On, međutim, nije precizirao kada će biti objavljen oglas za prodaju imovine KAP-a.

Skupština Crne Gore usvojila je u sredu, većinom glasova, Zakon o zaštiti državnih interesa u rudarsko-metalurškom sektoru, kojima je definisano da parlament ima konačnu reč u prodaji KAP-a.

Taj zakonski akt podržali su poslanici opozicionih stranaka i manji partner u vladajućoj koaliciji – Socijaldemokratska partija, dok je Demokratska partija socijalista (DPS) bila protiv.

Zakonom je predviđeno sa stečajni sudija donosi odluku o prodaji fabrike strateškom investitoru i zaključuje ugovor o prodaji tek nakon prethodno pribavljene saglasnosti Skupštine Crne Gore, a ako se ugovor ne zaključi onda država može postati vlasnik KAP-a uz saglasnost parlamenta.

Definisano je i da se KAP ne može prodavati kao imovina, već isključivo kao preduzeće, kao i da ne može bilo ko da učestvuje u njegovoj kupovini.

Prema zakonu, KAP može da kupi samo strateški investitor, odnosno firma koja se bavi istom industrijom.

Predviđeno je i da država Crna Gora može da se pojavi kao ultimativni poslednji kupac ukoliko niko ne bude hteo da kupi KAP-a.

Iz DPS-a ranije je ocenjeno da ova zakonska rešenja nisu dobra, dodajući da parlament ne treba da se meša u nadležnosti stečajnog upravnika KAP-a i Vlade Crne Gore.

Privredni sud Crne Gore proglasio je 9. oktobra bankrot KAP-a, čije je nastavljena agonije te nekada najveće crnogorske fabrike.

Potraživanja poverioca KAP-a iznose preko 360 miliona evra.

Za preuzimanje proizvodnje KAP-a bez nasleđenih dugova interesovanje su pokazali investitori iz Indije, Nemačke, Poljske, Turske, kao i iz Hrvatske, ali za sada nema konkretnih ponuda.