• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U porastu nasilje nad decom

Nasilje nad decom u Srbiji je u konstantnom porastu, a većina dece se kažnjava u "vaspitne svrhe". Ministarka Slavica Ðukić Dejanović obratila se pismom odgovornima u zdravstvu. Incest rauma centar upozorava na seksulano nasilje.

Nasilje nad decom u Srbiji je u konstantnom porastu, a čak 67 odsto dece kažnjavano je u "vaspitne svrhe", saopštila je danas, povodom Svetskog dan prevencije zlostavljanja i zanemarivanja dece, Mreža organizacija za decu Srbije (MODS).

MODS je u saopštenju istakao da je u Srbiji dve trećine dece starosti od dve do 14 godina iskusilo neku vrstu psihološkog ili fizičkog nasilja.

"Fizičko kažnjavanje ugrožava zdravlje, integritet i dostojanstvo deteta, štetno je, jer stvara i potkrepljuje uverenje da je nasilje prihvatljiv način za rešavanje problema", navodi se u saopštenju MODS-a.

Ta organizacija je upozorila da na lokalnom nivou nedostaje puna saradnja i koordinacija institucija u čijoj je nadležnosti zaštita dece, a evidentan je nedostatak programa za prevenciju nasilja nad najmlađima, vršnjačkog nasilja i nasilja u porodici.

Kako bi se smanjilo fizičko zlostavljanje dece kao vaspitna mera, neophodno je promovisati pozitivno roditeljstvo koje se zasniva na poštovanju ljudskih prava dece i na nenasilnom okruženju, ističe se u saopštenju MODS-a.

Povodom Međunarodnog dana prevencije zlostavljanja i zanemarivanja dece i Svetskog dana deteta ministarka zdravlja Slavica Ðukić Dejanović obratila se pismom odgovornima u zdravstvu, uz želju svoj deci da imaju zdravo i srećno detinjstvo.

Kako se navodi u saopštenju Ministarstva zdravlja, ministarka podseća da je 2009. godine donet Poseban protokol za zaštitu dece od zlostavljanja i zanemarivanja, uz konstataciju da neke institucije nisu pridale neophodan značaj tom problemu.

To znači da mnoga deca i dalje zbog patnji, koje su posledica zlostavljanja, nemaju ni pravog sagovornika, ni pravu pomoć, jer ako se problem ne identifikuje, ne može se ni rešavati, poručila je ministarka.

Ðukić Dejanović je istakla da je od suštinske važnosti svest o tome da su sve institucije, a pre svega institucije u zdravstvenom sistemu, izuzetno odgovorne da prepoznaju ovaj problem i na njega reaguju.

Povodom 19. novembra, pozivam sve svoje kolege, lekare pedijatre, druge zdravstvene i nezdravstvene radnike koji rade u timovima, da ovogodišnji Međunarodni dan prevencije zlostavljanja i zanemarivanja dece bude u znaku pojačanog aktiviranja na identifikaciji problema i brizi o zaštiti dece, navodi se u pismu ministarke zdravlja.

Danas je povodom Svetskog dana prevencije i zanemarivanja dece održana i konferencija za novinare.

Direktorka Incest trauma centra Dušica Popadić je izjavila na konferenciji da tom centru svake nedelje stigne devet prijava seksualnog nasilja nad decom, najčešće su zlostavljene devojčice koje nasilje trpe godinama.

Ona je podsetila da su nasilnici uglavnom osobe iz žrtvinog okruženja u najvećem broju slučajeva očevi, zatim očuh, hranitelj, deda.

"Ono što je poražavajuće i što treba sve da nas zabrine su rezultati istraživanja koje je pokazalo da je samo pet odsto građana spremno da prijavi seksualno zlostavljanje nad decom u porodici koje poznaju", rekla je Popadić.

Ona je istakla da je najvažnije prijavljivanje nasilja i to prva adresa treba da bude policija, a zatim tužilaštvo i centri za socijalni rad.

Popadić je naglasila da se Incest trauma centar zalaže za ukidanje zastarelosti za ovakve slučajeve.

Na konferenciji su prikazana i tri filma koja na različite načine obrađuju ovu temu, a napravljeni su uz podršku Evropske unije.

Andrijano Martins, zamenik šefa delegacije EU u Srbiji, ukazao je da se o ovom problemu mora govoriti u školama i da se deci od najranijeg uzrasta mora naučiti šta su njihova prava.


(agencije/MONDO/Ilustracija: Guliver/Getty Images)

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Vidoje

Istine radi kod nas je u porastu i nasilje dece! Bilo prema slabijim vrsnjacima , starima ,roditeljima ili nastavnicima. A filmovi ,TV su idealna skola nasilja. Dzaba ono "nije preporucljivo za mladje..."U vreme kad je nasilje mladih stvarno bilo zanemarljivo cak i srednjoskolci nisu smeli biti na ulici posle 8h uvece. Ko razmislja razumece.

special image