• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Godišnjica Narandžaste revolucije u Ukrajini

Ukrajina u sredu mirno i bez zvaničnih svečanosti obeležava drugu godišnjicu "Narandžaste revolucije", kojom su na vlast došle reformske prozapadne partije.

Ukrajina u sredu mirno i bez zvaničnih svečanosti obeležava drugu godišnjicu "Narandžaste revolucije", kojom su na vlast došle reformske prozapadne partije.

Na ulicama Kijeva ujutro je bilo malo narandžastih obeležja, ali već u podne nekoliko desetina ljudi je šetalo na kijevskom trgu Nezavisnost mašući narandžastim zastavama. Za obeležavanje godišnjice revolucije, koju i njene pristalice i njeni protivnici smatraju prekretnicom u političkoj istoriji ove bivše sovjetske članice, vlast nije planirala zvaničnu proslavu.

Viktor Juščenko, pobednik na izborima od pre dve godine, planirao je da napravi mali prijem u palati Marinski i da se obrati naciji u četvrtak uveče. Heroina "Narandžaste revolucije" i kasnija premijerka, Julija Timošenko, otišla je u posetu evropskim zvaničnicima u Briselu.

Ona je rekla da političari ne zaslužuju da javno obeležavaju godišnjicu dok ne ispune obećanja koja su dali stotinama hiljada demonstranata pre dve godine.

Odnos političkih snaga je znatno promenjen na martovskim parlamentarnim izborima ove godine, posle kojih je premijersko mesto osvojio Viktor Janukovič, čija je navodna pobeda na predsedničkim izborima pre dve godina izazvala proteste.

Janukovič se vratio na svoje premijersko mesto u martu ove godina na izborima za koje je medjunarodna zajednica potvrdila da su bili slobodni i pravedni. On je dobio podršku posle široko rasprostranjenog nezadovoljstva gradjana političarima koji su pobedili u mirnoj revoluciji.

"Narandžasta revolucija" je počela nekoliko sati pošto su zatvorena izborna mesta 21. novembra 2004. godine, kada je u Centralnoj izbornoj komisiji počela izborna kradja u prilog Janukoviča.

Na nepravilnosti u izbornoj komisiji Juščenko je reagovao okupljanjem svojih pristalica na trgu Nezavsinost. Iz noći u noć, Juščenko i njegovi saveznici su okupljali narandžasto okićene pristalice obećavajući svetlu, demokratsku budućnost.

Dvanaest dana kasnije, Vrhovni sud je objavio da je u brojanje glasova bilo nepravilnosti i naredio ponavljanje izbora na kojima je Juščenko pobedio.

Kratkotrajna euforija posle izborne pobede je završila nestašicom struje, povećanjem cena gasa i mesa, te medjusobnim trvenjem i optužbama za korupciju političara koji su obećali da će biti potpuno čisti. Već do prve godišnjice lideri su bili podeljeni, što ih je kasnije koštalo podrške na ovogodišnjim parlamentarnim izborima.

Janukovičeva proruska partija je osvojila većinu glasova, sastavila većinsku koaliciju i obrazovala vladu. Janukovič je opet premijer, a zahvaljujući ustavnim reformama, sada ima više vlasti nego ranije.

Govoreći na sednici vlade u sredu, Janukovič je rekao: "Sada je vreme da se ujedinimo".

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image