Lekari Gradskog zavoda za hitnu medicinsku pomoć Zoran Milošević i Milomir Tufegdzić odbacili su kao potpuno netačne optužbe da su krivi za smrt 49 pacijenata.

Na konferenciji za novinare u Asocijaciji slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS), oni su odbili da odgovaraju na pitanja u vezi sa tvrdnjama smenjenog direktora te ustanove dr Borka Josifovskog, koji ih je u ponedeljak optužio da nisu radili reanimacije kad idu na konstataciju smrti i da su delili vizit-karte privatnih pogrebnih preduzeća.

"Oni nisu išli na radne zadatke da bi mešetarili i ponašali se kao lešinari", rekao je predsednik Granskog sindikata zdravstva ASNS dr David Vasiljević i dodao da su ta dvojica lekara postali žrtve Josifovskog jer su tražili njegovu smenu, kao članovi Izvršnog odbora ASNS. Prema njegovim rečima, "Josifovski je shvatio da mu je stolica uzdrmana i zbog toga se svetio članovima sindikata".

Predsednica ASNS Ranka Savić objasnila je da su Milošević i Tufegdzić jutros odlučili da ne govore na konferenciji za novinare, nakon što je u prostorijama Hitne pomoći počela zvanična istraga o izjavama Josifovskog. Ističući da dvojica optuženih lekara "ne mogu da daju izjave koje će možda da im štete", ona je pozvala novinare da sačekaju "da tužilaštvo donese svoje zaključke".

Predsednik ASNS Hitna pomoć dr Nebojša Mihailović upozorio je da je u javnosti stvorena "atmosfera medijskog linča, koji bi mogao da preraste i u fizički", jer su zaposleni Hitne pomoći u više navrata "doživeli sukobe, ružne reči i vrlo neprijatne situacije" sa gradjanima na terenu. Predstavnici ASNS su apelovali na javnost da sve lekare i osoblje Hitne pomoći "ne stavljaju u isti koš" i da se sačeka kraj istrage, koja će pokazati da li je bilo pojedinaca koji su zloupotrebili radno mesto.


Ministarstvo: Nema ometanja u radu Hitne pomoći

Ekipe Gradskog zavoda za hitnu medicinsku pomoć obavljaju svoj posao po uobičajenim procedurama, a na rad te službe nije bilo pritužbi gradjana, niti ometanja u radu, saopštilo je Ministarstvo zdravlja Srbije.

To saopštenje izdato je posle navoda lekara Hitne pomoći iz Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS), koji su saopštili da, zbog optužbi u medijima o povezanosti lekara i pogrebnih preduzeća, ekipe te ustanove dobijaju stalne pretnje i više ne mogu normalno da rade svoj posao.

U saopštenju ministarstva naglašava se da je u Hitnoj pomoći u toku nadzor zdravstvene inspekcije Ministarstva zdravlja i istražnih organa tužilaštva i da će o svim novim činjenicama u vezi rada te ustanove javnost biti obaveštena.

"Prema današnjem izveštaju u toku prethodne noći primljeno je 1.150 telefonskih poziva, realizovano 134 lekarskih intervencija na terenu, od čega 16 intervencija na javnom mestu. Hospitalizovano je 49 osoba, a na licu mesta zbrinuto 85 osoba. U četiri slučaja bilo je smrtnog ishoda. Na rad službe nije bilo pritužbi gradjana, niti ometanja u radu", navodi ministarstvo.

Dodaje se da su je najčešće javljali pacijenti koji su doživeli ili već imali infarkt miokarda i pacijenti koji boluju od hroničnih opstruktuktivnih bolesti pluća kod kojih je došlo do naglog pogoršanja.

(Tanjug)