni kvalitetom ženske košarke", istakla je Maljković u podkastu "Šesta lična".
GRUPA D (Zrenjanin) - Raspored
četvrtak: Rusija - Belgija 17.45, Srbija - Belorusija 20.30.
petak: Belgija - Belorusija 17.45, Srbija - Rusija 20.30.
nedelja: Belorusija - Rusija 17.45, Srbija - Belgija 20.30.
PAROVI 1. KOLA (četvrtak)
Grupa A (Riga): Letonija - Velika Britanija 17.30, Španija - Ukrajina 20.00.
Grupa B (Riga): Švedska - Crna Gora 12.00, Francuska - Češka 14.30.
Grupa C (Niš): Mađarska - Slovenija 16.00, Turska - Italija 18.30.
BARAŽ (1. i 2. jula):
C2 - D3 (pobednik ide na A1 u četvrtfinalu)
B2 - A3 (pobednik ide na D1)
D2 - C3 (pobednik ide na B1)
A2 - B3 (pobednik ide na C1)
Četvrtfinala su na programu 4. jula, polufinala 6. jula, a finale i utakmica za bronzu 7. jula.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti