• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Treba poništiti privatizaciju Vršačkih vinograda

Izvor Beta

Privatizacija Vršačkih vinograda je bila katastrofalna i način na koji je rađena predstavlja sramotu, izjavio je ministar Saša Radulović. Kinezi sve demantuju.

Privatizacija Vršačkih vinograda je bila katastrofalna i način na koji je rađena predstavlja sramotu, izjavio je u subotu ministar Saša Radulović i dodao da Ministarstvo privrede zahteva da se postupak poništi.

On je u jutarnjem programu TV Pinka, rekao da se postupci privatizacije rade tako što prvo SIEPA potpiše ugovor o podsticajima po radnom mestu, bez ikakve investicije, nakon čega se krene u postupak privatizacije gde ima više učesnika, pa se svi eliminišu, osim jednog.

Zatim se napravi tender za osam dana, a investitor koji pobedi kupi preduzeće za trećinu ukupne vrednosti - odnosno ono što treba da plati u slučaju Vršačkih vinograda je manje od vrednosti zaliha, precizirao je ministar.

On je istakao da u svemu tome učestvuju državni organi.

"Situacija je sad takva da svi u Vršačkim vinogradima treba da dobiju otkaz, država svima treba da plati socijani program, a nakon toga investitor dobija podsticaj po radnom mestu da deo tih radnika zaposli. Na kraju ispadne da smo mi investitoru dali par miliona evra i zalihe da dobije svu imovinu", naveo je Radulović.

On je dodao da se još predviđa da Vršački vinogradi, koji su tada prazna firma bez radnika i imovine, potpišu ugovor sa tom novom firmom, da ona dobije na korišćenje državno zemljište, kako bi se zaobišao zakon.

"Ovakve stvari više ne možemo da radimo, ovo je sramota. To je bio nezakonit postupak, Ministarstvo traži da se poništi postupak i da se uđe u novu proceduru. Ja jednostavno neću dozvoliti da ovakve stvari prolaze, a nadležni će morati da odgovaraju, uključujući državne organe", rekao je Radulović.

Ministar je rekao i da će predložene izmene i dopune nacrta Zakona o radu pospešiti zapošljavanje, a ne otpuštanje, i naglasio da primedbe sindikata ne stoje.

Radulović je kazao da se napuštanjem radne grupe za izradu nacrta zakona, sindikati "igraju sa budućnošću svoje dece" i da se "drže broda koji tone", odnosno garantovanih prava iz postojećeg zakona koji je loš i koje je doveo do rasta nezaposlenosti.

"Evo uzmimo za primer opremenine po godini radnog staža. Niko preko 50. godina ne može da nađe posao zato što nema ni jednog poslodavca koji će preuzeti rizik da ako mu opadne poslovnanje i mora da otpusti radnika, da će morati da plati otpremni," kazao je Radulović.

On je istakao da je cilj izmena da se postupak zapošljavanja olakša, učini jednostavnijim i fleskibilnijim.

"Ukoliko postupak zapošljavanja učinite restriktivnijim, poslodavci će izbegavati zapošljavanje i tražiće sve druge oblike da zaposle radnike, uključujući i rad na crno", kazao je ministar.

Priznao je da se predloženim merama olakšava optuštanje radnika i da razume strah sidikata i dodao da je prošlo vreme loših privatizacija, kao i da poslodavci "nisu besni, pa da tek tako optuštaju radnike".

Konstatovao je i da nije cilj da se prave "radikalne promene", već da se "zakon dovede u nivo zakona Evropske unije".

Radulović je naveo da očekuje da će i Zakon o radu, kao i još tri Zakona - o stečaju, privatizaciji i planiranju i izgradnji, ući u skupštinsku procedura u decembru, kako je to i planirano.

Guan nan: Prodaja u skladu sa zakonom

Kineska kompanija Guan nan odbacila je tokom popodneva kao netačnu tvrdnju ministra privrede Saše Radulovića da je postupak prodaje Vršačkih vinograda bio nezakonit i istakla da takvi navodi narušavaju njen ugled, prava i interese.

"Nije tačno da je postupak bio nezakonit. Postupak javne prodaje je bio sproveden u skladu sa zakonom, podzakonskim aktima i drugim važećim propisima Srbije", navodi se u saopštenju Guan nana dostavljenom agenciji Beta.

Kompanija Guan nan pobedila je na trećem tenderu za Vršačke vinograde sa ponudom od 5,3 miliona evra, a na tom tenderu je bila i jedini ponuđač 26. jula ova godine.

Privatizacioni ugovor još nije potpisan, jer je 5. avgusta, kada je bilo zakazano, potpisivanje odloženo.

Premijer Ivica Djačić rekao je juče da ne zna ko je kriv za situaciju, ali da Kinezi svakako nisu.

Potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić krajem septembra najavio je da će država utvrditi ko je kineskoj kompaniji omogućio kupovinu Vršačkih vinograda po nižoj ceni od realne.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image