"Đačke ekskurzije se ne mogu smatrati državnim troškovima kako odredbe Zakona o javnim nabavkama nalažu, jer sve troškove putovanja snose roditelji", kazao je direktor Yute Aleksandar Seničić.
On je na konferenciji za novinare u Beogradu rekao da će primena novodonetih propisa dovesti da 80 odsto dece ne ode na ekskurziju, jer roditelji neće moći da, kako nalažu propisi o javnim nabavkama, u roku od 45 dana od pružanja usluge plate cenu puta.
Kako je rekao Seničić, stav turističke privrede je da oblast ugovaranja i realizacija đačkih i omladinskih obrazovnih putovanja, reguliše i pravno uređuje resorno ministarstvo, koje je i do sada to činilo u saradnji sa relevantnim učesnicima.
Seničić je naveo i da, ako se eskurzije sprovode po Zakonu o javnim nabavkama, to dodatno usporava celu proceduru koja može da traje i tri meseca, a promena u načinu organizovanja eskurzija dovela je do toga da se jedan broj otkaže zbog čega trpe ugostitelji i prevoznici.
Seničić je dodao i da će organizovanje eskurzija preko javnim nabavki dovesti do njihovog poskupljenja jer škole nisu obučene za postupak nabavke zbog čega će morati da angažuju ljude sa strane.
Prema njegovim rečima, oko 40 odsto planiranih eskurzija i rekreativnih nastava neće biti izvedeno, što će uticati na domaći turizam, ali i na decu, posebnu onu iz unutrašnjosti, koja nemaju prilike da putuju tokom godine.
"Na potezu je Ministarstvo finansija koje treba da pravilnikom reguliše šta su budžetska sredstva", rekao je Seničić.
On tvrdi da će zbog primene novodonetih propisa pri realizaciji eskurzija, doći do toga da više od 450.000 dece i omladine neće putovati po Srbiji, a u vansezoni, tokom jeseni i proleća, neće biti korišćeno više od 10.000 ležaja u smeštajnim objektima sa više od 2.000 zaposlenih i više od 1.000 autobusa.
Prema podacima YUTE, doći će i do smanjenja priliva PDV-a na usluge smeštaja i prevoza u iznosu većem od 400 miliona dinara, kao i smanjenje poreza i doprinosa po osnovu zarada u iznosu većem od 550 miliona dinara.
Direktor Udruženja hotelijera i restoratera Srbije Georgi Genov rekao je da je više od 80 odsto smeštajnih kapaciteta Srbije posvećeno rekreativnim nastavama, zbog čega je otkazivanje eskurzija gubitak i procene su da će oko 30 odsto zaposlenih u toj oblati ostati bez posla ili plata.
Prema njegovim rečima, 30 do 35 odsto smeštajnih kapaciteta, koji su potvrđeni, ostaće prazno tokom vansezone, odnosno tokom proleća i jeseni.
On je rekao i da u Srbiji ima 120.000 ležajeva u smeštajnim objektima, što je 47 miliona noćenja godišenje, a realizuje se oko 6,5 miliona noćenja, što znači da je iskorišćeno 13 do 15 odsto smeštajnih kapaciteta.
Govoreći o cenama eskurzija, Seničić i Genov su rekli da 60 do 65 odsto od cene iznosi smeštaj, 20 odsto prevoz, a pet do 10 odsto je maksimalna zarada agencije.
Zakon o javnim nabavkama propisuje da škole sve đačke ekskurzije organizuju na osnovu javnih nabavki, kazao je danas pomoćnik ministra prosvete Ljubiša Antonijević.
"Sve škole koje su zakasnile da se prijave za tender za ekskurzije moći će to da urade na proleće", rekao je Antonijević za Radio-televiziju Srbije (RTS).
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
Mondo ukrštenica za 22. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!