• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Stejt department: Diskriminacija u Srbiji

Stejt department objavio godišnji izveštaj o ljudskim pravima u kome je, u delu koji se odnosi na Srbiju, navedeno da su najozbiljniji problemi uključivali diskriminaciju i društveno nasilje nad manjinama, naročito Romima.

Kad je u pitanju Kosovo, Stejt department smatra jednim od najvećih problema barikade "tvrdokornih" Srba na severu Kosova, koje su "ograničile osnovna prava, uključujući slobodu kretanja i promet robe".

"Uznemiravanje novinara u Srbiji i pritisak na njih da sprovode autocenzuru takođe predstavlja veliki razlog za zabrinutost, baš kao i korupcija u zdravstvu, obrazovanju i više grana vlasti, uključujući policiju i neefikasni pravosudni sistem čija su posledica dugotrajna suđenja i dugi periodi pritvaranja pre suđenja", smatra Stejt department.

Agencija za borbu protiv korupcije i nevladina organizacija Transparensi Srbija navode da je korupcija u zemlji široko rasprostranjena i da predstavlja sistematski fenomen, piše u izveštaju, i dodaje se da je nova Vlada Srbije najavila da će se snažno boriti protiv toga.

Stejt department navodi da je Agencija za borbu protiv korupcije pokrenula brojne prekršajne i krivične postupke protiv članova bivše vlade zbog grešaka ili nepodnošenja izveštaja o imovini.

Tako je krivična prijava podneta protiv bivšeg ministra odbrane Dragana Šutanovca jer je lažno predstavio veličinu svog stana. Takođe, protiv bivšeg ministra za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milana Markovića pokrenut je prekršajni postupak jer je izveštaj podneo posle određenog roka.

Ostali problemi koje je Stejt department uočio u Srbiji tokom protekle godine bili su, kako se navodi, fizičko maltretiranje zatvorenika koje je vršila policija, uznemiravanje aktivista za ljudska prava, lezbejki, homoseksualaca, biseksualaca i tranšeksualaca, kako njihovih organizacija, tako i pojedinaca, kao i grupa i pojedinaca koji kritikuju vladu.

U probleme u našoj zemlji su ubrojani i nedostatak trajnih rešenja za veliki broj raseljenih, porodično nasilje nad ženama i decom i trgovinu ljudima, objavljeno je na sajtu Stejt departmenta.

"Vlada je u principu preduzimala korake u cilju izvođenja pred sud zvaničnika, kako u politici, tako i u vladi, kada su obelodanjene zloupotrebe. Ali, uprkos tome, mnogi posmatrači veruju da su brojni slučajevi korupcije, policijskog zlostavljanja i drugih zloupotreba ostali neprijavljeni i nekažnjeni", zaključuje se u izveštaju.

Stejt department je naveo da u Srbiji u prošloj godini nije bilo slučajeva političkih otmica ili ubistava koje je izvršila država.

Kada je u pitanju stanje u zatvorima, ocenjuje se da nisu ispunjeni međunarodni standardi, pošto su te ustanove prenatrpane, sa lošim higijenskim uslovima, bez poterbnog osvetljenja i ventilacije, i uz lošu disciplinu i trening zatvorskog osoblja.

Ipak se dodaje da vlasti dozvoljavaju posete nezavisnih međunarodnih posmatrača za zaštitu ljudskih prava.

Kao jedan od problema, navodi se i predugo trajanje pritvora, uz podatak da se 27 odsto od 11 hiljada zatvorenika nalazi u pritvoru bez pravosnažne sudske presude.

Stejt department ističe da predstavnici pravosudnog sistema i tužilaštva i dalje dobijaju pretnje, i kao primer navode slučaj odbeglog Darka Šarića koji je navodno ponudio 10 miliona evra za ubistvo ljudi u vrhu tih instititucija.

Kada je u pitanji stanje ljudskih prava na Kosovu, Stejt department je naveo da su u 2012. jedan od najvećih problema predstavljale barikade.

"Najveći problemi u vezi sa ljudskim pravima tokom godine bile su barikade postavljene na severu Kosova od strane tvrdokornih Srba, zbog čega su ograničena osnovna prava, uključujući slobodu kretanja i promet robe. Tom prilikom najtvrdokorniji (Srbi) su upotrebili i silu, kao i akcije zastrašivanja nad domaćim neistomišljenicima, kao i međunarodnim bezbednosnim snagama tokom godine", navodi se u izveštaju.

Kao dalji problem iz oblasti ljudskih prava navedena je zabrinutost u vezi sa društvenom diskriminacijom manjinskih zajednica, osoba sa hendikepom i članova homoseksualne populacije, kao i nasilje u proodici, posebno nad ženama. Dodatni problemi u vezi sa ljudskim pravima uključuju korupciju i protekciju u zatvorima, dužina istražnog pritvora, sudska neefikasnost, zastrašivanje medija od javnih ličnosti i kriminalnih elemenata, ograničen napredak u povratku raseljenih lica, korupciju u vladi, trgovinu ljudima, dečiji rad u sivoj ekonomiji.

Stejt department dalje navodi da je kosovska vlada preduzela mere u cilju procesuiranja i kažnjavanja zvaničnika koji su zloupotrebili položaj, bilo da su u službi bezbednosti ili na drugim emstima u vladi, ali su mnogi visoki zvaničnici povezani sa korupcijom ostali nekažnjeni.

U izveštaju se podseća da je Ramuš Haradinaj 29. novembra oslobođen u Haškom sudu i da je kosovska vlada sarađivala sa specijalnim istražnim timom Euleksa u vezi optužbi za trgovinu organima i zločine počinjene između jula 1999. i sredine 2000, optužbe koje su navedene u izveštaju Saveta Evrope iz 2010. godine.

Kada su u pitanju nestale osobe, konstatovano je da nije bilo informacija o politički motivisanim nestancima, i istovremeno se ukazuje da je, prema Crvenom krstu, krajem godine 1.766 osoba, koje su nestale tokom konflikta 1998-1999. i dalje na listi nestalih.

(Tanjug, foto: printscreen)

Tagovi

Komentari 22

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Pfc013

Oni ce nekom da pricaju o diskriminaciji.

Srbin sa severa Kosova

Majko bozja o cemu ovi zapadnjaci govore sram ih bilo.

STANIŠA

Ma, neka jedu... Sarmu.

special image