• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Jahač talasa" - preko Atlantika za jedan sat

Američke vazduhoplovne snage testirale su eksperimentalnu bespilotnu letelicu, koja može da razvije brzinu šest puta veću od brzine zvuka.

Leteći brzinom od preko 7.300 kilometara na sat letelica Boing X-51A Wave Rider može da preleti rastojanje od Njujorka do Londona za manje od jedan sat.

Izvori u Vazduhoplovnim snagama SAD koji su medijima sakrili svoj identitet rekli su da je test uspešno izveden, ali Pentagon nije saopštio njegove rezultate.

Zavhaljujući ovom avionu koji više liči na raketu Pentagon ima mogućnost da izvede napad na bilo koju tačku na svetu u roku od svega nekoliko minuta od trenutka izdavanja naređenja.

Prema pisanju Los Anđeles tajmsa, eksperimentalna letelica Boing X-51A, poznata i kao X-51A Wave Rider, trebalo je da ima svoj prvi probni let juče.

Cilj je bio da se letelica podigne pomoću bombardera B-52 na visinu od 15.000 metara i lansira na let duž kalifornijske obale u trajanju od 300 sekundi, pri brzini šest puta većoj od brzine zvuka.

To bi bilo dvostruko duže vreme nego što je X-51A leteo prilikom jedne od prethodnih proba.

Program X-51A započeo je pre osam godina, a do sada je u njega uloženo 140 miliona dolara.

Nakon probnog leta, tokom kojeg se očekivalo da će dostići visinu od 21.000 metara, ova bespilotna hibridna letilica, nešto između aviona i projektila, duga četiri metra, trebalo je da padne u Pacifički okean.

Ne postoje planovi za izvlačenje eksperimentalnog vozila.

Tokom poslednje probe, prošle godine, letelica X-51A gubila je visinu četiri sekunde pre nego što je proradila raketa koja joj daje dodatni pogon.

Avion nije uspeo da se odvoji od rakete i srušio se u okean.



Hipersonični letovi tope konvencionalne turbo mlazne motore zbog prevelike toplote i pritiska stvorenog prilikom tako velike brzine.

Međutim, stratezi Pentagona smatraju da je hipersonična letelica tehnologija koja obećava i da bi mogla dramatično povećati američku nadmoć u vazduhu.

Za sada zvanično izmeren rekord u brzini leta s posadom drži Lockheed SR-71 Blackbird - 3.530 kilometara na čas.

Tim avionom koji je mogao da bez pomoći drugih letelica uzleće i sleće na obične piste, rekord su 28. jula 1976. postavili vojni piloti Eldon Džerš i Džordž Morgan, takođe kod Kalifornije.

Najbrži let u atmosferi ikada ostvario je komandni modul američke svemirske letelice "Apolo" pri povratku s Meseca – dostigao je brzinu od oko 30 Maha.

(agencije/MONDO, foto: Beta/AP/US Air Force/Chad Bellay)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image