• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Od danas mobing kažnjiviji

Danas počinje primena Zakona o sprečavanju zlostavljanja na radnom mestu, tzv. mobinga. Kazne za poslodavce ali i za zaposlene.

Kako ukazuju u Ministarstvu rada i socijalne politike, mobing nije lako precizno definisati, ali zakon prepoznaje šest grupa ponašanja koje se mogu okarakterisati kao zlostavljanje na radnom mestu.

Među tim grupama ponašanja su nemogućnost komuniciranja sa poslodavcem, narušavanje međuljudskih odnosa, narušavanje ličnog ugleda i identiteta, kao i poslovnog ugleda. Kao mobing se može okaraktersati i ugrožavanje zdravlja, kao i seksualno uznemiravanje.

Ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić ukazao je da je stupanje na snagu Zakona o zlostavljanju na poslu prilika za njegovo preventivno delovanje i sprečavanje mobinga, ali i sankcionisanje takvih pojava.

Ministar je uveren u uspeh ovog zakona koji bi, kako je rekao, trebalo da doprinese kreiranju drugačijeg poslovnog i društvenog ambijenta u kome će dominirati kultura rada.

On dodao da ne očekuje ništa revolucionarno jer Srbija ima mali broj prijavljenih slučajeva mobinga i u odnosnu na zemlje Evropske uniije moglo bi se, kaže, reći da tako nešto ovde ne postoji.

“Realno, ta cifra je mnogo veća jer postoji veliki broj neprijavljenih slučajeva i zato bi ovaj zakon trebalo da bude prilika za preventivno delovanje i sprečavanje raznih oblika mobinga”, rekao je Ljajić Tanjugu.

Ljajić je rekao da zakon podrazumeva i odnos radnika prema poslodavcima jer, kaže, postoje oni poslodavci koji strahuju da će taj zakon iskoristiti više neradnici nego radnici kako bi se samo pozivali na zlostvljanje.

Kako navode u Ministarstvu rada i socijalne politike, novi zakon predviđa disciplinske, prekršajne i novčane kazne za poslodavce, ali i zaposlene čime bi trebalo da se preduprede, ali i adekvatno kazne nekolegijalni odnosi na radnom mestu.

Zavisno od težine prekršaja, poslodavci koji se vode kao pravna lica platiće kazne od 100.000 do 800.000 dinara, dok će poslodavci koji su registrovani kao fizička lica morati da plate od 10.000 do 400.000 dinara.

Predviđeno je i da se protiv zaposlenih koji ugrožavaju svoje kolege vode disciplinski postupci.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image