Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić rekao je da su na glavnom beogradskom trgu kompletno urađene pešačke zone, te da je ostalo oko 700 metara prostora za popločavanje kockama.
"Svaka granitna kocka je teška 25 kilograma i najveće su u našem gradu. Preostalo je da se postave klupe i završe potapajući stubići sa kamerama", rekao je zamenik gradonačelnika i podsetio da je krajnji rok za završetak rekonstrukcije 1. septembar.
On je istakao da je na ovom trgu prvi put od njegovog postojanja dobijena kompaktna celina i to sve na osnovu projekta za koji je Grad Beograd raspisao konkurs 2015. godine, kada je pobedničko rešenje usvojeno i potpuno sprovedeno bez promena.
Prema njegovim rečima, izgradnja ovakvog trga nije bila jednostavna i u njega su ugrađeni najbolji materijali kao što je najbolji granit, a zanatski radovi su urađeni "perfektno".
"Dobili smo prelep trg sa očišćenim postamentom spomenika knezu Mihailu, a kasnije će se očistiti i čitav spomenik, a novom rasvetom Beograđani će konačno dobiti veliki trg kakav imaju svi veliki evropski gradovi", rekao je Vesić.
On je izjavio da je potpisan ugovor za rekonstrukciju Sremske i Nušićeve ulice, koje su trenutno pešačke, ali koje bi rekonstrukcijom trebalo da budu i zvanično pešačke zone.
"Ugovori su završeni za projektovanje i izvođenje radova koji će trajati četiri meseca u obe ulice. Na proleće će rekonstrukcije početi i za to je izdvojeno 180 miliona dinara, tako da će ti radovi biti nastavak pešačke zone koja je počela Ulicom maršala Birjuzova", istakao je Vesić.
On je dodao da se rekonstrukcija ovih ulica nadovezuje na rekonstrukciju Čumićevog sokačeta, koje će u budućnosti zadržati svoju namenu, ali biće u novom ruhu i potpuno rekonstruisano.
"Doneli smo odluku zajedno sa zakupcima da Čumićevo sokače ne bude garaža nego da zadrži komercijalnu svrhu, da se postojeći lokali legalizuju, kao i da se od njega napravi art centar, koji će okupljati kreativne ljude i umetnike", najavio je zamenik gradonačelnika i dodao da je svim ovim radovima prezadovoljan.
Gradski urbanista Marko Stojčić je naglasio da je postojala velika odgovornost da se Trg republike rekonstruiše kako i dolikuje jednom evropskom gradu i da mu se da funkcija pravog trga, što do sada nije imao i nije tako ni izgledao.
"Raniji izgled trga nije davao mnogo prostora okupljenim građanima i pešacima, što je danas promenjeno i predstavlja veliki otvoren prostor koji će prvi put u našem glavnom gradu moći da se u urbanističkom i arhitektonskom smislu nazove trgom. Sa rekonstruisanim Narodonim muzejom, pešačkom zonom i trgom, preostaje da se izgradi metro stanica i javna garaža, kao i objekat kulture na mestu 'Staklenca', što će sve zajedno prvi put činiti trg sa svim najznačajnijim objektima kulture u Beogradu", rekao je Stojčić.
Glavni urbanista je naglasio da režim saobraćaja ostaje isti i da se po tom pitanju za sada neće ništa menjati.
"Kocka koja je postavljena u ovoj zoni i predstavlja zonu usporenog saobraćaja ipak neće izmeniti njegov režim. Trolejbusi i linije javnog prevoza će nastaviti da voze ovim delom dok se na Dorćolu ne izgradi okretnica", rekao je Stojčić.
O TRGU REPUBLIKE DANAS JE GOVORIO I ALEKSANDAR VUČIĆ: "Neko je čupao znakove, a neko..."
"Zašto navijači Crvene zvezde to rade?": NBA as tražio objašnjenje, jedan detalj mu nije jasan
Priveden bivši košarkaš Partizana i reprezentacije: Optužen za nasilje u porodici!
Mondo ukrštenica za 23. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Vezenkov zabija nož u leđa Bugarima: Bomba u Eurobasket 2025, MVP Evrolige menja reprezentaciju?
Zašto je Emir Kusturica promenio veru i postao Nemanja? Prozvali ga izdajnikom, a zbog istine su zanemeli svi