• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Beli dvor i zvanično spomenik kulture

Odluka Vlade Srbije o utvrđivanju dvorskog kompleksa na Dedinju u Beogradu za spomenik kulture objavljena je u najnovijem "Službenom glasniku".

Tom odlukom utvrđuje se za spomenik kulture dvorski kompleks u Bulevaru kneza Aleksandra Karađorđevića 96 na beogradskoj opštini Savski venac u državnoj svojini, sa pokretnim stvarima u njemu koje su od posebnog kulturnog i istorijskog značaja.

Spomenik kulture nalazi se u okviru prostorne kulturno-istorijske celine "Topčider", a sagrađen je od 1924. do 1936. godine i podignut na imanju kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića, kao privatna rezidencija vladara.

Najveći deo kompleksa je realizovan prema zamisli arhitekte Živojina Nikolića, kao glavnog projektanta, dok je zdanje Belog dvora realizovano po konkursnom rešenju arhitekte Aleksandra Đorđevića.

Spomenik kulture čine arhitektonski objekti dvorskog kompleksa - Slamnata kuća, Kraljev dvor sa objektom dvorske kuhinje, Kapela Svetog Andreja, zgrade dvorskog ekonomata, dvorske straže, dvorske žandarmerije i Beli dvor sa objektima i mobilijarom - Beli paviljon, Koncertna terasa i Bazen - vodeno ogledalo.

Spomenik kulture čine i dvorski mobilijar i zbirke umetničkih dela - evropskog slikarstva, jugoslovenskih umetnika, jugoslovenske skulpture, kolekcije tepiha i tapiserija, predmeta od sredbra, porcelana i stakla, nameštaja i Biblioteka.

Dvorsku biblioteku čini 35.000 naslova od kojih najstarije knjige potiču iz 16. veka, a bogatu dvorsku kolekciju tepiha više od 250 primeraka.

Najznačajniji deo zbirke jugoslovenskih umetnika čine radovi Petra Lubarde, Gabrijela Stupice, Nedeljka Gvozdenovića, Mila Milunovića, Francea Slane, Ljubice Sokić, Miće Popovića i Aleksandra Kumrića sa kraja pete decenije 20. veka.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image