• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SDPS i PUPS: Bez sindikata nema zakona o radu

Izvor Tanjug

Poslanici SDPS i PUPS upozoravaju da se ne može bez učešća sindikata i uvažavanja njihovih stavova doneti zakon o radu, dok iz LDP-a ističu da ne može javna rasprava da zavisi od stava jednog ili dva sindikata.

"Ne može se bez jednog socijalnog parnera utvrđivati zakon", poručio je poslanik Partije ujedinjnenih penzionera (PUPS) Momo Čolaković i naglasio da se stavovi sindikata moraju uvažavati kao i da bez njihovih stavova zakon o radu ne treba da uđe u proceduru za usvajanje na Vladi i u parlamentu.

PUPS će, kako kaže Čolaković u izjavi novinarima u parlamentu, insistirati da je potrebno da se postigne kompromis.

"Šaljem poruku svima i ministru privrede Saši Raduloviću i drugim subjektima i poslodavcima, a  posebno Američkoj privrednoj komori, da spuste loptu, da uvaže dva reprezentativna sindikata i da sednu da razgovaraju jer bez toga nema rešenja", naglašava Čolaković.

I Socijaldemokratska partija Srbije (SDPS) smatra da ni u jednoj demokratskoj zemlji ne može biti donet održiv zakon o radu ukoliko sindikati ne učestvuju u njegovoj izradi.

"Za ovaj nacrt zakona ne znamo ko je autor, da li Ministarstvo privrede, da li neke interesne grupe koje su uticajne u Srbiji, Savez stranih investitora, Američka privredna komora", navodi šef poslanika SDPS Milorad Mijatović.

Napominjući da neće da govori o konkretnim rešenjima u nacrtu zakona, Mijatović kaže da je njegova poruka da je donošeja takvog, sistemskog zakona, stvar dogvora i konsenzusa u okviru socijalnog dijaloga.

"Zakon ne može biti donet na način kako se mislilo - brzo sa javnom raspravom od 20 dana. Tu nešto nije u redu i zato podržavamo sindikate koji kažu ne, takav zakon neće proći", rekao je Mijatović.

On podvlači da je reč o sistemskom zakonu, koji ne može biti donet na prečac i preko kolena, već se na njemu mora raditi temeljno.

U DSS kažu da je "pravi skandal da se zakon o radu priprema bez radnika i da nema široke javne rasprave.

"To nas potpuno udaljava od demorkatije", ocenjuje poslanica DSS Sanda Rašković Ivić i dodaje da "ne zna o čemu se može razgovarati ako neko ne uvaži nijednu primedbu sindikata".

Ona smatra da će "prvi sudar" u vladajućoj koaliciji biti zakon o radu, koji će "ogoliti" sve razlike koje su postojale od prvog dana, budući da je napravljena koalicija konzervativnih i levičarskih stranaka.

"To je nešto što ni u teoriji ni prkasi ne može biti spojeno i narod sada treba da plati taj ceh i da se sada, godinu i po dana od formiranja vlade, ozbiljno razmišlja o izborma", smatra poslanica DSS.

Liberali, međutim kažu da je u ovom trenutku situacija "naelektrisana budući da se očekuje ulazak u izborni proces i da zakon zato verovatno neće biti razmatran pred Vladom i parlamentom.

"Javna rasprava nije ni koncipirana na ozbiljan način, pitanje usvajanja zakona ne može da zavisi od lidera ili uskog kruga vođstva dva sindikata. Ne razumem koncept u kome će neki sindikati sprečavati održavanja javne rasprave", ističe poslanik LDP Bojan Đurić.

On pita ko će predstavljati 800.000 nezaposlenih u zemlji, zaposlene u privatnom sektoru i mlade.

"Ako to treba da radi (predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije) Ljubisav Orbović - čovek koji ima nekoliko funckija u ovom trenutku i kome je jedini interes u javnom životu da zadrži status kvo, a zbog čega najviše stradaju oni koji su članovi tog sindkata - mislim da moramo drugačije da otvorimo tu raspravu i ona ne sme da zavisi od stava jednog ili dva sindikata", naglašava Đurić.

Javna rasprava, kako smatra, treba da uključi sve koji su zainteresovani, a usvajanje zakona mora da bude brzo i da se bavi suštinskim problemima kako će ljudi ostvarivati neka svoja prava.

"Za mene je prihvatljivo da prvi ugovor koji dobijete u životu bude na određeno vreme na dve ili tri godine, ali pitanje je kako će neko ko ima takav ugovor dobiti kredit. U onim zemljama gde postoji ta mogucnost možete dobiti kredit, ovde nećete moći", kaže Đurić.

On navodi da je problem što sindikati ne ističu to kao prvo pitanje, već im je jedini cilj da se "na svaki nacicn spreči usvajanje tog zakona".

"To je nesnosni populizam", zaključuje poslanik LDP.

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Ceda

Nema ni radnika ni sindikata,sve su unistili,samo su ostali njihovi spavaci tzv.sindikati sa svojom administracijom.

simoPB

ovog ministra,a i pametnog poslanika hitno na biro pa nek se onda bore za ovakve zakone

special image