• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Užice će vodu dobijati iz Čajetine

Izvor MONDO/Tanjug

Problem snabdevanja vodom Užica biće rešen tako što će biti napravljen krak iz vodovoda iz Čajetine kroz koji će ovaj grad dobijati pijaću vodu.

Na sastanku potpredsednika Vlade Aleksandra Vučića sa direktorima Srbija voda, Direkcije za vodu i predstavnicima lokalne samouprave danas je odlučeno da je najbrže rešenje za problem vodosnabdevanja Užica pijaćom vodom korišćenje izvorišta u Čajetini, izjavila je poverenica SNS-a u Užicu Ivana Stojiljković.

"Biće napravljen krak cevovoda od jedan i po kilometar kojim će se spojiti vodovod u Čajetini sa užičkim vodovodom. Iz ovog vodovoda Užice će dobiti pijaću vodu protoka 400 litara u sekundi", rekla je Stojiljković Tanjugu.

Direktor ''Srbijavoda'' Goran Puzović je posle sastanka sa rukovodstvom grada Užica izjavio da će izgradnja cevovoda koji će obezbediti alternativno snabdevanje pijaćom vodom građana Užica sa izvorišta Sušička vrela u opštini Čajetina početi sutra.

"Vlada Republike Srbije uključila se u rešavanje problema vodosnabdevanja Užica i naložila hitnu akciju. Radovi na izgradnji oko 2 kilometra cevovoda izvodiće se 24 časa i biće završeni u rekordnom roku, najverovatnije za 10 dana, uz pomoć teške mehanižacije Vojske Srbije" , rekao je Puzović.

On je najavio da će od sutra u Užicu početi da radi i koordinacioni stručni tim koji će odrediti kratkoročne i dugoročne mere sanacije akumulacije Vrutci od algi.

"Tim će predložiti sve mere koje su neophodne da se ova situacija nikada ne ponovi. Biće utvrđeno da li postoje zone sanitarne zaštite, dozvole za sve objekte koji se nalaze na jezeru Vrutci kao i da li su ispoštovanje sve druge zakonske procedure" ,naglasio je Puzović.

V.d. direktora Direkcije za vode Mijodrag Pješčić izjavio je da će on i Puzović biti u Užicu i nadgledati radove svo vreme dok se ne obezbedi redovno vodosnabdevanje pijaćom vodom iz alternativnog izvorišta Sušičko vrelo.
"Alternativni izvor snabdevanja Užica vodom je samo prelazno rešenje, dok Vrutci ostaju baza vodosnabdevanja Užica" , naglasio je Pješčić.

On je najavio da će uskoro biti formiran i tim stručnjaka sa Instituta ''Jaroslav Černi'' koja će se baviti samo uzrokom nastanka algi na akumulaciji Vrutci.

Gradonačelnik Saša Milošević poručio je građanima Užica da je bezbedna voda koju piju iz cisterni i higijenski ispravna, a za nastale probleme i pojavu algi optužio je prethodnu vlast u ovom gradu.

"Sadašnje stanje akumulacije Vrutci je posledica višegodišnje nebrige. Akumulacija od 2009.godine nema ni upotrebnu, ni vodnu dozvolu, niti je izvršen tehnički prijem akumulacije" , podsetio je Milošević.

Povodom početka radova na izgradnji cevovoda od Užica do Čajetine u Užicu će boraviti ministar odbrane Nebojša Rodić i načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Ljubiša Diković.

Ranije danas ministarstvo energetike, razvoja i zaštite životne sredine saopštilo je da je uzrok pojave toksičnih algi u jezeru Vrutci kod Užica posledica intenzivnog zagađenja organskim materijama

U saopštenju se navodi da je obilaskom terena i analizama urađenim po hitnom postupku, otklonjena sumnja u mogućnost zagađenja otpadnim vodama.

Kako se navodi, inspekcija je zatražila da se pri fizičkom čišćenju jezera od toksičnih algi odlaganje obavlja u odgovarajućim nepropusnim posudama da bi se utvrdilo da li predstavljaju toksični otpad i da bi se sprečilo eventualno zagađenje zemljišta.

Agencija za zaštitu životne sredine je, na zahtev Vodoprivredne inspekcije, obavila uzorkovanje vode iz jezera, a rezultati će biti poznati u narednih nekoliko dana, zbog trajanja hemijskih analiza, navodi se u saopštenju ministarstva.

Resorno ministarstvo je, postupajući u okviru svojih nadležnosti, kako se navodi, najpre upozorilo na pojavu toksičnih algi u jezeru Vrutci i sve vreme je uključeno u rešavanje problema zbog kojeg je zabranjena upotreba vode za piće u Užicu.

Republička inspekcija za zaštitu životne sredine prva je reagovala na pojavu algi još 14. decembra prošle godine, kada je obavestila Zavod za javno zdravlje Užice, koji kontroliše ispravnost vode za piće, da je pogoršan kvalitet vode u akumulaciji Vrutci.

Agencija za zaštitu životne sredine sada je nadležna za sprovođenje monitoringa kvaliteta vazduha i kvaliteta površinskih i podzemnih voda, a preporuke i standardi Evropske unije nalažu da se i monitoring kvaliteta zemljišta takođe sprovodi na nacionalnom nivou.

Ona je već pokrenula postupak da preuzme sprovođenje i tog monitoringa, a za punu primenu se čeka pozitivno mišljenje Ministarstva prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja.

Ministarstvo energetike, razvoja i zaštite životne sredine redovno je obaveštavano i o aktivnostima koje preduzimaju druge nadležne institucije.

U saopštenju Ministarstva podseća se na to da je kontrola zdravstvene ispravnosti vode za piće i sprovođenje hemijskog prečišćavanja vode u nadležnosti drugih institucija, pre svega, Zavoda za javno zdravlje Užice i užičkog Vodovoda.

Te institucije su najodgovornije za što skorije ponovno uspostavljanje redovnog snabdevanja pijaćom vodom, uz asistenciju relevantnih republičkih institucija, pre svih, Sanitarne inspekcije Ministarstva zdravlja i Vodne inspekcije u okviru Republičke direkcije za vode.

Budući da se slični problemi javljaju i na drugim akumulacijama u Srbiji, ovo pitanje se mora rešavati sistemski, uz uključivanje svih nadležnih ministarstava i stručnjaka iz ove oblasti, navodi se u saopštenju.

Dodaje se da je neophodno doneti adekvatnu regulativu koja je u nadležnosti Ministarstva zdravlja kako bi se sprečilo javljanje negativnih posledica po zdravlje građana.

Tagovi

Komentari 7

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Nenad

Ma sigurno je Đilas kriv.

dzoni vajs

Ercovi,mogu da istope sneg sa planina iznad centra varosi i eto vode

mikicar

Pitam se samo koliko ljudi od ovih sto protestvuju vodi racuna o ekologiji. Ali zato kad se nesto ovako desi onda svi na drzavu udri. Drzava kriva sto bacamo djubre gde stignemo i sto smo neobrazovani je l? Evo samo jedan detalj. Pre neki dan ustajem rano izjutra i idem na posao, cekam bus na stajalistu. Djubreta na sve strane, prolazi jedan vredni Rom koji radi u cistoci i cisti sve te kese, flase, pikavce. Pocisti on to, strpa u kantu i muskarac koji je tu stajao baca pikavac na ociscenu stanicu iako mu je kanta na 10m od njega. A kad bi mu se desilo ovo prvi bi urlao na drzavu.

special image