• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Muke sa diplomama stranih koledža u Srbiji

Šta da radite ako ste srednju školu završili u inostranstvu? Da li možete fakultet da upišete kao budžetski korisnik, da konkurišete za smeštaj u domovima, da budete zdravstveno osigurani?

Budući brucoši koji su srednje škole završili u inostranstvu u praksi su imali problema sa nostrifikacijom svojih diploma u Srbiji kada su hteli da upišu fakultet.

Međutim, pravila govore da to ne bi trebalo da bude težak i komplikovan proces.

U Srbiji ne postoji zvanični statistički podatak koliko se stranih studenata upiše na univerzitete, bilo da su oni srpski državljani koji su srednju školu završili u inostranstvu, ili da su strani državljani.

Shodno konkursu za upis studija, možemo razlikovati tri kategorije kandidata, kaže Tatjana Vidaković, PR Infostuda.

Prva kategorija su kandidati koji su srednju školu završili u inostranstvu ali su državljani Srbije, druga kategorija su pripadnici nacionalnih manjina iz zemalja u okruženju, a treću grupu čine strani državljani.

"Kada su prve dve kategorije u pitanju, postoji mogućnost da upišu fakultete kao i domaći državljani, dakle kao budžetski korisnici, da se hrane u studentskim menzama, konkurišu u domovima za smeštaj, da budu zdravstveno osigurani...", navodi Tatjana Vidaković.

"Što se tiče treće kategorije, oni ne mogu da studiraju "na budžetu" ili da konkurišu za smeštaj u domovima, ali mogu da upišu naše fakultete kao samofinansirajući studenti s tim da svaki fakultet ima određenu kvotu koliko stranih studenata može da primi pri upisu", objašnjava Vidaković.

Pogodnost koju imaju studenti koji su strani državljani je ta da oni mogu uslovno da polažu prijemni ispit, odnosno da mogu da polažu prijemni dok je proces nostrifikacije srednjoškolskih diploma u toku.

Kada se nostrifikacija završi, onda i zvanično mogu da upišu fakultet podnošenjem potrebnih dokumenata. Ukoliko iz bilo kog razloga nostrifikacija nije moguća, student ne može da upiš fakultet, čak i ako je položio prijemni ispit.

Studiranje za studente koji imaju status stranih državljana je nešto skuplje nego za domaće studente. Cenu godine studija određuje svaki fakultet individualno prema svom statutu.

Postupak nostrifikacije diploma se pokreće podnošenjem zahteva, a odluka o nostrifikovanju treba da bude doneta u roku od 30 dana od dana podnošenja zahteva.

Za nostrifikaciju srednjoškolskih diploma nadležno je Ministarstvo prosvete Republike Srbije, a u Vojvodini je to Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje. U postupku nostrifikacije visokoškolskih dokumenata nadležni su univerziteti i visoke škole koji postupak nostrifikacije tih dokumenata određuju shodno svojim statutima.

Postupak može teći i brže od navedenog roka ukoliko se nadležna institucija već susretala sa stranim diplomama koje određeni kandidat podnosi, te je već upoznata sa potrebnom procedurom.

U slučaju kada kandidat nije zadovoljan procesom nostrifikacije, odnosno kada je odbijen, on nema pravo žalbe ali može podneti tužbu Upravnom sudu.

(MONDO)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image