Reditelj filma Boris Malagurski kaže da je film "Beograd" snimio sa željom da se domaćoj i svetskoj javnosti približi duh grada kroz priče iz istorije naše prestonice i tajne koje čine glavni grad Srbije velikom svetskom destinacijom.

Gledajući trejler, možete videti mesta koja se prilikom posete Beogradu "ne preskaču". Buregdžinica "Sarajevo" i kafana "Znak pitanja" su samo neka od njih.

"Mesta koja sam prikazao u filmu nisu prikazana slučajno. 'Kafana Znak' pitanja ima dugu istoriju i zanimljivu priču, ali i odličnu klopu, dok je po meni burek najbolju u 'Sarajevu'. Dobijao sam savete da je možda negde burek i bolji, ali sam ipak ovako odlučio", rekao je za MONDO Malagurski.

Snimajući film šest godina, mladi reditelj je primetio i neke ružne strane naše prestonice, koje nije prikazao (osim saobraćajnih gužvi) na svom filmu.

"Pored svakodnevnih gužvi na ulicama, ništa ružno nismo prikazali o Beogradu, jer to nije bila tema. Primetio sam da su nam ulice u veoma lošem stanju, kao i fasade na nekim lepim starim zgradama. Potrebno je određeno ulaganje da bi se sve to sredilo. Time ćemo privući još veći broj turista i vratiti uloženo", izjavio je reditelj za MONDO.

Malagurski je autor filma "Kosovo: Možete zamisliti?" koji govori o poziciji Srba na Kosovu i Metohiji  i ostvarenja "Težina lanaca" koji prikazuje raspad Jugoslavije.

Filmom "Beograd" mladi reditelj je želeo da prenese energiju Beograda i da privuče strance da upoznaju naš narod i našu državu.

"Kada me neko pita šta najviše volim u Beogradu, kažem da su to Beograđani i da su oni glavna atrakcija srpske prestonice. Ovim filmom želeo sam da predstavim kulturno-umetničke spomenike, muzeje, istorijske četvrti i sve najbolje što naš grad ima", rekao je Malagurski.

Pored detaljnog istraživanja i razgovora sa mnogim ekspertima (istoričarima), prikupljanje finasija je takođe iziskivalo mnogo vremena.

"Ovim filmom, ali i sa prethodna dva, pokazao sam da film može da se snimi uz pomoć donacija. Sredstva sam počeo da prikupljam preko Interneta. Kada sam plasirao trejler, naišao sam na dobre reakcije ljudi, koji su određene sume (koliko je ko mogao) uplaćivali preko Pay Pal-a. Mahom su to Srbi iz dijaspore, ali i stranci koji su imali prilike da posete Beograd i koji su želeli da se na neki način revanširaju, jer su se lepo proveli kod nas", rekao je reditelj, koji je dugo živeo u Kanadi, ali zbog velike ljubavi prema Beogradu, odlučio je da se vrati pre dve godine.

Jedan od glavnih sagovornika u filmu je i jedan od najpoznatijih Beograđana teniser Novak Đoković, koji prvi put pred kamerama iznosni emocije prema svom gradu.


"On svakako nije jedini sagovornik u filmu, ali vam neću otkriti ko se još pojavljuje. Da to saznate, moraćete da dođete na premijeru", zagonetan je reditelj.

Film traje 82 minuta i nije samo turističko-istorijski dokumentarac nego film koji na originalan način animira sve posetioce i potencijalne posetioce Beograda da sami osete sve što Beograđani osećaju prema svom gradu i pomaže im da razumeju razloge zašto ga njegovi stanovnici toliko vole.

Malagurski namerava da film "doživi" distribuciju širom sveta uz knjižicu o Beogradu, da im je zapadno tržište primarno i da već imaju ponude od kanala "Dicovery" i "National Geographic".

Pogledajte trejler.