Kuća bi, prema nalogu opštine Višegrad trebalo da bude srušena 24. decembra ove godine, zbog čega su reagovali predstavnici bošnjačkih nevladinih organizacija, i najavili da će učiniti sve da sačuvaju kuću koju planiraju da pretvore u spomenik palim žrtvama.

Zbog zločina koji je počinjen u toj kući, u Haškom tribunalu su osuđeni Milan Lukić na doživotnu, a Sredoje Lukić na 27 godina zatvora.

U Višegradu su danas tim povodom boravili predstavnici Kancelarije visokog predstavnika (OHR), američke Ambasade i OEBS-a, koji su posetili kuću i sastali se sa predstavnicima lokalnih vlasti.

Šef Političkog odeljenja OHR-a, Piter Aplebaj rekao je da je delegacija međunarodne zajednice doputovala u Višegrad kako bi se na licu mesta informisala "o čemu se radi, kakva je situacija sa kućom, regulacionim planom".

"Uverio sam se svojim očima da ne postoje nikakvi problemi i to je ono o čemu ću izvestiti visokog predstavnika sutra u Sarajevu", kazao je Aplebaj i dodao da je naredba opštinskih vlasti za rušenje kuće u Pionirskoj ulici zabrinula predstavnike međunarodne zajednice.

Dodao je da treba ostaviti vremena i prostora da se provede "pravi zakonski postupak, koji podrazumeva i pravo na žalbu".

Prema njegovim rečima, međunarodna zajednica veruje da postoji način da se u ovom slučaju dođe do kompromisnog rešenja, "jer je reč o ljudskim pravima, a pre svega povratku i pomirenju građana".

Takođe, radnici višegradskog preduzeća Komunalac bi 24. decembra trebalo da uklone i reč "genocid" sa spomenika žrtvama na višegradskom groblju Stražište, gde su ukopane identifikovane žrtve zločina počinjenih 90-tih godina u Višegradu, prenose sarajevski mediji pisanje turske agencije Anadolija.