• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U Srbiji 6.000 radioaktivnih gromobrana

Procenjuje se da u Srbiji ima oko 6.000 radioaktivnih gromobana, koji bi u nekoliko narednih godina trebalo da se demontiraju i zamene novim, koji nisu radioaktivni.

"Iako se ti gromobrani, kao i javljači požara, za koje se procenjuje da ih ima nekoliko desetina hiljada u Srbiji, još uvek nalaze u funkciji, ne može se reći da oni predstavljaju opasnost za stanovništvo", rekao je direktor javnog preduzeća (JP) "Nuklearni objekti Srbije" Radojica Pešić.

Prema njegovim rečima, ipak se može reći da ti uređaji zrače i da su ljudi, koji žive ili rade u njihovoj okolini, podložni dodatnoj količini radioaktrivnog zračenja.

"To je ispod nivoa zračenja koje je propisima dozovljeno, kada je reč o prirodnoj sredini i boravku ljudi u njoj. Ipak, građane treba izlagati izvorima radioaktivnog zračenja najmanje što je neophodno i ako se ti gromobrani mogu zameniti novim, koji ne zrače, onda to treba i uraditi", naglasio je Pešić.

Prema njegovim rečima, ta oblast je uređena i Zakonom o zaštiti od jonizujućeg zračenja i nuklearnoj sigurnosti, koji je usvojen prošle godine, a kojim se država obavezala da će se svi radioaktivni gromobrani sanirati i zameniti novima.

"Dinamika tog posla ne zavisi samo od nas, već i od drugih aktera na tržištu, koji imaju ovlašćenje da demontiraju gromobrane. Ipak JP 'Nuklearni objekti Srbije' jedino je ovlašćeno za skladištenje i bezbedno čuvanje te vrste jonizujućeg zračenja u hangarima“, napomenuo je Pešić.

I vlasnici radioaktivnih gromobrana, kako je ukazao direktor tog javnog preduzeća, moraće da snose određeni trošak potreban za transport, skladištenje i procesuiranje izvora radioaktivnog zračenja.

Pešić je rekao i da to javno preduzeće poseduje opremu najsavremenije tehnološke generacije, te da je najopremljenije u regionu jugoistočne Evrope.

"U vrhu smo i kada je reč o primeni tehnologija i dobre prakse, u skladu sa međunarodnim standardima", rekao je Pešić i napomenuo da JP 'Nuklearni objekti Srbije' blisko sarađuje i sa Ministarstvom energetike SAD, koje posebnu pažnju poklanja nuklearnoj bezbednosti.

On je napomenuo da je veće finansijsko ulaganje države i međunarodnih fondova, kao i pretpristupnih fondova Evropske Unije, u poslednjih pet do šest godina, uslovilo veliki tehnološki napredak u oblasti nuklearne bezbednosti u Srbiji.

"Izgrađeni su najsavremeniji sistemi fizičkog i tehničkog obezbeđenja, u skladu sa standardima regulative Međunarodne agencije za atomsku energiju", dodao je Pešić.

JP "Nuklearni objekti Srbije" Vlada Srbije osnovala je u avgustu 2009. godine kao okosnicu i oslonac nuklearne radijacione bezbednosti i sigurnosti građana, objekata i cele Srbije.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image