• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Majkl Mur kritičar kapitalizma i kapitalista

Majkl Mur u Veneciji predstavio novi film u kojem nastavlja da kritikuje kapitalistički sistem, ali na Mostri naplaćivao intervjue.

Reditelj Majkl Mur predstavio je u Veneciji svoj novi film "Kapitalizam: Ljubavna priča" u kojem je ponovo "udario" na temelje kapitalizma, kojeg naziva "zlom", ali zato koristi svaku priliku da zaradi, pa je tako razbesneo novinare jer se intervjui sa njim na Mostri - naplaćuju!

"Kapitalizam: Ljubavna priča" je Murov pogled na globalnu finansijsku krizu i ekonomsku situaciju u SAD na prelasku između administracija bivšeg predsednika SAD Džordža Buša i sadašnjeg Baraka Obame.

Mur (55) je Oskara za najbolji dugometražni dokumentarac osvojio 2003. godine, za film "Bowling for Columbine" o oružanom nasilju u SAD, a nominovan je i 2007. za "Sicko" o američkom sistemu zdravstvene zaštite.

Oba dokumentarca oborila su rekorde po zaradi u tom žanru.

Ni u novom filmu nije odstupio od uobičajenog načina snimanja i oštrog jezika, ali je opšti utisak da ga je pretrpao gomilom informacija, da traje predugo i da bi bilo bolje da se bavio samo jednom temom - Vol Stritom, kao što se u filmu "Sicko" bavio sistemom zdravstvene zaštite, primećuje "Blumberg".

U filmu ćete videti Mura kako pokušava da sa velikom torbom uđe u banku i poručuje: "Ovde smo da vratimo novac američkom narodu".

Deo filma ima religijski prizvuk. On intervjuiše sveštenika koji kapitalizam karakteriše kao "nemoralan, zastrašujući, zlokoban", a Mur na to poentira rečenicom: "Ni Isus Hrist ga ne bi opravdao (kapitalizam)".

"Kapitalizam je zlo, a zlo ne možete da kontrolišete. Morate da ga eliminišete i zamenite ga nečim što će doneti dobro, a to nešto je demokratija", zaključak je Mura u filmu.


trejler





U Evropi, Mur je jedan od omiljenijih američkih reditelja, pre svega zbog oštrine prema američkoj politici. Tako je u Veneciji dočekan sa transparentom: "Majkl, volimo te", a italijanska štampa hvali njegov novi film.

"Interessantissimo" (vrlo interesantno", piše "La Stampa" a "Korijere dela Sera" mu je u svojoj recenziji dao tri od četiri moguće zvezdice. List "Republika" posvetio je Muru čitavu jednu stranicu, a otkriva i da je u svojoj hotelskoj sobi dva puta naručio špagete sa paradajz sosom.

Za čoveka koji je u mladosti želeo da bude katolički sveštenik u svom rodnom Flintu (Mičigen, SAD), 55-godišnji Mur je prošao veliki put.

Za njega kažu da misli kao akademik a da se oblači kao šanker, ali i da je nesumnjivo talentovani govornik oštrog jezika uperenog protiv kapitalizma, pre svega i glas američke demokratije.

Uprkos stalnoj kritici kapitalizmu (film počinje njegovom konstatacijom da je "kapitalizam sistem davanja i uzimanja, uglavnom uzimanja"), i Mur je morao da se osloni na kapitalizam, jer su film finansijski podržala dvojica osvedočenih kapitalista - Samer Redstoun i Džon Meloun (Paramount Vantage i Overture Films, deo Melounove medijske imperije).

"Moji filmovi prave pare. Ako se priliv novca nastavi, i dalje će biti 'živo' moje pravo da iskažem mišljenje", kaže Mur na to.

Što bi rekao Ilija Čvorović u filmu "Balkanski špijun": "...Pa šta je trebalo da vičem!? Živeo kapitalizam!?".





(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

SERIJE