Evropljani smatraju da bi referendum o ćirilici, koji su inicirali desničari i nacionalisti potpomognuti Katoličkom crkvom, mogao ugroziti njena ustavom garantovana prava.

Nevladina organizacija ELEN, koja usko sarađuje s Evropskim parlamentom, Evropskom komisijom i Savjetom Evrope, referendumsku inicijativu naziva nepravednom i opasnom, a organizatore prikupljanja potpisa još jednom poziva da razmisle kakve bi posledice za Hrvatsku takav referendum mogao imati.

"Da bi se pridružila EU, Hrvatska je morala ratifikovati međunarodne sporazume i zaštititi manjine i njihov jezik. Referendumski prijedlog narušava te sporazume, kao i antidiskriminacijske klauzule Povelje o osnovnim pravima koja je pridružena Lisabonskom ugovoru", navodi se u pismu.

Iz organizacije ELEN poručuju da je za evropske standarde i prag od 33 odsto za uvođenje dvojezičnosti previsok i ističu primer Finske u kojoj je dvojezičnost švedskoj manjini garantovana u gradovima i opštinama gde čine više od osam odsto stanovništva. Da bude još zanimljivije, Finska je bila okupirana od Švedske od XVI do početka XIX veka, ali to ih ne sprečava da danas primenjuju najvipe civilizacijske standarde.

U pismu se upozorava da referendum hrvatsku državu stavlja u neodrživ položaj i usmerava prema koliziji s vlastitim ustavnim zakonom.

Potpise na pismo stavili su pripadnici socijaldemokrata, zelenih, Evropske ujedinjene levice, Saveza liberala i demokrata i Evropskog slobodarskog saveza.

Predstavnici takozvanog štaba za odbranu hrvatskog Vukovara predali su 16. decembra Hrvatskom saboru više od 632.000 prikupljenih potpisa za raspisivanje referenduma o zabrani ćirilice.