Na aerordomu u Zagrebu ovi incidenti već su poprimili ozbiljne razmere, piše Jutarnji list, i već se čuju zahtevi za ozbiljnim delovanjem i kažnjavanjem izgrednika.

Tim povodom juče se oglasila Agencija za civilno vazduhoplovstvo koja u svom saopštenju navodi da su se u "Hrvatskoj tokom poslednje dve godine također nanizali slučajevi ugrožavanja sigurnosti vazdušnog prometa zbog upotrebe laserskih zraka od strane pojedinaca ili rupa".

U tom je razdoblju 13 civilnih aviona toekom noćnih sletanja i poletanja bilo je napadnuto laserskim zracima. Od toga su u šest slučajeva meta laserskih zraka bili avioni Croatia Airlinesa. Jedan takav incident zabeležen je kod pulskog aerodroma, a ostali iznad Zagreba, piše Jutarnji list.

U Pravilnik o aerodromima Agencije ugrađena je međunarodna preporuka o zonama zabrane korištenja izvora laserskog zračenja u okolini aerodroma, i to u u krugu od 18,5 kilometara.

Piloti s kojima su novinari lista razgovarali ističu da su laserski zraci opasni jer kad se odbiju od višeslojnog stakla pilotske kabine, stvara se snažan bljesak koji istog trena može zaslepiti pilote na nekoliko sekundi, pa čak i na nekoliko minuta.

To može dovesti do situacije u kojoj pilot ne vidi upravljačku tablu ili pistu na koju treba sleteti. Ako se takvo što dogodi u trenutku prilaza aviona pisti ili poletanja, na visini od 15 do 20 metara pilot može izgubiti kontrolu nad avionom, što može završiti s dramatičnim posledicama.

U svetu su ovakvi napadi sve učestaliji. U Sidneju je pilot pogođen direktno u oko a u Rusiji, gde su ti napadači prozvani "laser huligani", samo tokom jedne godine imaju više od pedeset incidenata.

Ruska duma je predložila je početkom jula zakon koji bi trebalo da reguliše "laserski neuredno ponašanje”.

Predložene kazne za "laserske huligane” su tri godine zatvora i 80.000 rubalja (2.000 evra), a za zaslepljivanje pilota sedam godina zatvora.

U slučaju izazivanja ozbiljnih posledica upotrebe lasera, prekršioci bi trebalo da se suoče sa kaznom do 10 godina zatvora.

Slične propise sprema i Češka kao i Nemačka.

I U Hrvatskoj već imaju i uhapšene izgrednike. U Velikoj Gorici učesnioci privatne zabave laserima su ometali sletanje aviona.

Problem je što zakonodavstvo kaska za praksom tako da se tek menjaju propisi i pooštravaju kazne za ovakvo delovanje. U Velikoj Britaniji su izrečene kazne od šest meseci zatvora, u Kanadi je predviđena kazna do 5.000 dolara:

U SAD je to mnogo rigoroznije. Osobu koja laserom ovako napadne avion ili helikopter može da se tereti i za terorističko delovanje, a samo milošću suda jedan tinejdžer se izvukao sa potencijalne dvadesetogodišnje robije kada je "laserovao" poliicjski helikopter.

(MONDO)