• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kako je zagađena voda u Užicu

Izvor mondo.rs

Nedostatak dve vrste ribe ili preopterećenost hidrocentrale zbog koje je opao nivo vode u jezeru, mogući uzročnici katastrofe u Užicu.

Tužilaštvo je pokrenulo predkrivični postupak o odgovornosti za zagađenje vode u Užicu, saznaje "Blic".

Izvor lista navodi da se istraga vodi u dva smera kojima treba da se utvrdi da li ima direktno odgovornih za zagađenje vode i odgovornih za to što na vreme, a da su to znali, nisu obavestili građane.

Prema saznanjima lista, Osnovno tužilaštvo u Užicu formiralo je predmet, a 5. januara su otpočele provere. Trenutno se vrše veštačenja i čeka se izveštaj "Batuta". Dobro upućeni izvor lista navodi da je istragom obuhvaćeno preduzeće iz Čačka "SPDA ekolodžik", koje je zaduženo za zaštitu i poribljavanje jezera Vrutci i "DV tehnolodžik", u čijem je vlasništvu hidrocentrala koja se nalazi kod brane na jezeru.

Predistražnim radnjama treba da se utvrdi da li su ta preduzeća odgovorno ili međutim, nesavesno postupala sa prirodnim resursima kojima gazduju, što je dovelo do stvaranja otrovnih algi koje su zagadile jezero Vrutci, iz koga se Užice napaja pijaćom vodom.

Prema podacima lokalne samouprave Užica, u jezeru je došlo do potpunog istrebljena jezerskih riba amur i tolstolobik, a što je, između ostalog, dovelo do rasta algi. Ove ribe su čistači i hrane se algama, čime se sprečava njihov rast i bujanje. Zasada niko ne može da tvrdi da je riba izlovljavana ilegalno, ali se osnovano sumnja da nije poštovana procedura neophodna da bi presudno važne ribe bilo u jezeru.

"U jezeru bukvalno nema nijedne od tih riba. Potpuno je istrebljena. Riba je prošle godine trebalo da se zameni novom mlađi, što, međutim, nije učinjeno. Prema našim saznanjima, iz jezera je tada izvađena kompletno riba mrežama, a da nije stavljena nova. Prema navodima, ribe je na pijaci u Čačku bilo u ogromnim količinama.

Preduzeće koje je na tenderu dobilo gazdovanje i trebalo da vodi računa o jezeru i ribi, to međutim, nije učinilo na adekvatan način", kaže sagovornik "Blica" blizak istrazi.

Inače, amur i tolstolobik ne mogu da se mreste u tamošnjim uslovima, a pošto imaju određen vek, zamenjuju se novom. Umesto zamene novom mlađi, preduzeće "SPDA ekolodžik" je ubacilo somove, ali ne i ribu koja čisti jezero. Trenutno ne može da se precizno tvrdi koliko je ribe iz jezera izvađeno, ali se pretpostavlja da je posredi nekoliko tona.

Zagađenje užičke vode, po svemu sudeći, posledica je kombinacije nekoliko uzročnika. Izvor "Blica" iz gradske vlasti navodi da je hidrocentrala vlasnika "DV tehnolodžik" radila neprekidno, što je dovelo do pada nivoa vode u jezeru.

"Hidrocentrala je trebalo da radi na biološkom minimumu, a kroz nju je puštano više vode nego što se smelo. Puštao se kubik u sekundi, što je tri do četiri puta više nego što bi smelo.

To je dovelo do pada nivoa vode u jezeru i uz trenutne temperature i nedostatak ribe čistača u jezeru dovelo do bujanja algi", kaže izvor "Blica".

U preduzeću zaduženom za poribljavanje jezera međutim tvrde da nisu krivi. Saša Petković, direktor "SPDA ekolodžika", u izjavi za "Blic" negira bilo kakvu odgovornost za katastrofu koja se dogodila na akumulaciji Vrutci. On kaže da su nesvakidašnji prirodni uslovi za ovo doba godine stvorili osnov za cvetanje algi i da je to utvrđeno detaljnom analizom koju je uradio odsek za biologiju Prirodno-matematičkog fakulteta u Kragujevcu.

Petković, međutim, tvrdi da amur i tolstolobik nemaju nikakve veze sa procesima koji su se dogodili u akumulaciji.

"To su krupne ribe i treba ih izbaciti iz jezera pošto, kako tvrde stručnjaci, za ekosistem poput ovog donose više štete nego koristi. Dozvoljen je neograničen ribolov ovih dveju vrsta, naravno na dozvoljen način", kaže Petković.

Na pitanje šta je ipak dovelo do nedostatka amura i tolstolobika, on kaže da te dve ribe nisu ni zadužene za smenjene algi jer jedu fitoplankton, a jedino što smanjuje količinu algi je zooplankton, pa je ovo preduzeće radilo na povećanju količine zooplanktona, ubacujući u jezero smuđa. Petković za "Blic" kaže i da nema podatke da je bilo nelegalnog ribolova niti da su korišćene eksplozivne naprave.

Tagovi

Komentari 10

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

MATOVIC GORAN

ZAMOLIO BIH DRUGA SASU DIREKTORA ,OVE FIRME IZ CACKA DA MI NAVEDE JEDNOG RIBOLOVCA STO JE UHVATIO TOSTOLOBIKA, NA NAMAMCENU UDICU. VOLEO BIH DA ZNAM JA NASTA SE HVATA POSTO NEMA ZABRANE NA TU VRSTU

MATOVIC GORAN

ZAMOLIO BIH DRUGA SASU DIREKTORA OVE FIRME IZ CACKA DA MI NAVEDE JEDNOG RIBOLOVCA STO JE UHVATIO TOSTOLOBIKA NA NAMAMCENU UDICU VOLEO BIH DA ZNAMI JI NASTA SE HVATA POSTO NEMA ZABRANE NA TU VRSTU

onaj koji zna

mogu cacani da se vade koliko hoce.nista nisu uradili,samo su pokupili pare od dozvola i omogucili sebi da dzipovima spartaju duz detinje.zasto ih ne pitate sto nisu prijavili da voda otice vise nego sto je potrebno.treba zeleni da ih pitaju zasto nema biljnih i zivotinjskih vrsta koje su bile tu pre njihovog gazdovanja i pre centrale.nestala je krkusa,klen,belouske,mnoge vrste nimfi.treba ih pitati zasto je voda u avgustu 8stepeni.

special image