On je rekao da će sva dokumenta uskoro biti objavljena na Internetu i dodao da su u toku pregovori sa provajderima van područja Balkana.
Margetić je rekao da je do dela dokumenata došao u saradnji sa šeficom Saveta za borbu protiv korupcije Vericom Barać.
Ta dokumenta su bila predata vlastima Srbije, ali su kasnije nestala, rekao je on.
Margetić je podsetio da su u februaru 2006. podnete krivične prijave protiv Miroljuba Labusa, Dinkića i drugih, u kojima se navodi da su oni pronašli novac iz Srbije na Kipru, ali da o tome nisu obavestili nadležne.
U dokumenatima priloženim uz te prijave se tvrdi da se radi o iznosu od više milijardi dolara, rekao je on.
Nesporno se iz tih dokumenata vidi da su Dinkić i komisija koju je predvodio pronašli novac na Kipru, a to su potvrdili pokojna Borka Vučić, koja je dostavila neka dokumenta, i član komisije Velimir Ilić.
Nijedna od prijava koje su podneli Verica Barać i tadašnji ministar pravde Vladan Batić nisu procesuirane, naveo je Margetić.
On je rekao da se slučaj "kiparske pare" istražuje u okviru istrage austrijskih vlasti o Hipo grupi i dodao da je novac sa računa na Kipru prebacivan u Anglo Jugoslav banku, Bank Franko Jugoslav i Zagrebačku banku, a odatle u Hipo grupu.
Prvi trag novca sa Kipra je nađen u dokumentima o slučaju Mobtel, rekao je Margetić i objasnio da je Hipo grupa novac prebacila ofšor kiparskoj holding kompaniji, čiji je većinski vlasnik Austrijanac Martin Šlaf, da bi ona kupila 30 odsto akcija Mobtela, koje su kasnije prodate Vladi Srbije.
Prema njegovim rečima, u dokumentima se pominju sume od 340 miliona do 1,1 milijardi evra.
Iz dokumenata se vidi da su prodaju odnosno kupovinu tih akcija dogovorili Dinkić i Šlaf, rekao je Margetić.
On je dodao i da je Telenor prilikom kupovine Mobtela insistirao da se ugovorom obaveže Vlada Srbije da garantuje da je transakcija sa kiparskom holding kompanijom čista.
Vlada Srbije nije proveravala kako je holding kompanija došla do akcija Mobtela, a ceo proces nije bio transparentan, rekao je Margetić i dodao da je javnost bila uverena da je Vlada uzela Mobtel Karićima i prodala ga Telenoru, ali niko nije znao za kupovinu akcija od holdinga.
Margetić je izjavio i da je sva dokumentacija o toj transakciji označena kao državna, kao i da je Evropski parlament u rezoluciji iz marta 2012. tražio da se ta dokumentacija objavi.
URS: Neistinite tvrdnje hrvatskog novinara
Portparol Ujedinjenih regiona Srbije Marko Selaković ocenio je danas kao neistinite tvrdnje hrvatskog novinara Domagoja Margetića, navodeći da je reč o pozivu na linč Mlađana Dinkića.
"Dinkić definitivno nije najomiljeniji čovek u Srbiji, ali da neko poziva da se Dinkić stavi u vreću i izruči u EU, da se bilo koji državljanin Srbije stavi u vreću i izruči EU - to je nedopustivo", rekao je Selaković novinarima u parlamentu.
On je upitao kako da se polemiše sa osobom koja tvrdi da je Telenor učestovao u pranju novca preko srpskog budžeta.
"Za tako nešto nisu dovoljni argumenti, za odgovor na tu tezu potreban je odgovor nadležnih organa ali ne samo onih koji treba da provere po čijem nalogu Magetić to radi već i nadležnih koji se staraju o mentalnom stanju i zdravlju", rekao je Selaković.
On je naveo da URS očekuje da se utvrdi ko plaća Margetića da iznosi neistine i da očekuje odgovore nadležnih.
"Jadna je zemlja u kojoj je dozvoljeno da najobičniji hrvatski plaćenik, koji je inače osnivač stranke hrvatskih branitelja, potpali tabloidnu lomaču protiv bilo kog čoveka koji u Srbiji živi i radi", rekao je Selaković.
Sa Bolombojem je druga priča! Vojnik Zvezde se vratio, a jedan važan detalj može da "pogura" tim do plej-ofa
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Partizan je u problemu, a postoji samo jedno rešenje: Prvi ispit je pao, vreme je za popravni!
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu